Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Indie poszukują nowego "bewupa"

Model projektu bojowego wozu piechoty FICV, opracowanego przez Tata Motors.
Model projektu bojowego wozu piechoty FICV, opracowanego przez Tata Motors.
Autor. Tata Motors

Rada ds. Zakupów Obronnych w Indiach, zatwierdziła pozyskanie nowego bojowego wozu piechoty, który ma stać się następcą bojowych wozów piechoty BMP-2, noszących lokalną nazwę Sarath.

Reklama

FICV czyli Future Infantry Combat Vehicle, ma być bojowym wozem piechoty o trakcji gąsienicowej, zdolnym do pokonywania przeszkód wodnych metodą pływania, a więc planowane jest zachowanie zdolności, zapewnianych przez BMP-2.

Reklama

Uzbrojenie ma być zamontowane w systemie wieżowym wyposażonym w stabilizację, jak również w system kierowania ogniem, a także nowoczesną elektrooptykę działonowego oraz dowódcy. Uzbrojenie główne stanowić ma armata automatyczna kalibru co najmniej 30 mm, sprzężony z nią karabin maszynowy kaliber 7,62 mm, wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych oraz zdalnie sterowany moduł uzbrojenia, również uzbrojony w karabin maszynowy kaliber 12,7 mm.

FICV przewozić ma trzy osobową załogę oraz ośmiu żołnierzy desantu. Wóz ma posiadać modułową konstrukcję, która ułatwi opracowanie różnych wersji specjalistycznych. Na chwilę obecną oprócz bojowego wozu piechoty, planowany jest bojowy wóz rozpoznawczy oraz wóz dowodzenia a w dalszej perspektywie również transporter opancerzony, moździerz samobieżny, wóz ewakuacji medycznej, wóz rozpoznania skażeń oraz wóz zabezpieczenia technicznego.

Reklama

Planowany jest zakup łącznie około 1750 wozów rodziny FICV, w postępowaniu na nowy bwp bierze udział kilka firm, w tym Armored Vehicles Nigam Limited, Tata Motors, Mahindra Defense Systems oraz Larsen & Toubro.

Reklama

Komentarze (7)

 1. PatrykB

  Czemu w tym kraju wszystko musi zależeć od tych sprzedajnych polityków?? Gdyby nie to, to Borsuka na pewno sprezentowano by chindusom a że deklasuje konkurencję ustępując jedynie miejscami dla desantu które można zwiększyć to z dużym prawdopodobieństwem by wygrał.

 2. OptySceptyk

  To by oznaczało, że konkurencja to BMP3 w jakiejś iteracji, K21 i ewentualnie Borsuk, gdyby udało się przejść próby państwowe i wreszcie uruchomić produkcję. I to chyba tyle, bo nie kojarzę innego bwp który by pływał. Każdy z tych wozów ma swoje plusy i minusy, nasz zabiera 6 ludzi, co może być problemem.

  1. Chyżwar

   Oj jest tego więcej. Choćby turecki Kaplan albo ruski Kurganiec. Chińczycy też mają tego typu pojazdy.

  2. OptySceptyk

   @Chyżwar Słusznie. Zapomniałem o tych. Możliwe, ze jeszcze Singapur coś tam miał. No, a Chińczyków można wykluczyć, bo to indyjski wróg. Kurganiec byłby interesujący, ale na ile Rosja jest w tej chwili zdolna do transferu technologii, kiedy wszystko, co mają musi produkować sprzęt na wojnę...nie wiem. Nie mam specjalnych nadziei, że ktokolwiek u nas będzie zdolny podejść do tematu profesjonalnie, ale gdyby spadła nam taka gwiazdka z nieba, bylibyśmy ustawieni na długie lata, bo Indie nie wyprodukują 100 czy 200 bwp, tylko zażyczą sobie prawdziwe ilości.

  3. Sailor

   Z całej tej czeredy to Borsuk jest najnowszy i generalnie najlepszy. Nie spełnia tylko kryterium desantu. Ale Indusi to w większości z metra cięci więc ośmiu się upchnie:))

 3. Kong

  Polska ma produkt, który mógłby być oferowany z niewielkimi modyfikacjami. Ale w końcu Izraelczycy sprzedadzą Indianom złomu, który ułożyli w krótkim czasie.

 4. Bill Killgore

  Moze CV-90? Bofors ma doświadczenie w robieniu biznesów z Indiami.

  1. Sailor

   Nie wiedziałem, że CV-90 pływa. Aż musiałem sprawdzić.

  2. Polak Mały

   Wymogiem jest pływalność. Większe szanse miałby nasz Borsuk ale zabiera mniej żołnierzy desantu. Generalnie jest nisza na rynku jeśli chodzi o nowoczesne pływające bwp .

 5. Sailor

  Borsuk spełnia większość wymagań i jest obecnie w tej klasie najlepszy.

 6. mc.

  Borsuk nie spełnia ich założeń bo jest 3+6 (oni chcą 3+8)

  1. Sailor

   To jest szczegół.

 7. nyx

  Borsuk nie spełnia, ale może się skuszą... zaproponować produkcję u nich w zamian za to że wyprodukują też trochę egzemplarzy dla nas...

  1. Sailor

   Czego nie spełnia? Obecnie jest jedynym na świecie, który właśnie spełnia.

Reklama