Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Eurosatory 2018: Nowa Patria w układzie 6x6

Fot. Paweł K. Malicki
Fot. Paweł K. Malicki

Fińska firma Patria po raz pierwszy zaprezentowała podczas Eurosatory 2018 transporter opancerzony w układzie 6x6, który jest bezpośrednim następcą wozów rodziny Pasi 6x6, takich jak XA-180/185/200. Pojazd spełnia standardy NATO i jest dedykowany, podobnie jak poprzednik, misjom stabilizacyjnym czy pokojowym oraz zadaniom realizowanym w środowisku o mniejszym zagrożeniu niż Patria AMV.

Patria 6x6 może być krótko podsumowana jako XA-200 zunifikowany z Patria AMV 8x8. W nowym pojeździe zastosowano ten sam układ jezdny i wiele innych kluczowych komponentów AMV, co nie tylko skróciło czas i koszt opracowania tej platformy ale również ułatwi jej szybką i tanią produkcję. Unifikacja nie jest też bez znaczenia w procesie eksploatacji, szczególnie gdy równolegle wykorzystywane będą obie platformy.

Dwuwahaczowe, w pełni niezależne zawieszenie i układ przeniesienia pochodzi z AMV ale z jedną mniej parą kół. Pojazd ma centralny system pompowania kół jezdnych. Możliwe jest zamówienie wersji z zawieszeniem hydropneumatycznym. Standardowo dwie pierwsze osie są skrętne, ale możliwe jest zamówienie pojazdu ze skrętnymi wszystkimi trzema. Napęd przekazywany na wszystkie 6 kół zapewnia silnik diesla z turbodoładowaniem o mocy 400 KM wyposażony w 9 biegową skrzynię (7 biegów do przodu i dwa wsteczne). 

Załoga może być dwu lub trzyosobowa, z kierowcą i dowódcą siedzącymi w przedniej kabinie w typie znanym z ciężarówek, co znacznie upraszcza i przyspiesza szkolenie. Pojazd może być wyposażony w różnego typu uzbrojenie i skalowalne opancerzenie z poziomu 2 do poziomu ochrony balistycznej STANAG 4 i odporności na 10 kg ładunki wybuchowe. 

image
Fot. Paweł K. Malicki

Maksymalna ładowność pojazdu to 8,5 tony. Przedział desantowy mieści 10 żołnierzy z pełnym wyposażeniem, czyli dwóch więcej niż w pojazdach Pasi. Możliwe jest dostosowanie do specjalistycznych zadań lub np. instalacja moździerza automatycznego Patria Nemo 120 mm lub innych systemów uzbrojenia. Egzemplarz prezentowany w Paryżu jest wyposażony w obrotnicę Platt MR550 z 12,7 mm wkm-em z celownikiem termowizyjnym oraz karabin maszynowy kalibru 7,62 mm we włazie górnym desantu.

Patria 6x6 może osiągnąć całkowitą masę 24 ton. Prędkość maksymalna to 100 km/h, a zasięg pojazdu to 700 km. Pojazd przeszedł szeroki zakres badań zakładowych w tym zimowe testy terenowe. W pierwszej kolejności Patria zamierza zaoferować pojazdy Patria 6x6 obecnym użytkownikom transporterów opancerzonych XA-180/185/200, takim jak Estonia, Finlandia, Szwecja czy Norwegia. Może to sugerować, że istnieje możliwość modernizacji tych wozów do nowego standardu.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.