Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Hiszpanie prezentują pancernego Dragona

Fot. MO Hiszpanii
Fot. MO Hiszpanii

Koncern General Dynamics European Land Systems (GDELS) poinformował o przeprowadzeniu oficjalnego pokazu dynamicznego nowej rodziny kołowych wozów bojowych Vehículos de Combate sobre Ruedas (VCR) 8 × 8 „Dragon” dla przedstawicieli hiszpańskich władz. Przy tej okazji zaprezentowano także dotychczasowe postępy w programie jego rozwoju.

Wydarzenie odbyło się w zakładach Santa Bárbara Sistemas w Alcalá de Guadaira (obecnie należące do koncernu GDELS) w pobliżu Sewilli. Wśród zgromadzonych dygnitarzy byli obecni hiszpański minister obrony Ángel Olivares, a także przedstawiciele Generalnej Dyrekcji ds. Uzbrojenia i Materiałów (DGAM), hiszpańskich wojsk lądowych oraz spółek partnerskich takich jak Indra Sistemas i Sapa Placencia.

Zaproszeni goście zapoznali się z obecnym etapem rozwoju Dragona oraz zwiedzili linię produkcyjną jego pierwszych pięciu prototypów, które są obecnie na etapie końcowego montażu. Ostatnim elementem był oficjalny pokaz dynamiczny jednego z prototypów nowego kołowego transportera opancerzonego na torze testowym w celu demonstracji jego mobilności i dzielności terenowej oraz zdolności bojowych. Zgodnie z przyjętym harmonogramem na początku lipca br. mają odbyć się pierwsze próby ogniowe dwóch pierwszych ukończonych prototypów, które mają pozwolić na ocenę skuteczności zainstalowanego uzbrojenia.

Program pozyskania nowego kołowego transportera opancerzonego dla hiszpańskiej armii został oficjalnie wznowiony w połowie maja br. podpisaniem umowy powołującej w tym celu nową spółkę joint venture. Pozwoliło to na ponowne uruchomienie zawieszonego niedawno programu VCR 8 × 8 "Dragon", którego kolejnym etapem ma być planowane na trzeci kwartał br. zawarcie docelowego kontraktu.

W grudniu 2019 roku hiszpański rząd anulował przyznany konsorcjum spółek Santa Barbara Sistemas i General Dynamics European Land Systems kontrakt o wartości ok. 2,083 mld EUR na produkcję 348 egzemplarzy kołowych wozów bojowych z rodziny Piranha V. Przyczyną podjęcia tej decyzji miało być niespełnienie przez ostateczną wersję oferty tego konsorcjum przedstawionych przez władze Hiszpanii wymagań ekonomicznych, operacyjnych i technicznych.

Program VCR 8x8 "Dragon" według przyjętego w grudniu 2018 roku planu zakłada 348 nowych kołowych wozów bojowych w różnych konfiguracjach, które mają zostać dostarczone do 2022 roku, co ma pochłonąć sumę ok. 2,1 mld USD. Wstępne łączne plany mówią o planowanym pozyskaniu blisko 1000 takich wozów, na które wydadzą ok. 3,8 mld euro (365 wozów w drugiej transzy od 2022 roku i 287 wozów w trzeciej transzy). Nowo pozyskane Dragony pozwolą na rozpoczęcie stopniowego wycofania i zastąpienia w służbie liniowej obecnie eksploatowanych kołowych transporterów opancerzonych Pegaso BMR-M1 (648 egzemplarzy) i kołowych bojowych wozów rozpoznawczych Pegaso VEC-M1 (135 egzemplarzy).

Reklama

Komentarze (10)

 1. Paradoks

  DGLS vs,Patria Paradoksalnie lepszy pojazd bojowy wygrywa

  1. Polarny Miś

   33tony 577kM

  2. Rumune

   Rumuni KLEPIA je na licencji

 2. Leon zawodowiec

  Pirania 5 to ciezka bryka i test łosia przechodzi tutaj stanag4-podwozia to norma

 3. działonowy

  fajny .na kilometr pruje go seta z pięć piątki?

  1. Desantowiec

   Kolego po kielichu nie dowidzisz Hahahaha

 4. M.

  Jeśli komuś się wydaje, że Rośki są za wysokie w stosunku do szerokości, to proszę spojrzeć na Dragona... Oby tylko się nie kładł w terenie, jak Suzuki Jimny

  1. Transformers

   Jeśli chodzi o kwestię gabarytów to ogólnie nie wiem skąd ten skowyt że wielkie.

 5. Doktor Hiszpan

  Niezła inwestycja ale to turystyka LEŻY w Hiszpanii 10%PBK Straty to 1mld usd dziennie

  1. Marek

   Dlatego mądrze robią zamawiając pojazdy dla swojej armii u siebie.

 6. codybancks

  A kogo oni się boją , rusek dalekooo... A może przyjadą z misją na wschodnią flankę , żeby nas bronić !!??

  1. Śliwka Estonka

   Byli u nas Ole

  2. Olo1

   Byli ale trochę dalej na Wschód. W czasach hitlerowskiego Drang nach Osten, dziesiątki tysięcy młodych Hiszpanów skorzystało z okazji aby w podzięce za hiszpańską ,,wojnę domową''złożyć sowieckim komisarzom malutką rewizytę...

  3. No Pasarn

   Jeżeli masz na myśli te 17 tys. bumelantów, którzy raz za razem dostawali od kufajmanów sromotne lanie, to nieco koloryzujesz. Rewizyta faktycznie okazała się malutka. Za to mało kto z niej powrócił.

 7. Inkwizycja

  Zbroic sie, zbroic, bo NATO nas nie obroni.

  1. Inspektor Łysiak

   Inkwizytor putin WŁAŚNIE dozbroil KALININGRAD po cichutku tu wyrzutnia tu eskadra bombowa tam radarek Hahahaha

  2. Pablo

   i to jest właśnie strata kasy po rosyjsku Hahahaha :)

 8. Fantasta

  Byczek Fernando

 9. droma

  pozycza ,uzycza bedzie czym rznac azjatyckiego bandyte rosje-kaput ,ktorego ostatnio zaczyna swedzic du,pa ,czyli trzeba lutowac -no problem ...

 10. Leon zawodowiec

  Pirania 5 to hit GDLS Strategia firmy opiera sie na lokalnie montowanych wozach plus globalna wieża

Reklama