Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Eurosatory 2018: Premiera "ciężkiego" Lynxa

Fot. Paweł K. Malicki
Fot. Paweł K. Malicki

Koncern Rheinmetall kontynuuje rozwój nowej platformy gąsienicowej Lynx, prezentując po raz pierwszy na Eurosatory 2018 pojazd Lynx KF41 uzbrojony w nową wieżę Lance 2.0. Podobnie jak kołowa platforma Boxer 8x8, jest to maszyna o budowie modułowej, która pozwala na wykorzystanie szerokiej gamy konfiguracji. Maksymalna masa Lynx KF41 przekracza 50 ton, co zapewnia duże możliwości w zakresie uzbrojenia, opancerzenia i wyposażenia.

Dwa lata temu, podczas Eurosatory 2016 miał swoją huczną premierę pojazd Lynx KF35, reklamowany jako tańsza alternatywa dla bojowego wozu piechoty Puma. Był on wyposażony w tą samą wieżę Lance i mógł zabrać 6 żołnierzy desantu oraz 3 osobową załogę. Dwa lata później koncern Rheinmetall prezentuje większą i cięższa platformę Lynx KF41. Jest ona nieco większa i lepiej uzbrojona.

W wersji bojowego wozu piechoty wyposażony został w dwuosobową wieżę Lance 2.0 firmy Rheinmetall. Została ona przekonstruowana względem starszej wersji przede wszystkim w celu zwiększenia poziomu ochrony i podniesienia funkcjonalności, ale również aby umożliwić dalszy rozwój konstrukcji. Jej uzbrojenie podstawowe stanowi 30 mm armata automatyczna MK-30-2/ABM produkowana przez Rheinmetall i sprzężony karabin maszynowy 7,62 mm. Już niebawem ma być też dostępna wersja z armatką Wotan kalibru 35 mm. Uzbrojenie dysponuje możliwością elewacji w zakresie +45/-10 stopni, co jest istotne podczas walki np. w terenie zurbanizowanym.

image
Wieża Lance 2.o posiada konstrukcję modułowa i dwa zasobniki na uzbrojenie, drony lub inne systemy na obu bokach, osłonięte pancerzem. Mogą one mieścić po dwa pociski Spike LR2. Główne uzbrojenie to działko 30 lub 35 mm, sprzężony karabin maszynowy 7,62 mm i zsmu sprzężony z przyrządami obserwacyjnymi dowódcy. Fot. Rheinmetall

Uzupełnienie dla tego uzbrojenia stanowi zdalne sterowany moduł uzbrojenia sprzężony z przyrządami obserwacyjnymi dowódcy. Zwykle dysponuje on karabinem maszynowym 12,7 mm ale możliwe są też inne warianty. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie na obu bokach wieży „komór uzbrojenia”, które mogą pomieścić w sobie po dwa przeciwpancerne pociski kierowane (np. Spike LR2) lub inne systemy uzbrojenia, moduły walki radioelektronicznej, bezzałogowce, amunicje krążącą czy aktywne systemy samoobrony.

Pojazd Lynx KF41 ma budowę modułową i składa się z części nośnej i modułów „zadaniowych”, podobnie jak kołowy pojazd Boxer, również produkowany przez Rheinmetall. Wymiana modułów jest możliwa z użyciem dźwigu o odpowiedniej sile i nie wymaga dodatkowych prac, poza przyłączeniem instalacji pokładowych.

Obecnie Rheinmetall oferuje więc dwie wersje. Jedna z nich to 34 tonowy transporter opancerzony wyposażony w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia, 10 osobowy przedział desantu i miejsce dla załogi. W konfiguracji bojowego wozu piechoty oprócz wieży Lance 2.0 moduł mieści również przedział desantowy dla 8 żołnierzy z pełnym wyposażeniem a jego masa całkowita po zastosowaniu maksymalnego poziomu opancerzenia może przekroczyć 50 ton.

image
Modułowa konstrukcja podwozia pozwala jego rekonfiguracje w czasie kilkunastu minut. Fot. Rheinmetall

Jak informuje producent pojazd nawet z maksymalnym obciążeniem zachowuje wysoką dynamikę dzięki nowoczesnemu zawieszeniu, sześciobiegowej przekładni automatycznej firmy Renk i silnikowi diesla z doładowanie firmy Liebherr o mocy 1140 KM. Lynx KF41 może poruszać się z prędkością do 70 km/h i dysponuje zasięgiem ponad 500 km. System pokładowej komunikacji i wymiany danych korzysta z opcji rozszerzonej rzeczywistości, zapewniającej pole widzenia 360 stopni w świetle widzialnym i podczerwieni oraz wymianę danych w czasie rzeczywistym dzięki systemowi łączności szerokozakresowej połączonej z BMS.

Jak podkreślają przedstawiciele producenta, równocześnie Lynx jest oparty o sprawdzone rozwiązania stosowane w innych pojazdach, co zapewnia relatywnie niskie koszty pozyskania i eksploatacji oraz niskie ryzyko projektu. W konstrukcji zastosowano wiele rozwiązań „z półki” stosowanych przez koncern Rheinmetall w innych konstrukcjach, takich jak gotowy silnik Liebherr, układ przeniesienia mocy Renk stosowany w pojazdach Puma i Ajax, stanowisko kierowcy i system elektryczny z ARV Kodiak czy gąsienice działa samobieżnego PzH2000.

image
Fot.: Paweł K. Malicki

W połączeniu ze skalowalnym opancerzeniem i modułową budową użytą już w KTO Boxer, Lynx KF41 i KF35 są propozycją dla tych odbiorców, którzy nie mogą sobie pozwolić na bojowe wozy piechoty typu Puma, lub poszukują bardziej uniwersalnej platformy. Nawet niemiecka armia, która już zakontraktowała wozy Puma, planuje pozyskać wozy Lynx do aplikacji specjalnych.

Reklama

Komentarze (41)

 1. Hgesz

  Czemu jest \"armata 30mm\" i \" armatka 35mm\". Nie powinno być na odwrót?

 2. Trzcinerro

  Kolego Dropik. Ten Lynx to pudrowany obity dyktą (dlatego nie widzisz) na miarę naszego Concepta Marder proponowany nam zamiast Pumy. Nowoczesność i niezawodność? Na miarę Eurofightera? Źródło proszę na ten temat proszę. Jakie perspektywiczne armaty? Czym ty motywujesz swe wypociny? Niemcy nie wspominają ale Dropik wie:-) Co pokazano na Borsuku? Wyjaśnij! Czy ty rozumiesz że to co pokazano (Borsuk) to DEMONSTRATOR TECHNOLOGII? Widzisz różnicę? O czym ty w ogóle piszesz? BWP Borsuk<Prototyp w tym roku a Kurganiec jest już testowany i kwestią czasu jest jego wejście do służby. Czy ty widzisz różnicę? Piszesz sla samego pisania czy jak to jest z tobą? Borsuka porównujesz na tym etapie do Kurgańca? Słabe Dropik słabe i niegodne komentarza

 3. dropik

  jaki tam marder? gdzie go tam widzisz ? w rozmiarach ? sobie sprawdź ? w pochyleniu przedniej płyty ? to z boxera, a nie mardera. A nowoczesność i nie zawodność? komu mam bardziej ufać światowemu liderowi produkującemu i rekonstruującemu pojazdy wojskowe od 60 lat czy małej firmie która produkowała radzieckie pojazdy na licencji. Która wieża będzie nowocześniejsza i bardziej perspektywiczna ? niemiecka już sprawdzona na boxerze. Teraz w nowej konfiguracji będzie mogła przenosić do 4 ppk. do tego armata 35 jest bardziej perspektywiczna niż ewentualna nasza 40-tka oparta o nabój super40 - albowiem jest mała szansa że wejdzie ten standard do użycia w siłach zbrojnych USA. A 35mm to możliwość przejścia na 50 choć jeszcze nic o tym Niemcy nie wspominają. Sam kadłub praktycznie w całości opancerzony. Żadnych wlotów i wylotów powietrza z boku czy od góry więc lepsze zabezpieczenie przed subamunicją artyleryjską. Wylot spalin w lynxie jest z tyłu . ich temperatura jest najprawdopodobniej obniżane przez zassane wentylatorami powietrze - skutek - niższa sygnatura w podczerwieni. Sam dodatkowy pancerz (w porównaniu do tego co pokazano na borsuku) ma jakąś 2-3 większą grubość. Borsuk ma oczywiście nowocześniejsze zawieszenie. nowocześniejsze ale bardziej wymagające jeśli chodzi o serwis na polu walki. no i kiedy będzie dostępny ten borsuk skoro nie można mówić jeszcze o docelowym prototypie. Przy całym programie badawczym opartym o w zasadzie ten jedne prototyp (bo drugi został zniszczony w czasie prób odporności na miny) będzie to trwało lata a wyniki mogą być niedokładne. \"Ruskie\" kurgańca pokazali je jeżdżącego już 3 lata temu i jeszcze mu daleko do wejścia do produkcji. Nawet porównaniu z nim borsuk wygląda jak ubogi krewny

 4. dropik

  bierem 250 do brygad leopardów i jakieś 50 do szkolenia i rezerwy. W pozostałych mogą jeździć nasze niezbyt nowoczesne borsuki - - o ile przejdą testy i się sprawdzą. sam pojazd wygląda dość dobrze. nie można powiedzieć że to przeróbka Mardera. fajnie rozwiązano układ wydechowy . wygląda na to że spaliny są mieszane z powietrzem w celu ochłodzenia i wyprowadzane z tyłu kadłuba. Daje to słabszy obraz pojazdu w kamerze termowizyjnej. Szkoda tylko że na tę chwilę działko Wotan 35 nie jest dostosowane do amunicji 50mm . Zapewne ta zostanie przyjęta przez US Army jako standard dla przyszłych bwp.

  1. Pavel

   Niezbyt nowoczesne Borsuki? A rozwiń to proszę bo póki co wychodza z tego dyrdymaly dropika. Od tego dykta obłożonego mardera wolałbym CV tylko po co skoro nie widzę powodów by borsuka nie wprowadzić za te 4 lata

 5. Grzyb

  Mam nadzieję że nasz Borsuk nie wypadnie blado przy tym Lynxie. Z Pumą to się równać nie może, bo to praktycznie jest podwozie do czołgu ale mam nadzieję, że nie będzie gorszy od tego niemieckiego Rysia. Czekam na MSPO trzymając kciuki!

  1. Trzcinerro

   A z czym ma wypaść blado? Uzbrojenie to samo mobilność podobna a właściwie lepsza. Poziom opancerzenia spokojnie wystarczający choć trochę ustępuję marderowi........ choć i tego nie wiemy bo to jakaś koncepcja jest a nie gotowy produkt.

 6. deMONter

  PL-01 lepszy design \"budy\" szkoda, że to tylko koncept!

  1. Vzu

   Włosi też mają najlepszy design! I co ponad to?

 7. Mobilny

  Mało. 80 tonowe cudowny się chciało. 100% ochrona załogi. Prowiant do środka miesiac i hajda aż po Syberię taktyka rzymskiego żółwia. To takie proste. Brac lynksow z 1000 koniecznie!!!!!! Po co Niemcom puma jak takie cudo pod ręką. Eh.........

  1. mick

   Gigantomania i oderwanie od realiów godne pewnego dyktatora, który zaczynał jako malarz... Nawet nie ma co komentować...

 8. Z przekąsem

  EEEetamm, i NIE MUSI pływać????? To badziewie, a że doskonałe opancerzony, do tego doskonale uzbrojony w rozwojowe systemy, ze od razu ma zintegrowane np. 4x SPIKE, ze może od razu wozić drony? Co z tego? Wg wymagań naszego MON to badziewie!! Nasz Borsuk za to czołgu nie zniszczy, drona nie użyje, polskiego żołnierza z załogi nie uchroni. Toż to same zalety...dla MON!!!

  1. vvv\'

   Nareszcie jakiś „fachowiec” w końcu coś dowiemy się o opancerzeniu, jakiej stali użyli i jakich kompozytów. A może jakieś tajne przez poufne przekładki grafenow-szklano-tytanowo-węglowo-aramidowe, co by z przekąsem nikogo nie zranić. Konstruktorzy HSW za podpowiedź na pewno będą wdzięczni. Piszesz, bo wiesz czy tylko by zabłysnąć.

  2. Mobilny

   Musi i jest ok. Mobilność siła ognia a i ochrona na poziomie stanag 4 jest (wersja nplywajaca) więc o co ci chodzi? BMS będzie a i spike też będzie bo od tego nie uciekniesz choć MON odkłada ile może. BWP borsuk będzie bewupem który nie przerasta inne ale też od nich nie odbiega. I tyle w temacie znawco

 9. JASIO bardzo mądry mówi......

  tylko moduł bojowy wieży AU-220M Bajkał z 57 mm armatą to jest przyszłość ...moduły wież z 30 mm armatami przy dzisiejszych ,wielowarstwowych pancerzach stają się wiwatówkami ...dlatego Polska powinna skonfigurować kilkadziesiąt swoich BWPów BWP-1 z armatą S-60 ale nie w wieży tylko w układzie konfiguracji \"Kryla\" ..i będziemy mieli \"mini Kryla\" na nośniku od BWPa ....będzie uniwersalne novum do ochrony infrastruktury ,opl, ,wsparcia , ppanc na lekki pancerz itp .to na miarę naszego \"misia\".... a na bogato to oprzeć się o transporter MTLB -Opal w wersji LPG...lub naszego kołowego Rosomaka zamontować włoską wielozadaniową wieże DRACO 90mm lub 76 mm Super Rapido i będziemy mieli coś uniwersalnego .......w 2035 roku

  1. Mobilny

   No jak posadza to cudo na kurgancu lub armacie t 15 to ok. Jest problem. Póki co 30mm szatkuje ich bmp3.

 10. pol

  rozumiem, ale tak myśląc nigdy nic sami nie wyprodukujemy i nie wymyślimy, zawsze będxiemy zależni

  1. Stafan

   Jak dostaniesz licenzję na produkcję w Polsce? Silniki i przkładnie, i tak zawsze mamy z importu, nasza armata i reszta spolonizowana w ok. 80%. Kompletacja i serwis pod naszą kontrolą i może wreszcie zaczniemy robić programowalną amunicję...

 11. skiud

  Czy ktoś wie jaka jest różnica między -30 mm armata automatyczna MK-30-2/ABM, a Bushmater mk44? Ta niemiecka wygląda na potężniejszą choć kaliber taki sam. Ciekawe jak zasięg, przebijalność? Chyba ta sama amunicja, z naciskiem na \"chyba\"...

 12. Patcolo

  Wizualnie gdzieś już tą koncepcję widziałem z czym mi się to kojarzy? Ciekawe coś dziwna ta sprawa?

 13. zdzisław

  zaporzyczenia z projektu PL 01 widoczne

  1. Szwedzi skopiowalli Pl-01

   Pomyliłeś artykuły. Powinieneś to napisać przy artykule o Cv-90 ;)

 14. spostrzegawczy

  Wypisz wymaluj nasz PL -01 Concept ciekawe czy Koncern Rheinmetall zapłacił OBRUM za wykorzystanie patentów :-)

  1. gru

   Za zrobienie modelu z dykty szumnie zwanego PL-01 to raczej ciężko patent dostać. RM może spać spokojnie. A januszowego borsuka to ten Lynx przerobi na mielone w 5 sekund.

  2. Look

   Jakich patentów ?

  3. Taghmata Omnissiah

   Właścicielem design PL-01 jest cywilna firma designerska która opracowała jego wygląd pod targi.

 15. Cywill

  Kształty stealth jak w PL-01 tyle że już w realu .

  1. Taghmata Omnissiah

   Tylko że oni żadnego \"stealth\" nie robili, po prostu pod takim kątem płyty ustawili by zwiększyć prawdopodobieństwo rykoszetu i pogrubić pancerz poprzez nachylenie.

 16. Taghmata Omnissiah

  Podwozie jak podwozie ale wieża robi wrażenie.

 17. MAX13

  A ja zaproponował by zabawić się w porównania Linx z roku 2016 i Linx z 2018 i pytanie retoryczne chyba pod jakim wpływem ten z 2018 tak wygląda.

 18. cdee

  a nasze KDA obchodzic bedzie swoje 20 lecie zakupu licencji. I jak bawimy sie to dalej sie bedziemy bawic i nic nie robic. Do nastepnej licencji

  1. Wróbel II

   Ciekawe co z Trytonem, tak baj de łej...

 19. zeus89

  Polska w pigułce: Pokazujemy koncept czołgu wsparcia PL-01 z opisem jaki on nie będzie. W komentarzach gromy. Że po co nam to, że nie damy rady, że to za słabe ogólnie wyśmianie konceptu z góry do dołu przez wszystko wiedzących ekspertów Januszy. Program upada ze względu na zmieniające się warunki pola walki. Potrzeba ciężkiego czołgu zdolnego przeciwstawić się czołgom rosyjskim. Po jakimś czasie Niemcy pokazują podobny koncept czołgu wsparcia. W komentarzach. Zachwyt nad niemiecką myślą techniczną i gromy, że jak mogliśmy zamknąć tak dobry program. Do tych wniosków znów dochodzą wszystko wiedzący eksperci Janusze. A z boku jeszcze pojawiają się komentarze, że kierunek rozwoju armii i produkcji/zakupu sprzętu powinien odbywać się poprzez sondaże. Polska :D

  1. Sebastiam

   Nie wiem wynikiem jakiego ciągu myślowego jest porównanie tych dwóch pojazdów. Makieta o której pan mówi czyli PL-01 miała być czołgiem wsparci natomiast Lynx to BWP . I żeczywiście PL-01 jak na czołg miał być żałośnie opanceżony natomiastten ciężki Lynx będzie najcięższym BWP poza izraelskim Namerem .

  2. drgdfg

   Wszystkie te koncepty kończą tak samo, było ich już dziesiątki z wszystkich krajów i puki co żaden nie wypalił.

  3. dropik

   makietę nie czołg. :P

 20. ZGH

  Uwielbiam te wszystkie płaczliwe/prześmiewcze artykuły i komentarze o tym jak bardzo niemiecka armia jest w rozsypce... Tymczasem: Sprzedają stary sprzęt i oszczędzają na kosztach konserwacji i utylizacji. Pieniądze inwestują w B+R, dzięki czemu zdobywają przewagę technologiczną. Firmy zbrojeniowe mają gotowe zaplecze produkcyjne i rozwijają konstrukcje o ujednoliconych łańcuchach logistycznych. Jak dla mnie wygląda na to, że w godzinie \"W\" Niemcy dadzą sprzęt, a Polacy będą mięsem armatnim. Dzięki temu zyskają czas na mobilizację. Pamiętajmy, że w latach dwudziestych pancerniacy Guderiana biegali w kartonowych czołgach. Gdy dostali sprzęt byli już przeszkoleni.

 21. pol

  czołg pl01 był podobny, wszyscy się śmiali, a Niemcy zgapili i .... już nie jest do śmiechu

  1. Gts

   Bzdury opowiadasz. PL01 to byl dyktowy demonstrator zabduowany ma podwoziu cv90 co wiec probujesz udowodnic. I tak musielibysmy zakuoic prawa do CV90 aby go produkowac. Jak dla mnie lepiej isc w nowsza konstrukcje jaka jest juz LYNX, zwlaszcza ze Rheinmetall jest zainteresowany budowaniem lanuchca produkcyjnego w Polsce. Do tego kompetencje tej firmy naleza do scislej czolowki a dla ich podtrzymania chetnie zajma sie rozwijaniem i produkcja BWP, a przedewszystkim czolgu bo nie uczestnicza w takiej formie jakiej by chcieli w produkcji czolgu zwanego Leo3. A z tych naszych konceptow to mozna sie dopiero smiac, nawet nie z samego pomyslu ale braku technologicznych mozliwosci jego zbudowania. Tyle ze trzeba by sie panie kolego znac troche na technice, produkcji przemyslowej i paru innych sprawach, zeby nie wypisywac takich bzdur o jakie sie postarales.

  2. rmarcin555

   @pol Ale rozumiesz, że Pl01 był z dykty?

  3. niki

   Nie było żadnego czołgu PL-01. Ludzie przestańcie czytać onet czy wp.pl. To była tekturowa makieta na podstawie bwp cv90.

 22. Jsjsj

  Nie pływa,nie lata

  1. Andrzej

   Czyli nie spełnia wymagań MON

 23. ribik

  Da się na tym zamontować działo elektromagnetyczne?

  1. cdee

   da. Jak mówi znajomy prawnik \"jak sie da to sie zrobi\".

 24. Gras

  Obrum powinien dalej prowadzić prace nad gepardem z tym ze podwozie powinno mieć 45ton plus wierza. Był by dobry jako ciężki bwp a obok niego lekki borsuk.

  1. cdee

   \"wieża\"

 25. Stefan

  Dokładnie to co nam potrzeba. Transporter kosztuje mniej niż połowę BWP, a w razie potrzeby i dodatkowej kasy można posadowić wieżę i jest BWP. Rozsądny mix BWP i trasnporterów i za rozsądną kasę jest prawdziwa brygada zmechanizowana. Patent z chowanymi PPK w wieży jest na 5+. Reinhmetal zawsze podkreślał, ze jest gotowy na kooperację i sprzedaż licencji. Pomarzyć piękna rzecz?

Reklama