Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Gripeny polecą do Kanady? Saab kusi ofertą przemysłową

Fot. Saab
Fot. Saab

Saab poinformował o złożeniu oferty w przetargu na myśliwce wielozadaniowe w ramach kanadyjskiego programu Future Fighter Capability Project. Oferta Saaba obejmuje 88 myśliwców wielozadaniowych Gripen E z kompleksowym pakietem wsparcia i szkoleń, jak i programem dodatkowej współpracy technologicznej i przemysłowej.

Jest to formalna odpowiedź na zapytanie ofertowe wystosowane przez Urząd usług i zamówień publicznych (PSPC) z dnia 23 lipca 2019 r. Saab deklaruje, że zobowiązuje się dostarczyć program współpracy przemysłowej, obejmujący możliwości trwałego zatrudnienia dla wysoko wykwalifikowanej kadry w obszarze nowoczesnych  technologii oraz możliwości rozwoju biznesu we wszystkich regionach Kanady.

Myśliwiec Gripen został stworzony z myślą o operacjach przeprowadzanych w trudnych warunkach do zwalczania najbardziej zaawansowanych typów globalnych zagrożeń. System spełnia wszystkie wymagania obronne Kanady, oferuje wysokie osiągi i zaawansowane możliwości techniczne. Wyjątkowym elementem systemu awioniki Gripen E jest możliwość szybkiej jego aktualizacji, co pozwala na utrzymanie przewagi nad przeciwnikiem. [...] Gripen i Saab zapewnią Królewskim Kanadyjskim Siłom Powietrznym pełną kontrolę nad flotą swoich myśliwców. Dostęp do najnowszej technologii, udział w produkcji krajowego przemysłu oraz możliwość ulepszania maszyn przez cały okres ich eksploatacji staną się gwarantem bezpieczeństwa Kanady na wiele dekad

- szef Saab Aeronautics Jonas Hjelm

Głównym elementem oferty współpracy przemysłowej jest stworzony Zespół Gripen for Canada składający się z IMP Aerospace & Defence, CAE, Peraton Canada i GE Aviation. Szwecja i Brazylia zamówiły Gripen E, a pierwsze myśliwce zostały dostarczone w ramach programów rozwojowych obu państw. Brazylia zamówiła również Gripen F w wersji dwumiejscowej i będzie szóstym użytkownikiem Gripenów – obok Szwecji, Czechii, Węgier, RPA i Tajlandii. Ponadto, Szkoła Pilotów Testowych Imperium Brytyjskiego (ETPS) wykorzystuje Gripeny do szkolenia pilotów testowych. Strategiczni dostawcy Saaba to między innymi Diehl Defence GmbH & Co. KG, MBDA UK Ltd. i RAFAEL Advanced Defence Systems Ltd.

Reklama

Komentarze

    Reklama