Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Francuski test kierowanej bomby penetrującej GBU-50

Mirage 2000D z podwieszonymi bombami Enhanced Paveway II GBU-50 - fot. Francuskie siły powietrzne
Mirage 2000D z podwieszonymi bombami Enhanced Paveway II GBU-50 - fot. Francuskie siły powietrzne

Francuskie Siły Powietrzne i we współpracy z firmą Raytheon przeprowadziły udany test ataku umocnionego celu za pomocą sterowanej bomby Enhanced Paveway II GBU-50. Francuskie lotnictwo jest zainteresowane poszerzeniem możliwości atakowania celów naziemnych przez samoloty Mirage 2000 i Rafale. 

Podczas próby użyto bomby przeciwbetonowej  BLU-109 wyposażonej w układ naprowadzania GBU-50 korzystający z podwójnego systemu naprowadzania łączącego pozycjonowanie GPS i kierowanie promieniem lasera w końcowej fazie ataku.

Zestaw zrzucony z myśliwca wielozadaniowego Mirage 2000D precyzyjne trafił w cel, którym była płyta zbrojonego betonu. Koncern Raytheon jest zainteresowany sprzedażą francuskiemu lotnictwu produkowanych przez siebie systemów z rodziny Paveway II, które umożliwiają wykorzystanie w roli pocisków inteligentnych "głupie" bomby MK-84 lub BLU-109 o masie ponad 900 kg. Jest to więc możliwośc ekonomicznego wykorzystania zalegającego w magazynach uzbrojenia. 

Systemy Paveway II w różnych wariantach są obecnie integrowane między innymi na niemieckich i angielskich samolotach Eurofighter Typhoon. 

Reklama

Komentarze

    Reklama