Przemysł Zbrojeniowy

Euronaval 2014: Szwedzi upublicznią ofertę na okręt podwodny dla Marynarki Wojennej RP

Model okrętu podwodnego A26 na stanowisku szwedzkiej firmy Saab– fot. M.Dura/Defence24.pl
Model okrętu podwodnego A26 na stanowisku szwedzkiej firmy Saab– fot. M.Dura/Defence24.pl

Obecni na wystawie Euronaval przedstawiciele szwedzkiej firmy Saab potwierdzili, że bardzo poważnie traktują przetarg na okręt podwodny Orka dla Marynarki Wojennej RP. Co więcej poinformowali, że wybrane szczegóły ich oferty mogą być upublicznione jeszcze w tym roku.

Sygnałem zmian zachodzących w europejskim przemyśle zbrojeniowym było przeniesienie modelu okrętu podwodnego A26, który na Euronaval 2012 był wystawiany pod nazwą Kockums Class A26 Submarine na stoisku niemieckiego koncernu TKSM, na miejsce wystawiennicze firmy Saab (pod nazwą Saab A26).

Szwedzka firma zaznaczyła w ten sposób, że przejęcie w tym roku od TKMS stoczni Kockums jest jednoznaczne ze stworzeniem prężnie działającego działu broni podwodnej–oferującego m.in. okręty A26.

Potwierdzono przy tym, że możliwe do ujawnienia szczegóły oferty dla Polski będą mogły zostać upublicznione jeszcze w tym roku. Wskazano też, że optymalnym terminem dostawy pierwszego okrętu podwodnego dla naszej Marynarki Wojennej jest 2022 r. a więc gdy już zostanie oddana do użytku pierwsza taka jednostka dla sił morskich Szwecji.

Komentarze (12)

 1. Majestic

  Nie widzę tu żadnych szczegółowych danych Szwedzkiej oferty, na razie konkrety odnośnie op, widziałem tylko u Francuzów z ich Scoropene.

  1. hohlik

   czyli jaki op scorpene bo sa 2 typy 1000 lub 2000???

 2. Majestic

  Nie widzę tu żadnych szczegółowych danych Szwedzkiej oferty, na razie konkrety odnośnie op, widziałem tylko u Francuzów z ich Scoropene.

 3. anonim

  A I tak sprawe zalatwia pod stolem

  1. anakonda

   nastepny przewrazliwiony z syndromem oszukanego dziecka ,czas odwiedzic doktora

 4. szyszka

  kurde gdzie wy tu widzicie jakas oferte? stoi sobie makieta z artykolem ze szczegtoly oferty moga byc upublicznione i nic wiecej a tu komenty takie jak bardzo dobra oferta hehe. Narazie to tylko ładna fotka i tyle .

 5. Sejsmo

  Bardzo dobra oferta. Idealna dla nas, bo idealna na Bałtyk. Nie bez powodu Niemcy chcieli to zniszczyć, Trzymam kciuki za A26 dla Polski.

  1. kkk

   uwazam ze A19 Gotland tez bylby dobry. Gotland ma otrzymac ten sam system co wiekszy A26

 6. Armymen

  szczera prawda jest taka dwa atomowe klocki i reszta floty na złom

 7. Miki82

  Bardzo ciekawa oferta. Szwedzi robią nowe okręty przystosowane typowo pod Bałtyk. Obawiam się tylko, że wariant szwedzki może przegrać z niemieckim, jeśli tylko ostatecznie zrezygnuje się z pocisków manewrujących. Do tej pory wszystko było bowiem pod Niemca ustawiane.

 8. Tyberios

  No proszę, proszę... ciekawe co tam też Szwedzi zafundują. Choć 2022, to jednak sporo.

  1. ojojojojoj!

   A myślisz, że op francuskie lub niemieckie pojawią się wcześniej?!

 9. [sic!]

  Problem ze Szwedami jest taki, że nie bardzo mają sprawdzoną technologię AIP. Francja i Niemcy zbyt życzliwi do użyczania własnych rozwiązań konkurencji nie będą. I hiszpańską Avantię jakoś tak szybko wyeliminowano z rozważań (iberyjska wersja francuskiej oferty). A dla apologetów "konsolidacji zbrojeniówki" (monopolizacji tego działu - moje) dodam, że Szwedzi ze swoim okrętem, którego produkcje muszą tak naprawdę wznowić od zera, mogliby być bardzo spolegliwi w kwestii "polonizacji" gdyby z nimi twardo potargować.

  1. kkk

   a gotland z AIP to co nie sprawdzona techologia??? nie rozumiem twojego pytania...BAaa Amerykanie testowali gotlanda i byl za cichy na ich urzadzenia a na koniec cwiczen zatopil amerykanski lotniskowiec...Australia oraz JAponia uzywa ten sam naped nieslyszalem aby nazekali odniosnie tego AIP

  2. Boczek

   "Problem ze Szwedami jest taki, że nie bardzo mają sprawdzoną technologię AIP." Co Ci przyszło, albo raczej nie przyszło do głowy... Akurat chodzi o najstarsza i najbardziej dopracowana technologię, którą z reszta na licencji stosuje Japonia. Królikiem doświadczalnym, to będziemy dla systemu Francuskiego.

 10. Sru

  warunki hydrograficzne morza bałtyckiego sprawiają że wykrycie okrętu podwodnego jest możliwe tylko w chwili gdy odpali on torpedy.

  1. Tyberios

   Tiaaaa... a frytki to dają do tego?

 11. zdzich

  I tylko SAABik.Skandynawska robota jest najsolidniejsza,najbardziej niezawodna,najtańsza i ma najlepszą relację ceny do jakości.

  1. [sic!]

   Dokładnie tak ,3 sztuki myśliwych żeby Wróg nie mógł czuć się swobodnie. Rakiety manewrujące fajna sprawa, tyko że żeby się z nimi bezpiecznie łączyć trzeba wybudować całe pole masztów niskiej częstotliwości. Indie się dopiero co dopracowały własnymi siłami takich możliwości, także to dobrze uzmysławia skalę przedsięwzięcia. (w D24 o tym było) Można też oczywiście za sługusa tymi okrętami robić i via Paris, Berlin, Washington się z nimi komunikować jako z najbardziej skrytą bronią w arsenale WP.

 12. Hans Close

  Nie będę kolejny raz powtarzał, że "Polska nie potrzebuje Marynarki Wojennej do obrony Jeziora Bałtyckiego, ale więcej lotnictwa". Zasugeruję jedynie, że gdyby było nas stać na zakup dwóch-trzech okrętów o napędzie nuklearnym z kompletem wielogłowicowych rakiet jądrowych, na pokładzie. Okrętów, które mógłby krążyć po oceanach i mieć możliwość uzupełniania zapasów w bazach amerykańskich. Gdybyśmy mieli taką możliwość zakupu to ja ze swej strony deklaruję płacenia podatku w podwójnej, dotychczasowej wysokości przez rok, aby tylko połowa tych pieniędzy poszła w całości na tę broń odwetową!

  1. Adam

   Każdy z nas musiałby płacić z 10 razy tyle co obecnie ;)

  2. EDWARD

   "hans clos'e " jak wiemy z serialu hans clos .... był sowieckim agentem .... a jaka jest polska racja stanu ?....

  3. Pappenheim

   Apage! Dobrze że Ty i Tobie podobni nie podejmują decyzji