Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Eurosatory 2018: Modułowy CV90 z rozszerzoną rzeczywistością

Fot. Paweł K. Malicki
Fot. Paweł K. Malicki

BAE Systems prezentuje najnowszy wariant swojego flagowego pojazdu opancerzonego, czyli CV90 MK IV z modułową wieżą i zintegrowanym systemem wymiany danych iFighting® wykorzystującym rozszerzoną rzeczywistość (ang. Augmented Reality). Nowy CV90 zyskał również na mobilności i poziomie ochrony. Pojazd w tej konfiguracji jest m. in. jedną z propozycji następcy BVP-2 w siłach zbrojnych Czech.

Podczas wystawy 2018 Eurosatory zaprezentowano CV90 w wersji bojowego wozu piechoty dostosowanego do różnych zadań. Najbardziej widoczną zmianą zastosowaną w piątej generacji tego pojazdu oznaczonej Mk IV jest modułowy system wieżowy którego podstawowe uzbrojenie stanowi armata automatyczna. Może to być broń kalibru od 35 do 50 mm. Pojazd można uzbroić również w znacznie silniejsze opcje wśród których znajduje się również 120 mm moździerz automatyczny Mjölner czy nawet 120 mm działo.

image
Uzbrojenie modułowej wieży CV90. Fot. Paweł K. Malicki

Jednak w wersji BWP uzbrojenie podstawowe to zwykle armata automatyczna. Uzupełnienie stanowią opcjonalne moduły boczne wieży. W lewym zaprezentowano warianty karabinu maszynowego 7,62 mm lub 40 mm granatnika automatycznego. Znacznie ciekawszy jest moduł prawy w którym mogą się znaleźć 2 kierowane pociski rakietowe, takie jak np. Spike czy MMP, ale zamiast nich można umieścić zasobnik z bezzałogowcami rozpoznawczymi lub uderzeniowymi. Dwa lata temu w Paryżu prezentowano w tej roli mikro-śmigłowce rozpoznawcze Black Hornet, które mogą w czasie rzeczywistym zasilać w informacje systemy pokładowe CV90. Możliwe jest również zastosowanie maszyn innego typu lub w wersji bardziej ofensywnej, amunicji krążącej.

Wykorzystanie takich rozwiązań jak pokładowe drony ułatwia system pokładowy iFighting®, który został zaprojektowany przez BAE Systems, aby zoptymalizować możliwości pojazdu i załogi dzięki poprawie wymiany informacji. W systemie stosowane są rozwiązania takie jak rozszerzona rzeczywistość i ekrany wielofunkcyjne. iFighting scala dane z różnych systemów w pojeździe, aby wyselekcjonować i nadać priorytet najbardziej krytycznym informacjom dzięki zastosowaniu np. sztucznej inteligencji. Umożliwia to załodze szybsze i bardziej skuteczne podejmowanie decyzji.

image
Wyrzutnia pocisków kierowanych. Fot. Paweł K. Malicki

Zamontowanie dodatkowych wskaźników i paneli w wozie bojowym może rozpraszać załogę, działającą w już skomplikowanym środowisku bojowym. Kluczem było znalezienie sposobu na polepszenie świadomości sytuacyjnej i skuteczności bojowej bez zwiększania wysiłku poznawczego załogi. Prezentując dziś nową technologię wierzymy, że dzięki iFighting® osiągnęliśmy ten cel.

Tommy Gustafsson-Rask, wiceprezes i dyrektor generalny BAE Systems Hägglunds

Zmiany nie obejmują jedynie uzbrojenia i systemów elektronicznych. Aby zwiększyć mobilność zastosowano nowy silnik Scania DP o mocy 1000 KM i skrzynię biegów Caterpillar X300 oraz nowe zawieszenie. Wykorzystując sterowane elektronicznie systemy hydraulicznej amortyzacji i regulacji napięcia gąsienic dostosowuje ono się dynamicznie do rodzaju nawierzchni. Dzięki temu obniżono poziom drgań i zwiększono manewrowość, mimo podniesienia masy całkowitej pojazdu z 35 do 37 ton.

Podobnie jak w starszych modelach CV90 Mk IV może mieć skalowalny poziom opancerzenia oraz korzystać z aktywnych układów ochrony, takich jak Iron Fist firmy IMI wdrażany już na holenderskich CV9035NL. CV90 walczy obecnie o kontrakt na ponad 200 maszyn dla Republiki Czeskiej, między innymi poprzez zaangażowanie tamtejszego przemysłu w łańcuch dostaw. W ostatnich dniach ogłoszono m. in. iż czeska firma AM-CME dostarczy elementy do moździerzy Mjölner kalibru 120 mm które dostarczone zostaną szwedzkim siłom zbrojnym. Cały kontrakt na te systemy artyleryjskie, podpisany pod koniec 2016 roku, o wartości 86 mln dolarów ma na celu wprowadzenie do służby moździerzy automatycznych wykorzystujących podwozie wozów CV90Mk0. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.