Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Francja zamawia rakiety powietrze-powietrze następnej generacji

Fot. MBDA
Fot. MBDA

Francuska Dyrekcja Generalna Uzbrojenia DGA przyznała koncernowi MBDA kontrakt na rozwój nowej generacji rakiety powietrze-powietrze MICA NG. Na mocy umowy do francuskich sił zbrojnych trafi pierwsza partia 567 pocisków tego typu.  

Na mocy tego samego kontraktu modernizacji ma zostać poddanych 300 pocisków MICA aktualnej generacji. Pociski MICA NG mają wejść do służby po 2026 roku i zastąpić obecną generację rakiet powietrze-powietrze. Broń będzie stanowić wyposażenie wielozadaniowych myśliwców Rafale (sił powietrznych i marynarki wojennej) oraz Mirage 2000, a także dopiero opracowywanego francusko-niemieckiego samolotu przyszłości FCAS. 

Pierwsze zamówienie na 567 rakiet ma zostać zrealizowane w latach 2026-2030, a w jego realizacje poza MBDA będą także zaangażowane dwa inne francuskie koncerny Thales i Safran. 

Rakiety MICA NG mają być podobnych rozmiarów do obecnie używanych rakiet z tej rodziny. Wymieniony ma natomiast zostać napęd, a głowica naprowadzająca zmodernizowana. Nowe pociski powstaną, podobnie jak to ma miejsce w przypadku obecnej generacji w dwóch wersjach, a więc z pasywnym naprowadzaniem na podczerwień oraz z aktywnym naprowadzaniem radarowym. 

MICA to rodzina francuskich pocisków powietrze-powietrze, ziemia-powietrze i woda-powietrze. Rakiety weszły do służby odpowiednio w 1996 roku (w wersji MICA RF) i 2000 roku (MICA IR), a zgodnie z aktualnymi planami mają zostać wycofane ok. 2030 roku. 

MICA występuję także w wersjach odpalanych z wyrzutni lądowych (VL MICA) i morskich (VL MICA-M). Rakiety dysponują zasięgiem odpowiednio ok. 50 km w przypadku wersji odpalanych z powietrza i ok. 20 km w wersji lądowej i morskiej.  

Reklama

Komentarze (2)

  1. Davien

    Covax, mógłbys powiedziec o co ci chodzi czy tylko trollujesz? Francja nie uzywa uzbrojenia p-p produkcji USA ale własnego wiec ....

  2. Covax

    A mogli kupic najlepsze rakiety na swiecie jak polska

Reklama