Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Haubica 105 mm ma przyszłość w polskiej armii. Works 11 o rynku krajowym i eksporcie [Defence24 TV]

ZSMU ARX 20 wyposażony w lekką 20 mm armatę automatyczna 20M621. Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl
ZSMU ARX 20 wyposażony w lekką 20 mm armatę automatyczna 20M621. Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl

Haubica 105 mm to jest nowy produkt, który ma przyszłość w polskiej armii i znajdzie na pewno tam swoje miejsce. Działamy także w kierunku szerszej obecności w naszej części Europy - mówił w rozmowie z Defence24 TV Filip Helbig z Works 11 podczas tegorocznej edycji kieleckiego MSPO. 

Większy nacisk będziemy kładli na rynki eksportowe, na najbliższą zagranicę, czyli Czechy, Słowacja, Węgry, bo to jest rynek nam bliski i łatwo dostępny ze względu na logistykę (...) i otwarty rynek unijny. Warto podkreślić, że Unia coraz bardziej będzie rozwijała tematy związane z obronnością, wiec współpraca państw w ramach różnych tematów i firm (...) będzie mogła uzyskać dofinansowanie (...).

Filip Helbig, Works 11 

Reklama

Komentarze (18)

 1. tak myślę

  Mamy Kraba 155mm, Raka 120mm na podwoziach z własnym napędem. Po co nam archaiczna haubica bez własnego napędu bez możliwości szybkiej ucieczki przed ogniem kontrbateryjnym? Ponadto mamy sporo moździerzy 98mm. Można by je umieścić na małych pojazdach z mocnym podwoziem by uzyskać większą mobilność na wzór Izraelskiego moździerza Spear .Ich skuteczność będzie większa niż archaicznego działa 105mm.

 2. Marek

  @Davien To niech przestaną się bawić w polityczną poprawność i zanim zrezygnują ze 122mm niech najpierw zrobią 155mm kasetową. Bo co do tego, że potrafią nie mam wątpliwości.

 3. kd12

  Mamy sporo zmodernizowanych 2S1T Gożdzik 122 mm z zapasem amunicji, nowy kaliber nie jest potrzebny

 4. sd

  następna firma stara się wykorzystać koniunkturę w relacjach PL-USA :) PS: co z polskimi granatnikami 40 mm ?

 5. Davien

  Szymon, a po kiego mamy projektowac działo pod antyczna amunicje 122mm??

 6. Davien

  Ito, po pierwsze haubice 105mm maja byc uzywane przez specyficzne rodzaje wojsk jak powietrznodesantowe czy górskie, po drugie 122-ki ustepuja im pod kazdym wzgledem, po trzecie działa 100mm są znacznie gorsze od dział 105mm jak juz chcesz porównywać, a haubica 105mm jako artyleria wsparcia miażdzy dowolna setkę T-55 panie Ito uzbrojony był w archaiczna 100mm D-10T z lat II wojny swiatowej. Natomiast te "super" setki jakie niby mieliśmy to antyczne działa BS-3 wiekowo równe D-10T o zasiegu kilka razy mniejszym od haubic 105mm więc panie Ito.....

 7. Raptor

  Czekamy z niecierpliwością, następna będzie armatohaubica 57 mm z programowalną amunicją ( CEP 2cm) o zasięgu 8 km. Dołączy do znakomitych przeciwlotniczych Pilic i Gromów.

 8. ito

  Wprowadzanie kolejnego kalibru do polskiej armii to tylko recepta na wydatki i kłopoty. 152 jest wygaszany, za niego wchodzi 155. Jest 122- i powinien być do zajeżdżenia dział i zużycia amunicji- do tego czasu powinno się okazać, czy polowej artylerii lufowej potrzebne jest coś oprócz 155 haubicy i 120- mm moździerza. Bo na razie WP pozbyło się, wraz z t55 (złom, nie sprzedaż jak za granicą) znacznych ilości doskonałych polowych dział 100 mm (jako ppanc radziły sobie gorzej, a z nowymi pokoleniami czołgów w ogóle słabo- ale mówimy o artylerii wsparcia) do których mieliśmy kupę amunicji- więc jaki jest sens wprowadzania nie lepszych (o ile nie gorszych) 105- tek? Poza tym, oczywiście, że można je kupić w USA.

 9. asdasd

  Jak chcą wprowadzić lekką 105mm to powinni dać ją na zmodyfikowanym podwoziu HMMWV jak "Hawkeye"

 10. lol

  Karuzela kalibrów jak widać kołem się toczy. Po drugiej wojnie i upadku komuny odchodzono od największych kalibrów na rzecz mniejszych ale celniejszych dział. Teraz powoli znowu powracają i jak widać w międzyczasie ktoś próbuje wcisnąć jakiś pomniejszy bezużyteczny kaliber. Po co to komu? My rezygnujemy z 122 na rzecz 155, a tu ktoś wciska nam 105? Chyba jakiś lobbysta chce coś ugrać, sprzedając pseudoartylerię dla Obrony Terytorialnej.

 11. Rain Harper

  Po dziwnym zwycięstwie w przetargu na pistolety Works11 powinno trafić do kwarantanny, a nie jeszcze się reklamować.

 12. Harry 2

  Jeżeli już ta 105tka, to z naszych zakładów i mobilna,. Chyba, że będziemy walczyć z jakimś kiepsko uzbrojonym krajem afrykańskim, to może być ciągniona.

 13. cooky

  zmodernizowane Gozdziki maja całkiem niezłą wartość bojową a amunicji do nich jest full, wydawanie kasy na jakies 105-tki przy wielu innych ważnych potrzebach to byłby jawny sabotaż!

 14. VUKO DRAKKANIEN

  Haubica 105 mm ciąg dalszy . pewnie nasi obecnie nam miłościwie nam panujący kupią bo AMERYKAŃSKA

 15. Pilot

  Może na rosomaku?

 16. dw

  Polska ma Goździki. Ta haubica jest zbędna.

 17. Szymon

  Haubica 105mmm nie powinna mieć żadnej przyszłości w polskiej armii. Mamy amunicję 122mm i jeśli ktoś chce mieć lekką haubicę, to niech zaprojektuje i zbuduje działo pod nią.

 18. kokos

  Przecież do rozwalania ciężarówek i lekkich bwp wystarczą Rosomaki. Szkoda pieniędzie na 105mm

Reklama