Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Farnborough 2018: targowa premiera norweskiego AW101

Fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl
Fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl

w czasie salonu lotniczego w Farnborough miała miejsce targowa premiera śmigłowca AW101 w konfiguracji SAR dla Królewskich Norweskich Sił Powietrznych. W sumie Oslo zamówiło 16 maszyn tego typu za ponad 1,3 mld dolarów. 

Zobacz też: Raport specjalny Defence24.pl z Farnborough 2018

Koncern Leonardo pokazał na swoim stoisku podczas Farnborough 2018 morski śmigłowiec poszukiwawczo-ratowniczy AW101 należący do Królewskich Norweskich Sił Powietrznych. Dostawy maszyn rozpoczęły się w listopadzie zeszłego roku. Do chwili obecnej Norwegia otrzymała cztery takie śmigłowce. Kolejne dwa polecą do Skandynawii jeszcze w tym roku, a ostatnia partia 10 maszyn trafi do użytkownika końcowego w latach 2019-2020.

Warto przy tym wspomnieć, że pierwsza dostarczona Norwegom maszyna uległa poważnej awarii w listopadzie 2017 roku na lotnisku Sola pod Stavanger. Śmigłowiec przewrócił się wtedy na bok na zewnątrz hangaru w trakcie prób naziemnych z włączonymi silnikami. Śmigłowiec ma jednak zostać zgodnie z deklaracją Leonardo naprawiony w zakładach w Yeovil i powrócić do służby.

image
Fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl

Wśród modyfikacji jakimi wyróżniają się norweskie AW101 można wyróżnić automatyczny system kontroli lotów, system Lidar oraz zintegrowany system wykrywania telefonów komórkowych, niezwykle przydatny podczas akcji poszukiwawczych. Dostawcą tego ostatniego rozwiązania jest firm Smith Myers. 

Norweski program NAWSARH zakłada, że do 2020 roku dostarczonych zostanie szesnaście maszyn, dzięki czemu w każdej z sześciu głównych baz operacyjnych będą mogły stacjonować śmigłowce SAR. AW101 wchodzą w Norwegii w miejsce wiropłatów Sea King, które będą sukcesywnie wycofywane. 

image
Fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl

Warto dodać, że AW101 jest także oferowany Siłom Zbrojnym RP w postępowaniu na śmigłowce morskie.

Zobacz też: Raport specjalny Defence24.pl z Farnborough 2018

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.