Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Filipiny potwierdziły zakup 63 000 karabinków szturmowych M-4

Filipiny zakupiły 63 000 karabinków szturmowych M4– fot. USAF
Filipiny zakupiły 63 000 karabinków szturmowych M4– fot. USAF

Filipińska armia potwierdził 18 marca 2014 r. kupno 63 000 zupełnie nowych, automatycznych karabinków, które będą dostarczane i przekazywane w kilku partiach jeszcze tym roku.

Rzecznik prasowy filipińskich wojsk lądowych potwierdził, że będą to nowe, szturmowe karabinki M-4 5,56 mm (kalibru .223), z których każdy kosztował 38 402 peso (około 850 dolarów amerykańskich). Cały kontrakt jest wart 2,4 miliarda peso (około 53 miliony dolarów amerykańskich).

M-4 to krótsza i lżejsza wersja karabinka szturmowego M-16A2. W karabinku tym, w porównaniu do poprzednich wersji zastąpiono stałą kolbę - kolbą składaną oraz skróconą lufą o długości 370 mm (ułatwia to transport, ale jednocześnie zmniejsza zasięg skutecznego ognia). Dodatkowo zastosowano w górnej części broni szynę Picatinny, co pozwala na łatwe doczepianie dodatkowego wyposażenia w tym różnego typy celowników optycznych.

Reklama

Komentarze (5)

 1. GL

  Zamiast tych śmiesznych beryli należało by kupić około 50 tys. takich M-4 wymienić ten cały szmelc i dopiero bawić się w powolny proce wyposażania naszych wojaków w MSBS. Z informacji jakie jakie się pojawiają to proces wymiany beryli na MSBS będzie rozciągnięty w czasie na dwie dekady - planowany roczny zakup na poziomie 2 tys. sztuk. alb i mniej. Jeżeli ktoś dysponuje dokładniejszymi danymi to proszę o info.

 2. Waldorf & Statler

  No to Filipiny kupują M4 prawi o połowę taniej niż Polska beryle. Brawo MON!

 3. Eugen

  Z ktorego kraju pochodza te karabiny ?

 4. wolf

  ciekawe, że beryl..to 800$ za sztukę. Nasz przemysł zbrojeniowy potrafi topić każdy koszt bałaganu bo i tak podatnik zapłaci. Przykład cena Rosomaka...na dziś jeden z najdroższych transporterów ( to prawda, że bardzo dobry) na świecie (4,7 mln$/szt.) Jak dojdą do niego pociski spike to będzie droższy od nowego Leo 2 A7. Amerykańskie LAV dla Kolumbii przy zamówienie 64 szt. cena - 2,6 mln $ /szt

 5. kokon

  A kiedy my będziemy wprowadzac na stan karabinki msbs,wiadomo coś o tym?

  1. watwatwat

   Koniec roku rusza seryjna produkcja.

  2. Chasim

   O ile dobrze pamietam to gdzieś czytałem że nie prędko, że zostało to odłożone na póżniej.

  3. ciastko

   W czerwcu mają być już przedstawione wszystkie wersję, pierwsze mają trafiać do jednostek które mają na stanie AKM do końca tego roku.

Reklama