Przemysł Zbrojeniowy

Francja: Iveco wygrało z Renault w przetargu za 1 mld euro

Pojazd Iveco PPT 8x8 w wersji podstawowej. – fot. Iveco
Pojazd Iveco PPT 8x8 w wersji podstawowej. – fot. Iveco

Włoska firma Iveco Defence wygrała z koncernem Renault walkę o dostawę 200 pojazdów ciężarowo-terenowych dla Armii Francuskiej.Nowe pojazdy w układzie 8x8, wyprodukowane przez Iveco we współpracy z francuską firmą Soframe zwyciężyły w programie Porteur Polyvalent Terrestre (PPT), czyli uniwersalnego terenowego pojazdu transportowego dla francuskich sił zbrojnych. Pokonały w nim konkurencyjny pojazd, produkcji Renault. Wynik konkursu pozostał w mocy, mimo zaskarżenia go przez tą ostatnią firmę przed sadem.

Więcej: Dania kupuje niemieckie wozy wsparcia technicznego

PPT zastąpią eksploatowane dotychczas pojazdy transportowe Renault 6x6 VTL i ciężkie ciężarówki TRM 10000. 24 czerwca bieżącego roku odbyło się oficjalne przekazanie pierwszych pojazdów do dyspozycji Francuskich Sił Lądowych. Należą one do pierwszej, zakontraktowanej w 2010 roku partii 200 pojazdów, które trafią do eksploatacji w latach 2013-2014. Wśród nich znajdzie się 150 samoładujących pojazdów ciężarowych i 50 pojazdów zabezpieczenia technicznego (holowniczo-naprawczych).

Więcej: Oshkosh Defense prezentuje swój pojazd JLTV

Wozy Iveco PPT mierzą ponad 9m długości i 2,55m szerokości. Napędzane są sześciocylindrowymi silnikami o mocy 450 koni, pozwalającymi osiągnąć prędkość 80km/h. Opancerzona kabina ma zapewniać duże bezpieczeństwo załodze, nawet podczas działań w terenie zagrożonym. Dodatkowym zabezpieczeniem może być obrotowe stanowisko z karabinem maszynowym MAG58, zaopatrzone w osłony balistyczne. Wersja transportowa ma zabierać ładunek 16 ton w wersji opancerzonej i po demontażu systemu samoładującego będzie mogła przewozić standardowe kontenery ISO. Pojazd może też holować ładunki do 36 ton. Wersja zabezpieczenia technicznego posiada podnośnik o udźwigu 18ton i zabiera 5 osobową załogę oraz do 12 ton sprzętu i części zamiennych.

Więcej: Armatohaubica kalibru 155 mm Krab

Całkowity kontrakt na samochody ciężarowe PPT dla francuskich sił zbrojnych może obejmować nawet dwa tysiące pojazdów różnych wersji, dostarczanych w okresie 2013-2021. Wartość kontraktu szacowana jest na 1 miliard euro.

(JS)

 

Komentarze