Przemysł Zbrojeniowy

Euronaval: Nowy hybrydowy dron morski od Thalesa

Fot. Thales
Fot. Thales

Thales, razem z 19 francuskimi spółkami, zaprezentował podczas tegorocznej edycji targów Euronaval koncepcję nowego drona morskiego (AUSS - Autonomous Underwater and Surface System), który może poruszać się zarówno po powierzchni wody, jak i pod nią. Jak podkreśla firma, AUSS może być wykorzystywany do różnych misji wojskowych i cywilnych, takich jak np. pozyskiwanie informacji wywiadowczych i patrolowanie okolic platform wiertniczych.  

Prototyp nowego bezzałogowca Thales to wynik 10 lat pracy nad technologią bezzałogowych pojazdów podwodnych. Jak podkreślają przedstawiciele firmy, misje które będzie mógł realizować dron były do tej pory nieosiągalne lub trudne do zrealizowania. Do głównych zadań maszyny będzie należało: zbieranie materiału wywiadowczego, prowadzenie obserwacji i walki pod wodą oraz walka z terroryzmem morskim.  

AUSS wyposażony zostanie w systemy pozwalające mu na poruszanie się we wszystkich kierunkach, utrzymanie stałej pozycji i kontrolowanie zanurzenia. Zgodnie z projektem, dron będzie też dość zwinny, czyli zdolny do uniknięcia kontaktu i zawrócenia na odcinku 10 metrów. Sama mobilność 360 stopni pozwoli mu na stabilizację masztu z nadajnikami ponad powierzchnię wody. Posiadać będzie również czujniki, które odpowiednio zabezpieczą zebrane podczas pracy dane. Bezzałogowiec ma być bowiem zdolny do prowadzenia wielotygodniowych misji na przestrzeni setek kilometrów. 

Czytaj więcej: Pierwszy lot Rafale z nowym zasobnikiem celowniczym Thalesa

Jak zaznacza Thales, w ciągu bieżącego roku przeprowadzono pięć prób morskich, których celem było potwierdzenie zdolności systemu do wykonywania szerokiego spektrum misji i uwzględnienie nowej generacji czujników.

Średnica AUSS wynosi 53 centymetry. Będzie mógł zostać uruchomiony, obsługiwany i wyciągany z wszystkich obecnych platform morskich i brzegu.

Komentarze