Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Finlandia kupi koreańskie haubice

Fot. Republic of Korea Armed Forces/CC BY-SA 2.0
Fot. Republic of Korea Armed Forces/CC BY-SA 2.0

Fińskie ministerstwo obrony poinformowało o rozpoczęciu rozmów z producentem południowokoreańskich systemów artyleryjskich K9 Thunder kalibru 155 mm, firmą Samsung Techwin.

Ministerstwo obrony Finlandii poinformowało o wybraniu typu nowych systemów artyleryjskich 155 mm, przeznaczonych dla armii fińskiej - zdecydowano się na południowokoreańskie haubice K9 Thunder produkowane przez Samsung Techwin, znajdujące się na uzbrojeniu wojsk koreańskich. Obecnie trwają negocjacje, których szczegółów na razie nie ujawniono.

Podczas rozpatrywania rozmaitych propozycji brano pod uwagę możliwość zakupu systemów zarówno gąsienicowych, jak i kołowych. Zdecydowano się na trakcję gąsienicową ze względu na zwiększoną mobilność w trudnych warunkach terenowych. Pod uwagę brano także łatwość obsługi sprzętu przez poborowych i stosunek oferowanych możliwości do ceny.

Dostawy nowego sprzętu mają trwać w latach 2022-2030, nowe haubice mają zastąpić część przestarzałego parku artyleryjskiego armii fińskiej, w tym haubice samobieżne 2S1 Goździk.

Warto pamiętać, że obecnie sprawa zakupu haubic 155 mm rozpatrywana jest także w Norwegii i w Danii, gdzie pod uwagę oprócz K9 brany jest również polska haubica Krab.

Zmodyfikowane podwozie K9, produkowane na licencji w HSW, wykorzystywane jest w haubicach Krab.

Reklama

Komentarze (11)

 1. sPIT

  Czy podwozia nie mogłyby być produkowane w Polsce?

  1. PUSZKARZ

   Będą. Niebawem. Na licencji koreańskiej.

 2. krajan

  Decydenci w MON i WP jak widać szanują prace To co inni potrafią zrobić w trzy miesiące oni potrafią to rozłożyć na trzy lata Takie działanie rozciągania w czasie decyzji, powoduje ze można się zapętlić Przykładem jest Krab Chciano przechytrzyć oferentów, a jednocześnie będąc na uwięzi związkowców chciano dać prace polskim specjalistom i dlatego zakupiono działo w Wielkiej Brytanii a podwozie zlecono polskiemu Bumarowi Jak wyszło, to po wielu latach wszyscy wiemy Nawet obecni decydenci, zamiast zakupić licencje na kompletny moździerz K9 od Koreańczyków, to zakupiono tylko nośnik utrzymując uprzednią złą decyzje o dziale angielskim, które ma znacznie gorsze parametry ogniowe niż koreańskie, szczególnie zasięg, celność i czas powtarzalności strzału. Gdyby podjęto taką decyzje to przy właściwej promocji i szybkim wdrożeniu, można by liczyć ze Skandynawowie i sami koreańczycy wspierali by hałbicę produkowaną w Polsce Nawet tacy Turcy, południowcy, potrafią znacznie szybciej podejmować decyzje i bardziej celowe niż ci zmurszali i uwikłani decydenci z MON i WP Same zmiany rządu na nic się zdadzą, trzeba znacząco przewietrzyć struktury decyzyjne w wojsku i w gospodarce, polityce zależności od związkowców i tzw. szemranego biznesu, lobbistów, kolesi czy mafijnej rodziny. Z tym będzie najtrudniej, bo to wyborcy i mocodawcy

  1. Kulturysta

   Czyli piszesz o zmianie paradygmatu kulturowego w Polsce, a jego zmiana, to jak proba podniesienia sie samemu, ciagnac sie w gore za wlosy...

  2. Hyp

   Wielu rzeczy nie dopisałeś i udziału osób decyzyjnych

 3. kriss

  My tez powinnismy kupic koreanskie haubice a nie trzymac sie tego skladaka

 4. Obserwator

  Poprzez historyczne wstrzymanie produkcji i modernizacji Krabów polski przemysł stracił dochody z produkcji tych pojazdów dla armii polskiej, indyjskiej, fińskiej, norweskiej, duńskiej oraz innych krajów. To duże pieniądze. To widać i jak zwykle Polacy nic się nie stało !!!

 5. Kondzio

  Czyli wiemy jakie haubice są na dziś najlepsze, Finowie z reguły maja nosa.

 6. Teodor

  Raczej mało prawdopodobne jest to, że Finowie z poboru będą obsługiwali jakieś samobieżne haubice. Stawiam raczej na to, że załogi pojazdów specjalnych: czołgów, artylerii, samolotów i okrętów będą stanowili zawodowy komponent. Ludzie z poboru mogą natomiast zastąpić choćby kierowców ciężarówek, samochodów osobowych, żołnierzy trzecio- i drugoliniowych. Oczywiście mogą obsługiwać prostą broń ręczną i maszynową. Snajperzy, wojska techniczne również powinny być zawodowe. W ten sposób 50% stany osobowe staną się 100%. Dlatego też RPG dostanie człowiek z poboru, a np. SPIKE'a fachowiec wyszkolony za grube pieniądze.

  1. ito

   Finowie szykują się do wojny dużej, nie do interwencji zbrojnej. Doświadczenie historyczne uczy, że w takiej wojnie zawodowe wojsko wykrusza się w kilka miesięcy- potem trzeba się opierać na poborze- dobrze, żeby rezerwista miał pojęcie o sprzęcie. Nasi natomiast żyją w wiecie defilada- szybka zwycięska wojenka- defilada. Czyli wirtu.

  2. pies cywil

   Nauczanie obslugi spajka trwa dwa dni. Uwazasz ze ludzie na codzien siedzacy w biurach to idioci_

 7. bubu

  mi się w tych naszych krabach nie podoba ta wisząca harmonijkowa osłona na lufie przy połączeniu z wieżą, a te koreańskie wyglądają ok

 8. tak tylko...

  Mam pytanie do wszystkich uczestników forum promujących rosyjski punkt widzenia, i nie odnajdujących w sobie wystarczającej odwagi, by napisać co motywuje was do nieustannego wykonywania tej czynności, czy możecie mi powiedzieć z jakiego powodu Finlandia się zbroi? Obawia się agresji ze strony Szwecji , czy Norwegii?

  1. ja też...

   Jest też ryzyko inwazji ze strony Litwy, łotwy lub Estonii, Ale najprawdopodobniej Rosja uprzedziłaby takie zdradzieckie ataki i w celach pokojowych zajełaby Finlandię uniemożliwiając innym krajom agresję ;p

  2. tadek

   Zbroi? To jest właśnie modernizacja: mają stary złom i czas zastąpić go nowym sprzętem. Każdy "zdrowy" kraj dba o swoją armię, nie tak jak Polska ze swoją degrengoladą, bo to ważny element kreowania wizerunku zagranicznego - słaby nigdy nie będzie postrzegany i traktowany tak jak silny, czy to przez sojuszników, czy wrogów. I nie trzeba tutaj żadnego punktu widzenia.

  3. czytelnik

   zbroi? to znaczy zamierzają zwiększyć ilość dywizjonów artylerii? nie wydaje mi się - to wymiana pokoleniowa, nic dziwnego że w Polsce powoduje zaskoczenie

 9. typ79

  I k21 i k2 tez powinniśmy zakupic i zmodyfikować by byla PL

  1. 123

   K2 jest już w tym momencie przestarzały i nieperspektywiczny

 10. Majtek

  Przyspieszyć licencyjną i masową produkcję podwozi K9 w HSW!

 11. edi

  Polska haubica Krab ? Chyba polski składak :) Jeżeli cena jest porównywana zawsze przegramy z oryginałem.

Reklama