Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Indie podpiszą kontrakt na Rafale w marcu 2014 roku

Fot. defense.gouv.fr
Fot. defense.gouv.fr

Indie chcą podpisać do marca 2014 roku kontrakt na zakup 126 myśliwców Dassault Rafale - informują przedstawiciele lotnictwa tego kraju. Negocjacje transakcji wartej około 15 miliardów dolarów trwają od 2012 roku. Strona francuska powstrzymuje się od komentarzy. Dassault liczy na podpisanie umowy do końca tego roku. 

Kwestią sporna był zawsze zakres udziału państwowego koncernu Hindustan Aeronautics (HAL) w produkcji tych maszyn. Firma Dassault podważała zdolność indyjskiego przemysłu do produkcji tak skomplikowanych samolotów. Władze w New Dehli dążą natomiast zdecydowanie do zwiększenia możliwości technicznych krajowego przemysłu.

Zgodnie z aktualnymi ustaleniami Francuzi mają dostarczyć 18 zmontowanych i gotowych do eksploatacji mysliwców Rafale. Pozostałe 108 samolotów będzie montowane, a docelowo produkowane, w Indiach. Hindustan Aeronautics ma być kluczowym kooperantem w zakresie realizacji tej części umowy. 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Artwi

    Hinduskie media przedstawiają trochę inną wersję. Mianowicie Francuzi obiecywali, że w przypadku wygranej Rafale pomogą Hindusom opanować technologie niezbędne do konstrukcji silnika odrzutowego Kaveri (wszystkie inne państwa odmówiły, z wyj. Rosjan). Gdy kontrakt wygrało Rafale Francuzi wycofali się z oferty pomocy przy Kaveri. Rosjanie też, obrażeni odrzuceniem MiG-35 oraz lekceważącymi, gdy wydawało się, że współpraca z Francuzami jest pewna, wypowiedziami hinduskich oficjeli o rosyjskich technologiach silników odrzutowych. Gdy okazało się, że wybór Rafale nie zapewni pomocy Francuzów przy Kaveri, Hindusi zerwali kontrakt. Przynajmniej tak głoszą niektóre hinduskie media. Skoro kontrakt na Rafale ma jednak być realizowany, to ktoś wymiękł w sprawie Kaveri, tylko ciekawe kto: Hindusi czy Francuzi?

Reklama