Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Farnborough 2018: TAI ujawnia makietę samolotu Hürjet

FOT. ANDRZEJ HŁADIJ / DEFENCE24.PL
FOT. ANDRZEJ HŁADIJ / DEFENCE24.PL

Turecka firma Turkish Aerospace Industries przedstawia na Farnborough 2018 makietę odrzutowego samolotu szkolno-bojowego Hürjet. To pierwsza tego rodzaju prezentacja koncepcji tej maszyny, znanej dotychczas jedynie z bardzo ogólnych rysunków poglądowych.

Prace nad samolotem rozpoczęto w sierpniu 2017 r., a ich celem jest opracowanie nowoczesnego odrzutowego samolotu szkolnego/lekkiego samolotu szturmowego.

Docelowo, samolot opracowywany przez TAI ma zastąpić w tureckim lotnictwie ok. 70 samolotów Northrop T-38A Talon, wykorzystywanych do szkolenia. Producent rozwija jednak projekt również z myślą o potencjalnym eksporcie samolotu, którego dziewiczy lot ma się odbyć w perspektywie pięciu lub sześciu lat.

image
FOT. ANDRZEJ HŁADIJ / DEFENCE24.PL

 

Oprócz funkcji szkoleniowych i zadań związanych ze wsparciem wojsk naziemnych, TAI zakłada, że opracowywana przez producenta maszyna będzie mogła być wykorzystywana jako "przeciwnik" w czasie manewrów wojskowych, do patrolowania granic i prowadzenia działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa.

Zakładane parametry, w tym maksymalny udźwig przenoszonego uzbrojenia w wysokości 2700 kg, prędkość maksymalna Mach 1,2 oraz pułap operacyjny 13700 m i zasięg 2600 km, mają pozwolić Hürjetowi na wypełnianie zadań związanych z misjami CAS, jakie w tej chwili w siłach tureckich wykonują samoloty F-16.

Makieta prezentowana na targach przenosi kierowany laserowo pocisk powietrze-ziemia L-UMTAS, kierowane laserowo i GPS bomby Teber-81 i Teber-82, a także naprowadzaną inercyjnie/systemem GPS bombę HGK-82.

Producent podkreśla, że dzięki wykorzystaniu szeregu rozwiązań z programu turbośmigłowego samolotu Hürkus, co ma obniżyć koszty prac, oferowana maszyna ma być atrakcyjna cenowo dla szeregu potencjalnych odbiorców.

image
FOT. ANDRZEJ HŁADIJ / DEFENCE24.PL

 

Reklama

Komentarze (17)

 1. Ja

  @Nie ma to jak sute granty badawcze! 2018:Zbudowano pełno wymiarową makietę oraz latający model w skali 1/5.

 2. dropik

  #Hairy Portier . Po co projektować irydę jeszcze raz ? nikomu nie jest potrzebna. Jak przywiązałeś się do nazwy to tę włoszczyznę możemy przezwać na Iryda II ;)

 3. dropik

  całkiem spory. myślałem, że mniejszy. Jak to możliwe, że Turcja ? A możliwe . Prywatny przemysł, duży potencjał (80 mln mieszkańców), niskie zadłużenie państwa.

 4. Hairy Portier

  Gdyby Irydę zaprojektować na nowo za pomocą współczesnego oprogramowania CAD i z wykorzystaniem wspóczesnej technologii materiałowej w szczególności kompozytów to to wciąż mógłby być interesujący i przede wszystkim ekonomiczny samolot. Może nawet dało by się go przerobić na drona uderzeniowego.

 5. AłłaAłła...

  Sułtanka Hürjet.

 6. absolut

  Ty Zez siedź lepiej cicho. Jeszcze to w MON-ie potraktują poważnie.

 7. Nie ma to jak sute granty badawcze!

  2013: Grot-2 - dzięki niemu pożegnamy radziecki złom. Według zapowiedzi Instytutu Technicznego Wojsk Lądowych już w 2015 roku nasi lotnicy wojskowi będą użytkować nowe samoloty - w dodatku rodzimej konstrukcji! 2016: Powstał polski samolot wojskowy z ukraińskim silnikiem! Warszawski Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych zajmuje się opracowaniem lekkiego wielozadaniowego samolotu wojskowego Grot-2, który zostanie wyposażony w silnik, wyprodukowany na Ukrainie, przez firmę z Zaporoża „Motor Sicz”. 2018: ???

 8. Marek

  Mnie przypomina FA-50. Tylko, że osiągi ma gorsze. I chyba w sumie nie byłoby to dziwne, zważywszy, że zarówno Korea jak i Turcja produkowały F-16.

 9. Aster

  irydo wróć

 10. Yugolo

  Wygląda jak tamten? Przypomina tego,sklonowano owego. To wszystko niema znaczenia bo Turcja stara się uniezależnić od kupowania chociażby tej klasy samolotów.

 11. Davien

  Raptor, M346 nie jest klonem ani kopia Jak-130 oba samoloty maja wspólnego przodka czyli jak 130D.

 12. NAVY

  ...a gdzie nasze samoloty szkolno-bojowe !?

 13. Zez

  MON powinien wznowić produkcję AN2 w wersji stealth

 14. Raptor

  Przecież to jakiś klon M346 Master czyli Jak 130.

 15. ck16

  A co z naszym Grot II.

 16. robertpk

  Dziwnie podobny do chińskiego L-15...

 17. qwe

  Przypomina naszą Irydę...

Reklama