Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Gąsienicowy system Pancyr czyli Tunguska 2.0?

Pancyr na podwoziu kołowym
Prezentowany w 2012 roku w Moskwie system Pancyr-S1 na podwoziu GM-352 od 2K22 Tunguska.
Autor. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

„Prace nad opracowaniem modyfikacji przeciwlotniczego systemu rakietowo-armatowego Pancyr-SM-SW na podwoziu gąsienicowym dla sił lądowych weszły w końcową fazę testów” – poinformowali przedstawiciele koncernu Rostech podczas wystawy MILEX 2023 w Mińsku. Nowa wersja ma trafić do jednostek wojsk lądowych oraz powietrzno-desantowych i stanowi w pewnych sensie powrót do koncepcji systemu 2K22 Tunguska z którego się wywodzi.

Reklama

Nowa wersja systemu przeciwlotniczego Pancyr-SM ma być bardziej skuteczna przeciw celom, które najbardziej dają się we znaki rosyjskim wojskom lądowym, a więc bezzałogowym systemom latającym, amunicji krążącej oraz kierowanym rakietom artyleryjskim, takim jak pociski GMLRS systemu HIMARS.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Modyfikacje mają obejmować m. in. nową stację radiolokacyjną z elektronicznym skanowaniem oraz możliwość wykorzystania nowych pocisków kierowanych o większym zasięgu i skuteczności. System może śledzić nadal ograniczoną liczbę celów i naprowadzać pociski jednocześnie na trzy z nich, ze względu na specyfikę układu naprowadzania radiokomendowego, czyli de facto pocisk jest zdalnie sterowany przez wyrzutnie przez cały czas aż do trafienia w cel. Ogranicza to również kątowy obszar jednoczesnego zwalczania celów, które muszą znajdować się w polu widzenia radaru i radiolinku.

Co do skuteczności systemu, to podobnie jak w przypadku wersji na podwoziu kołowym Rostech zapewnia, że nowy radar systemu Pancyr-SM-MW jest w stanie wykryć obiekt o powierzchni przekroju radiolokacyjnego 0,03 m2. Ma to umożliwiać zwalczanie wszystkich wymienionych celów już od dystansu 200 metrów od pojazdu do 20 km. Realnie jednak skuteczny zasięg jest jak wynika z doświadczeń bojowych niemal o połowę mniejszy. #READ[ articles: 101530 | showThumbnails: true ]

Podstawowe uzbrojenie stanowi 12 pocisków ziemia-powietrze kierowanych komendowo, natomiast na dystansie do 4000 m do zwalczania celów można wykorzystać cztery armaty automatyczne kalibru 30 mm. Całe uzbrojenie umieszczone jest na bokach wieży, na której zamontowane są dwie stacje radiolokacyjne, optoelektroniczny system naprowadzania, IFF oraz układ sterowania.

Reklama

Komentarze (14)

 1. Seb66

  A nam na pewno przydałby się pociski przeciwradiolokacyjne. Albo drony samobójcze, samonaprowadzające się na stacje radarowe! Ciekawe ile czasu potrzebowałby WB Group na opracowanie takiego "łowcy radarów"?

  1. Davien3

   @Seb to juz musimy kupic bo jeszcze wiele wody w Wisle upłynie zanim dorobimy sie własnych odpowiedników HARM lub HAROP

  2. Seb66

   #Dav3 Ok, Harm trzeba by kupić.Ale HAROP? WB ma sprytnych inżynierów, głowicę śledzącą może by dali radę zrobić? Może PIT Radwar by im pomógł? Bazę w postaci drona zrobią sami tylko ta głowica poszukujaco-naprowadzajaca jest problemem! Natomiast szansa na wyeliminowanie takich Pancyrów tanim dronem byłaby nieoceniona!

  3. Davien3

   @Seb mozna zrobic wszystko tylko czy sie bedzie opłacać i ile czasu to zajmie bo za 20 lat to nam to nie potrzebne, zobacz ile zajeło nam wyprodukowanie w sumie prostego MANPADS a głowice IR łatwiej zrobic niz antyradarową

 2. ACAN

  Jest jeszcze pole do modyfikacji tego zestawu. Jeśli jest 12 rakiet to powinno też być 12 dział 30mm.

  1. wert

   ja bym dfołożył okrętowe 381 mm. Spokojnie zmieszczą

  2. Seb66

   Trochę obok tematu, ale Iran posiada zestawy plot oficjalnie do zwalczania m.in. Tomahawków, w postaci POCZWÓRNYCH zestawów ZU-23-2. Mają w ten sposób na podwoziu ciezarówki 6x6 system plot 8x23mm. Wg Irańczyków jest bardzo skuteczny ze względu na gęstość ognia!

 3. Niutek

  To ohydna agresja putinowskiej Rosji na Ukrainę przyniosła jednak jakiś pozytyw. Cały świat się dowiedział, że ruscy produkują szajs, a nie nowoczesne uzbrojenie. To wszystko co opuszcza hale produkcyjne to albo szrot, złom, albo badziew. Co mnie oczywiście niezwykle cieszy, i mam nadzieję, że wkrótce ten przeklęty kraj się rozpadnie, i świat stanie się bezpieczniejszy.

 4. xdx

  Oczywiście patrząc na osiągi sovieckiego sprzętu na Ukrainie - wszyscy wierzą w zapewnienia NKWD czy jak to się tam teraz nazywa lol Sovieci mieli zawsze jedna broń opracowana do perfekcji - propagandę

 5. ostatni

  Skoro mowa o wersji ktora BEDZIE produkwana dopiero to jak autor mogl napisac ze "parametry nie sprawdzaja sie" - troche pomylil to co bedzie z tym co w czasie przeszlym. Co innego zalozyc ze Sie nie sprawdzi. A nie ze juz nastapilo

  1. Vixa

   Tak jak z Kindżałem?

 6. młodygrzyb

  Lekceważą przeciwnika tylko głupcy. Nie ma ostatnio dnia w którym nie byłoby informacji o wprowadzaniu do produkcji nowych typów broni przez "żałosnych" onucowych. A wszystkie są budowane w oparciu na doświadczeniach najnowszego konfliktu. A my co ? Gorsze obce K-9 za lepsze własne Kraby. Postęp. Pośmiejcie się jeszcze troszkę. Bo tylko to pozostało.

  1. Buczacza

   Grzybcio przed wojną" twoi" też średnio co 2 dni. Chwalili się nie mającym analoga onucowym badziewiem... Także nihil novi....

  2. hermanaryk

   Nowe typy broni "oparte na doświadczeniach najnowszego konfliktu" dopiero powstaną. JEŚLI powstaną. No, chyba że myślisz o najnowszych rosyjskich taczankach :)

  3. Vixa

   - /uśmiech politowania/

 7. Komi

  Biez analoga w mirie zapewne.

  1. Davien3

   @Komi dokladnie bo nikt nie wpadł poza rosjanami na taki pomysł by posadzic na jednym podwoziu działka i rakiety i dac im tak ograniczone mozliwosci.

 8. wojghan

  Ciekawe ile jeszcze lat upłynie zanim Wielkie Imperium Lechickie dorobi się swojej wersji Pancyra w ilości większej niż 1 sztuka.

  1. Extern.

   Najprawdopodobniej nigdy nie będziemy mieli analogicznego pojazdu. Nie prowadzimy obecnie programu pojazdu przeciwlotniczego o jednokanałowym systemie naprowadzania, uzbrojonego w rakiety kierowane radiokomendowo.

  2. wert

   a po co nam strucel na który wystarczy jeden dron w cenie koła do tego badziewia? Nasze Pioruny zamiast bocianów spuszczają na glebę wasze śmigła A co będzie jak cos was Grzmot-nie?

  3. Davien3

   @wojghan a po co nam zestaw OPL którego jedynym sukcesem jest masakrowanie ptactwa w syrii i bycie niszczonym nawet przez powolne drony?:)) nasza Pilica+ ma wieksze moziowsci od tego potworka.

 9. Macminik

  Ja jestem absolutnie pewien, że to najlepszy system obrony powietrznej na świcie, nie mający sobie równych. W arsenale przeciwników jeszcze nie ma takiego środku napadu, który byłby w stanie przedrzeć się przez Panzyr.

  1. Antonioo

   Rosja ma sprzęt wojskowy, który nie ma analogów na zachodzie, i takie tam brednie

  2. Wania

   Jestem absolutnie pewien, że prawie masz rację. I nieprawdą jest, że ten system jedynie ptaki niszczył. Zwłaszcza że prawie nie zniszczyly go samoloty Izraela, azerskie drony, ukraińska armia. Ostatni ich sukces to prawie zniszczenie drona nad Kremlem. W końcu stoją na dachach okolicznych budynków.

  3. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

   Owszem jest. Chmura z fluorowodorem. W Europie jest na każdym kroku - przynajmniej prekursory.

 10. Niezaszczepiony

  Czekamy na wersję lewitujaca. Ułatwia stawianie na dachach....

 11. Buczacza

  Jeszcze bardziej skuteczny od poprzedniej generacji... No nie wiem czy da się udoskonalić coś jest doskonałe.. Przecież wszyscy wiemy jak doskonały to system. Począwszy od piachów Afryki północnej po Syrię a na Ukrainie kończąc. On jest tak doskonały jak rosyjska gospodarka jak przyszłość rosji putina czy rosyjska nie mająca analoga armia a ostatnio kindżał....

 12. Koro

  A T 54 i T 55 są lepszymi Czolgami od abramsa w wersji Sepv3.. A Leopard nie ma żadnych szans

 13. papa lebel

  Super! Wolniejszy = łatwiejszy do eliminacji :)

 14. szczebelek

  Papier i propaganda wszystko przyjmie, a nie ma potwierdzenia wizualnego by Panzyr zestrzelł pocisk z HIMARS-a, a jedynie mamy gadanie Szojgu.

Reklama