Przemysł Zbrojeniowy

Eurosatory 2014: Tarian – najlżejsza osłona pojazdów przed granatnikami przeciwpancernymi

System Tarian zamontowany na samochodzie patrolowym 4x4 Sherpa Light Scout – fot. M.Dura
System Tarian zamontowany na samochodzie patrolowym 4x4 Sherpa Light Scout – fot. M.Dura

Brytyjskie przedsiębiorstwo AmSafe Bridport zaprezentowało w Paryżu zmodernizowanego Tariana – najlżejszą, zewnętrzną osłonę pojazdów przed granatnikami przeciwpancernymi.

Prace nad lekkim systemem ochrony Tarian rozpoczęły się w 2009 r. na zlecenie brytyjskiego ministerstwa obrony. Ich celem było opracowanie systemu ochrony przed przenośnymi granatnikom przeciwpancernym klasy RPG (Rocket Propelled Grenade) dla różnej klasy pojazdów: od czterokołowych transporterów piechoty do czołgów podstawowych.

Tarian przeszedł przy tym serię ponad 750 testów ogniowych przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych oraz Francji i jest obecnie wykorzystywany na pojazdach, które są na wyposażeniu brytyjskiego kontyngentu w Afganistanie.

Jest to system modułowy i lekki (5.7kg/m2), a więc zarazem łatwy do montażu. Ponadto bardzo łatwo można wymienić uszkodzony element, dzięki czemu osłona jest zawsze cała i zapewniająca pełną ochronę dla pojazdu.

Waga kompletnego wyposażenia dla niewielkiego samochodu terenowego to tylko około 81 kg, dla dużego transportera – 325 kg. W porównaniu do tradycyjnych, metalowych osłon przeciwko granatnikom zastosowanie sieci Tarian ogranicza całkowitą wagę pojazdów, co jak obliczono pozwala zmniejszyć o 5% zużycie paliwa. W Afganistanie przez pół roku dało to oszczędność w wysokości 70 000 funtów na pojazd.

Komentarze (5)

 1. Jacek

  Wygląda ja zwykła siatka "górnicza", Rzadna tam filozofia. Ze śwagrem możem takie montować u teściów w garażu. Taniej.

 2. kapral

  To już nowoczesna technologia

 3. mięso armatnie

  Kawał wypasionego pojazdu. Przydałoby się dla polskiego wojska, chociaż ze... 1000sztuk :)

 4. podbipięta

  Eee jakiś nowy Qinetic jak na Rośkach

 5. pół żartem ,pół serio ale z prawej flanki

  tę osłone zastosowały już tankisty Żukowa dobywającego w 45 roku Berlin...Wielce im ona nie pomogła ,za to rosyjskie tanki wygladały niczym magnesy na gąsienicach...No ,a wcześniej były przecież też stalowo/siatkowe oslony Thomma Schurzen montowane na "czwórkach" panzerwaffe...