Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Eurosatory 2018: Amunicja Vulcano wspólnie ze Słowakami

Fot.  Paweł K. Malicki
Fot. Paweł K. Malicki

Włoski koncern Leonardo ogłosił w czasie targów Eurosatory 2018 podpisanie umowy ze słowacką firmą Konstrukta Defence.

Przedmiotem umowy podpisanej przez przedstawicieli obu firm jest integracja amunicji precyzyjnej Vulcano z systemami artyleryjskimi Zuzana 2 kalibru 155 mm. Porozumienie podpisano w ramach programu stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności PESCO, do którego należą Włochy i Słowacja.

Obie firmy zobowiązały się również do wspólnych działań marketingowych na arenie międzynarodowej oraz dalszej współpracy w ramach wspólnych, europejskich działań obronnych.

Amunicja Vulcano to opracowana wspólnie przez Leonardo oraz Diehl Defence amunicja precyzyjna do haubic kalibru 155 mm, której zasięg maksymalny wynosi 80 km dla luf o długości 52 kalibrów (jak ma to miejsce w przypadku systemu Zuzana 2). Pociski Vulcano kalibru 155 mm mogą być kierowane za pomocą systemu INS/GPS z opcjonalną możliwością dodatkowego wykorzystania laserowego półaktywnego układu naprowadzania, bądź też bez systemu naprowadzania (Ballistic Extended Range).

Zuzana 2 to system artyleryjski wysokiej mobilności zdolny do prowadzenia dalekosiężnego ognia artyleryjskiego i szybkiego wejścia i wyjścia z akcji, a także do wykonywania misji ogniowych w trybie MRSI, w którym pociski wystrzelone różnymi trajektoriami uderzają w rejon celu równocześnie. Głównym uzbrojeniem Zuzany 2 jest haubica kalibru 155 mm z lufą o długości 52 kalibrów. Zasięg maksymalny ognia wynosi 41 km z wykorzystaniem pocisków ERFB-BB, minimalny 5,6 km. Haubica może wystrzelić do sześciu pocisków 155 mm NATO na minutę w trybie prowadzenia ognia automatycznego i do dwóch w trybie manualnym.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.