Przemysł Zbrojeniowy

Francuski pocisk MMP strzela z pomieszczeń zamkniętych

Fot. MBDA / Isabelle Chapuis / 2012
Fot. MBDA / Isabelle Chapuis / 2012

MBDA poinformowała o przeprowadzeniu prób przeciwpancernych pocisków kierowanych nowej generacji MMP odpalanych z pomieszczeń zamkniętych.

Zakres testów obejmował między innymi strzelania pociskami MMP z pomieszczeń zamkniętych, w warunkach wysokich i niskich temperatur. Podczas pomyślnie zakończonych prób po raz pierwszy w historii wykorzystano wyrzutnie i pociski MMP w pełnej konfiguracji.

Na początku roku na poligonie w Bourges, należącym do francuskiej agencji DGA miały ponadto miejsce próby głowic bojowych pocisków MMP w rażeniu celów o parametrach nowoczesnych czołgów podstawowych. W czasie jednego z testów tandemowa głowica kumulacyjna pocisku MMP przebiła pancerz zasadniczy celu, chroniony warstwą pancerza reaktywnego (ERA).

Przeciwpancerny pocisk kierowany MMP jest rozwijany przez MBDA na zlecenie francuskiej armii jako następca ppk Milan naprowadzanych przewodowo. Pociski MMP będą wyposażone w głowice samonaprowadzające z kamerami termowizyjnymi oraz telewizyjnymi, a także łącza światłowodowe pozwalające na przesyłanie danych do i z pocisku. Maksymalny zasięg rażenia nowych francuskich pocisków przeciwpancernych wyniesie 4000 m, a przebijalność pancerza – 1000 mm. Przeciwpancerne pociski kierowane MMP trafią na wyposażenie sił zbrojnych Francji od 2017 roku.

(JP)

Komentarze