Przemysł Zbrojeniowy

Europejskie rakiety samosterujące dostarczone do Korei Południowej

F-15K z dwoma rakietami Taurus KEPD 350K pod skrzydłami, fot. Boeing
F-15K z dwoma rakietami Taurus KEPD 350K pod skrzydłami, fot. Boeing

Korea Południowa otrzymała pierwszą partię europejskich pocisków samosterujących powietrze-ziemia Taurus KEPD 350K o zasięgu ponad 500 km. Nowy typ uzbrojenia będą przenosić myśliwce Boeing F-15K Slam Eagle.  

Korea Południowa otrzymała pierwszą partię pocisków samosterujących powietrze-ziemia Taurus KEPD 350K. W sumie Seul zamówił pierwotnie 170 rakiet tego typu, które mają być dostarczone do końca pierwszej połowy 2017 roku. W październiku br. Korea Południowa wyraziła zamiar zakupu dodatkowych 90 rakiet w związku z rozbudową północnokoreańskiego arsenału rakietowego. Do przekazania rakiet Taurus KEPD 350K doszło pomimo przeszkód stawianych przez Waszyngton. Wcześniej USA odmówiły sprzedaży na Półwysep Koreański amerykańskich rakiet AGM-158 JASSM, którymi pierwotnie zainteresowany był Seul. 

Korea Południowa chce wyposażyć swoje siły zbrojne w lotnicze rakiety manewrujące powietrze-ziemia, by zabezpieczyć się przed ewentualnym atakiem północnego sąsiada. Pociski Taurus KEPD 350K są produkowane przez europejskie konsorcjum TAURUS Systems GmbH., która jest spółką joint venture firm MBDA Deutschland GmbH (67 % udziałów) i SAAB Dynamics AB (33 %). Do tej pory do ich przenoszenia zostały przystosowane niemieckie i hiszpańskie Eurofightery oraz hiszpańskie myśliwce F/A-18 Hornet. 

Zasięg pocisków KEPD 350K o obniżonej skutecznej powierzchni odbicia radiolokacyjnego jest szacowany na ponad 500 km. Rakieta napędzana silnikiem turbowentylatorowym Williams F121-WR-115 o ciągu 6,67 kN leci do celu z prędkością poddźwiękową. Pocisk naprowadzany jest na cel bezwładnościowym układem nawigacyjnym korygowanym systemem GPS, radiolokacyjnym wysokościomierzem oraz układem elektrooptycznym bazującym na mapie z rzeźbą terenu. Umożliwia to lot rakiety na małej wysokości ok. 30-40 metrów nad powierzchnią gruntu. Celność pocisku jest szacowana na ok. 3 metry. KEPD 350K przenosi głowicę bojową o masie 481 kg. Cena jednej rakiety to ok. 1 mln Euro.

TAURUS Systems GmbH. ujawnił w 2015 roku, że pracuje także nad zmniejszoną wersją rakiety oznaczoną 350K-2 o zredukowanym zasięgu, która mogłaby być przenoszona przez lekkie myśliwce takie jak południowokoreański FA-50. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.