Przemysł Zbrojeniowy

HSW rozpoczyna prace nad systemem dowodzenia i kierowania dla Kryla

HSW pracuje nad systemem dowodzenia dla Kryla - lżejszego odpowiednika 155  mm haubicy samobieżnej Krab na podwoziu Jelcza - fot. wp.mil.pl
HSW pracuje nad systemem dowodzenia dla Kryla - lżejszego odpowiednika 155 mm haubicy samobieżnej Krab na podwoziu Jelcza - fot. wp.mil.pl

W Hucie Stalowa Wola powstaje Zautomatyzowany system dowodzenia i kierowania ogniem dywizjonowego modułu ogniowego 155  mm lekkich  armato-haubic kryptonim „KRYL” za blisko 100 mln złotych – informuje pełnomocnik Zarządu HSW S.A. Bartosz Kopyto 

W Hucie Stalowa Wola ruszyły prace nad realizacją projektu ultranowoczesnego zautomatyzowanego systemu dowodzenia i kierowania ogniem dywizjonowego modułu ogniowego lekkich armato-haubic „KRYL” na podwoziu kołowym. HSW przewodzi konsorcjum, w skład którego wchodzą także: WB Electronics S.A. z siedzibą w Ożarowie Mazowieckim,  Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego z siedzibą w  Warszawie, oraz  Wojskowe Zakłady Łączności Nr 2 Spółka Akcyjna z siedzibą w Czernicy. 8 stycznia 2014 członkowie konsorcjum spotkali się, by ustalić harmonogram prac, szczegółowo podzielić zadania i omówić zasady finansowania poszczególnych etapów działań. Projekt zostanie zrealizowany do 2017 roku.

Projekt „Zautomatyzowany system dowodzenia i kierowania ogniem dywizjonowego modułu ogniowego 155  mm lekkich  armato-haubic kryptonim KRYL” dofinansowałoNarodowe Centrum Badań i Rozwoju. W/w konsorcjum otrzymało dofinansowanie w wyniku postępowania konkursowego w Konkursie Nr 4/2013 NCBiR. Przygotowanie zautomatyzowanego systemu dowodzenia i kierowania ogniem dla dywizjonowego modułu ogniowego 155 mm lekkich armato-haubic „KRYL” na podwoziu kołowym pozwoli wprowadzić na uzbrojenie sprzęt o najwyższych, osiągalnych standardach, spełniających wymagania norm NATO i znacząco usprawnić warunki funkcjonowania artylerii. System ten ma służyć do zapewnienia dowodzenia i kierowania ogniem w dywizjonach artylerii rakietowej WR-40 „LANGUSTA”, a także, w perspektywie, w dywizjonach realizowanych w ramach programu „HOMAR”. W systemie wykorzystane zostaną wyniki prac nad sprawdzonym i wdrożonym do produkcji zautomatyzowanym zestawem kierowania ogniem zastosowanym w systemie „REGINA” i „RAK”, który zostanie zmodyfikowany do potrzeb użycia w strukturze dywizjonu wyposażonego w armato-haubice „KRYL” oraz wyrzutnie rakietowe „LANGUSTA” i „HOMAR”. System będzie służył do informatycznego wspomagania dowodzenia i kierowania ogniem na wszystkich szczeblach dowodzenia dywizjonów Wojsk Lądowych ze sprzętem trakcji kołowej. System obejmie stanowiska, począwszy od dowódczych i sztabowych szczebli: dywizjonu, baterii, i plutonów, skończywszy na stanowiskach dowódców sekcji, dział i drużyn. W systemie realizowana będzie automatyczna wymiana danych, co w połączeniu z informatycznym przetwarzaniem rozkazów i komend ogniowych, służyć będzie minimalizowaniu czasu reakcji ogniowej.

Powyższy projekt jest kontynuacją i rozszerzeniem prac prowadzonych w HSW nad innym projektem dotyczącym opracowania dokumentacji technicznej na wykonanie partii próbnej 155 mm armato-haubic samobieżnych na podwoziu kołowym „KRYL”, mającym zakończyć się w grudniu 2015 roku. Podwozie do tej armato-haubicy powstanie w spółce „Jelcz-Komponenty”. Zastosowane nowatorskie rozwiązania umożliwią transport powietrzny modułów ogniowych na pokładzie samolotu C-130. Wykorzystanie nowatorskiego podwozia Jelcza to kolejny ważny krok na drodze unifikacji bazy transportowej polskiego wojska. 

- Tym projektem chcemy zacieśnić naszą współpracę z MON na rzecz znaczącego podnoszenia zdolności operacyjnych polskich wojsk rakietowych i artylerii – mówi Krzysztof Trofiniak, prezes HSW S.A. - Znacząco obniżą się też koszty użytkowania sprzętu artyleryjskiego poprzez zunifikowanie tego systemu z systemami modułów ogniowych armato-haubic „KRAB” i moździerzy samobieżnych „RAK”. Zastosujemy polskie technologie łączności, polskie elementy systemu teleinformatycznego, wyposażenia specjalnego, systemów ochrony biernej pojazdów. Uniezależnimy tym samym polską artylerię od kosztownych dostawców zagranicznych – dodaje prezes HSW. - Każdy kolejny projekt badawczo-rozwojowy realizowany przez nas i naszych partnerów pozwala obniżać koszty innowacyjności w polskim przemyśle obronnym. Wykorzystujemy bowiem nasze doświadczenie. Nasz wspólny dorobek w zakresie najnowocześniejszych rozwiązań rośnie. Jeśli więc nie zaczynamy od zera, to, de facto, innowacyjność kosztuje coraz mniej. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze pozwolą rozwijać kolejne obszary polskiej gospodarki.

HSW S.A. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.