Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Indie będą produkować T-90MS

Fot. Aleksey Kitaev/CC BY-SA 3.0
Fot. Aleksey Kitaev/CC BY-SA 3.0

Według informacji upublicznionych przez lokalne media, Ministerstwo Obrony Indii podpisało umowę z państwowymi zakładami zbrojeniowymi Heavy Vehicles Factory (HVF) na licencyjną produkcję łącznie 469 rosyjskich czołgów podstawowych T-90MS, które mają trafić na wyposażenie indyjskich wojsk lądowych.

W kwietniu 2019 roku Indyjski Komitet Gabinetowy ds. Bezpieczeństwa ogłosił złożenie zamówienia na zakup 464 egzemplarzy rosyjskich czołgów podstawowych T-90MS dla indyjskiej armii za kwotę rzędu ok. 1,93 mld USD. Zakup ten był podyktowany ponownym zaostrzeniem trwającego już od blisko siedmiu dekad konfliktu indyjsko-pakistańskiego o Kaszmir. Nowe czołgi zasilą pododdziały pancerne rozlokowane w zachodniej części granicy indyjsko-pakistańskie znacząco wzmacniając ich zdolności bojowe.

Zakup ten zwiększył także liczbę posiadanych przez indyjską armię czołgów podstawowych rodziny T-90 do 1640 egzemplarzy. Czołgi te pod lokalną nazwą T-90M "Bhishma" są produkowane w Indiach siłami miejscowego przemysłu zbrojeniowego w państwowych zakładach HVT w Avadi w stanie Tamil Nadu. Pierwsze dostawy czołgów T-90 dla indyjskich wojsk lądowych odebrano w sierpniu 2009 roku. Docelowo do 2020 roku planowane jest przezbrojenie w czołgi rodziny T-90 aż 21 pułków czołgów.

Czołg podstawowy T-90MS miał swoją premierę podczas międzynarodowej wystawy przemysłu obronnego Russian Expo we wrześniu 2011 roku. Stanowi on głęboką, eksportową modernizację czołgu podstawowego T-90 w celu poprawienia jego zdolności bojowych na współczesnym polu walki.

W ramach modernizacji wpoprawiono charakterystyki głównych elementów tego czołgu, w tym m.in. wzmocniono siłę ognia poprzez instalację nowej, udoskonalonej armaty gładkolufowej 2A46M-5 kal. 125 mm, wzmocniono ochronę bierną poprzez montaż pancerza reaktywnego Relikt w przedniej części wieży i kadłuba, czy też zainstalowano silnik wysokoprężny o mocy 1000 KM.

Obecnie na uzbrojeniu indyjskich wojsk lądowych znajduje się 2410 egzemplarzy czołgów podstawowych T-72 Ajeya MK I/MK II, 1640 egzemplarzy czołgów podstawowych T-90M/MS "Bhishma" oraz odpowiednio 124 i 118 egzemplarzy czołgów podstawowych Ajrun MK I i MK II. Łącznie na wyposażeniu indyjskiej armii znajduje się 4292 egzemplarzy czołgów podstawowych kilku różnych modeli i wersji, co czyni Indie jedną z największych potęg w zakresie liczebności czołgów podstawowych.

Reklama

Komentarze (7)

 1. laki

  przecież mieli kupić licencje na t-14 armata ,mieli wyprodukować około 300 t-14 za około 4,5 mld to zdecydowali się na t-90ms czemu niech mi ktoś odpowie.

  1. Ikal

   Bo im Rosjanie nie sprzedali i tyle ... poza tym doszli do tego samego wniosku co Rosjanie, T90MS jest tak samo dobry jak czołgi Leclerc, Abrams, Leopard nie potrze na to Armaty ...

  2. GB

   Jasne. Hindusi nie mają szans potykać się Leclerkami, Anramsami, Leopardami, słowem z czołgami zachodnimi. Pakistan użytkuje post sowieckie czołgi, a Chiny swoje wynalazki. To tylko na nie potrzeba Armat.

  3. Mcgregor

   Bo T-14 to jak na razie niedopracowany prototyp. Rosjanie posiadają zaledwie kilka sztuk na chodzie aby pokazywać je na paradach i ewentualnym kontrahentom. Reszta czołgów wróciła do fabryki a realizacja kontraktu dla Armii Rosyjskiej jest zawieszona

 2. anglik

  ale czy indie maja takie ilosc tektury i gipsu jak rosja imperium inaczej /podstawowa wartosc imperium ;nie ma co zryc / no i najwazniejsze ,czy maja tivi-bajke w indyjskim wydaniu .

  1. sża

   @Anglik, Ty nas nie wypuszczaj, bo przed wojną też żeście nam wmawiali, że Niemcy mają czołgi tektury...

 3. taka różnica

  Indie nie będą "produkować" T-90MS tylko je "montować" z komponentów dostarczanych z Rosji.

  1. GB

   Póki co hinduskie MO zdementowalo produkcję czy montaż (jak kto woli) T-90MS. Będzie dalej realizowana umowa na T-90S

  2. taka różnica

   Bzdura. Hindusi z planowanych 1000 czołgów T-90 jakie miały być wyprodukowane na licencji do 2020 r. zakłady Avadi w Cennaj dostarczyły zaledwie połowę i opóźnienie zadecydowało o podpisaniu w/w kontraktu.

  3. GB

   I dlatego będą produkować T-90S. Hinduskie MO nie potwierdziło zakupu T-90MS.

 4. jhgjkhkjhkl

  Może byśmy kupili, 2 mld USD czyli ok 7-8 mld PLN za 500 czołgów i można złomować teciaki.

  1. Grzyb

   Trzeba iść do przodu a nie oglądać się wstecz. Mam potrzeba licencji na porządny czołg a nie relikt przeszłości. Myślisz czemu ruskie opracowali T14 Armata? Bo czołgi poprzedniej generacji są nieprespektywiczne.

  2. klawiatura

   i pewnie dlatego modernizują swoje T-72

  3. GB

   A co im pozostało jak Armata jest droga i niedopracowana, co ze względu na bezzałogową wieżę ma kluczowe znaczenie dla skuteczności bojowej.

 5. Majster klepka

  Wszyscy szykują się do wojny a my będziemy przemalowywać 72ki

 6. GB

  Póki co, nie będą. Indyjskie MO zaprzecza że podpisało kontrakt na 464 czołgi T-90MS. Będzie tylko kontynuowana produkcja na T-90S wedle umowy z 2006 roku na dostawę 1000 T-90S.

 7. LMed

  Ci to sobie kupują do woli. To jest klient. Kiedyś chcieli kilkaset WZT-3 w drugim rzucie od Bumaru. Eeech...

Reklama