Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Eurosatory 2022: Othello-P - pogromca snajperów

Othello-P akustyczno-optyczny pogromca snajperów
Autor. M.Dura

Izraelski koncern IAI zaprezentował w czasie targów Eurosatory 2022 akustyczno-optyczny system wykrywania strzelców Othello-P. Jest to rozwiązanie przeznaczone do montowania na pojazdach, ale może być również proponowany w wersji plecakowej – przede wszystkim dla żołnierzy wojsk specjalnych.

Reklama

Koncern Israel Aerospace Industries (IAI) już od kilku lat oferował system optycznego wykrywania pozycji strzelców karabinów i granatników. Uwzględniając znaczenie tego rodzaju rozwiązań Izraelczycy ulepszyli swoje układy ostrzegawcze dodając do nich sensory akustyczne i tworząc system Othello-P.

Reklama

Dzięki połączeniu dwóch różnych sposobów detekcji udało się zwiększyć możliwość wykrywania, identyfikacji i klasyfikacji „strzelających" obiektów. Co więcej udało się wszystko zintegrować w jednym, kompaktowym module, który jest przede wszystkim przeznaczony do wykorzystania na pojazdach, ale może być również dostarczony w wersji plecakowej, dla piechoty i wojsk specjalnych. W pierwszym przypadku zestaw ma rozmiary 328×165×223 mm i masę około 7,2 kg. W drugim przypadku ograniczono masę do 3 kg, jednak jednocześnie przy ograniczeniu sektora obserwacji do 90º (stosuje się mniej kamer i czujników akustycznych).

Wszystkie sensory są całkowicie pasywne i zintegrowane w module zabezpieczającym pokrycie w azymucie w kącie 180º. Do całkowitego zabezpieczenia terenu wokół pojazdu potrzebne są więc dwa moduły odpowiednio rozmieszczone na platformie. Na Eurostary 2022 pokazano np. jak to zrobić, by nie przeszkadzała zdalnie sterowana wieżyczka uzbrojenia.

Reklama

Koncern IAI zastrzega , że w jego zestawie ostrzegawczym zastosowano sensory najnowszej generacji w swojej klasie, pozwalające na łączenie wyników obserwacji w jeden, wspólny obraz sytuacyjny. Ujawniono, że kamery z niechłodzonymi matrycami pracują w krótkofalowym zakresie podczerwieni  SWIR (0,95-1,7 μm).

Autor. M.Dura

Według Izraelczyków skupiono się na wykrywaniu trzech rodzajów wydarzeń:

-       błysku generowanego przez wystrzał z broni;

-       hałasu wystrzału;

-       fali uderzeniowej w przypadku, gdy pocisk przeleci blisko pojazdu.

Moduł Othello-P został dodatkowo tak przygotowany, by można go było wykorzystywać w środowisku o dużym hałasie (np. na polu walki), w trudnych warunkach atmosferycznych (przy opadach, zamgleniu i zapyleniu) oraz w terenie zurbanizowanym, gdzie automatycznie jest eliminowane zjawisko echa. Dzięki temu istnieje możliwość pewnego alarmowania i identyfikowania stanowisk ogniowych strzelców posługujących się bronią małego i średniego kalibru oraz ręcznymi granatnikami.

Co ważne, cały zestaw może być z łatwością dołączony do systemu zarządzania walką pojazdu BMS, a dane przekazane z niego mogą być nałożone na mapę taktyczną. W ten sposób system detekcji strzelców staje się jednym z ważniejszych sensorów zwiększających świadomość sytuacyjną.

Othello-P może być dodatkowo połączony z pojazdowym systemem kierowania ogniem. Jest to możliwe ponieważ kierunek na strzelca można wyznaczyć nawet z dokładnością jednego stopnia. Zasięg wykrywania osoby strzelającej z karabinka AK-47 to około 400 m a operatora granatnika to nawet 2000 m.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Extern.

  Czyli najlepiej dla snajpera jest trafić to coś dobrze, już za pierwszym razem, w sumie to snajperzy właśnie do tego są szkoleni. Tak apropo to w naszym wojsku i w ogóle w prawie dotyczącym broni jest jakiś niezrozumiały hejt na używanie tłumików. Coś co w wielu krajach jest traktowane jak normalna sprawa i ma wiele zalet, u nas zakazane jest nie tylko zakazem prawnym, ale wręcz jakimś moralnym potępieniem.. A zobaczcie sobie np. na Rosjan z karabinkami Wintoriez czy ich snajperów, coraz częściej z zintegrowanymi tłumikami, oni nie mają takich moralnych problemów z tym tematem jak my. Trzeba chyba u nas zmienić myślenie i przestać kojarzyć użycie tłumika tylko ze skrytobójcą. Bo jak widać po tym artykule, niedługo może to być kwestia życia lub śmierci dla żołnierzy.

  1. matrycy

   Nie jest już zakazane. Możesz kupić w przysłowiowym sklepie za rogiem

 2. kyolo

  Jeżeli faktycznie radzi sobie z zakłóceniami typu kurz/pył to bardzo bym sobie życzył takie rozwiązanie na Borsuku/Wilku. Sprzężenie z BMS i odpowiednim AI daje ogromne możliwości. Szkoda że klimat polityczny nie ten. Jedyna nadzieja że może w przyszłości PCO cos podobnego zaproponuje.

 3. Tomcat

  Podstawowa sprawa, że nie może to być rosyjski snajper. Tak to już jest z izraelskim sprzętem.

 4. Thorgal

  Rosyjskie siły używają na Ukrainie nowego rodzaju min POM-3 z czujnikami, które wykrywają osoby przechodzące w pobliżu, co może znacznie utrudnić oczyszczanie kraju z niebezpiecznych materiałów wybuchowych – podał w środę dziennik „New York Times”. Przypadek?

 5. skition

  Co za rozpusta..To już Ferngläser w liczbie 165 sztuk dostarczony Ukrainie przez Niemcy jest passe?.

Reklama