Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Elementy S-400 dla Chin uszkodzone podczas transportu

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie służby logistyczne potwierdziły, że część wyposażenia wysłanego do Chin przeciwlotniczego i przeciwrakietowego systemu S-400 „Triumf” została uszkodzona podczas transportu. Elementy z widocznymi odkształcenie zostały więc zawrócone do Rosji. 

Media rosyjskie poinformowały, że część transportowanego do Chin wyposażania systemu rakietowego S-400 Triumf została po drodze uszkodzona. Informację potwierdziła Federalna Służba ds. Współpracy Wojskowo-Technicznej. Do zdarzenia miało dojść na statku, którym pod koniec grudnia 2017 r. wysłano wyposażenie z Rosji do Chin. Jednostka dostała się jednak w strefę silnego sztormu w rejonie kanału La Manche i zabezpieczenia wielu przewożonych elementów nie wytrzymały, co spowodowało widoczne gołym okiem odkształcenia. Dlatego zadecydowano o zawróceniu statku do Rosji.

Jak na razie potwierdzono jedynie zdarzenie natomiast nie wyjaśniono jego przyczyn. Systemy przewożone na jednostkach pływających powinny być bowiem zawsze zabezpieczone w taki sposób, aby przetrwały wszystkie możliwe anomalie pogodowe. W tym przypadku jednak tego nie dopilnowano, prawdopodobnie podczas załadunku i zabezpieczaniu wyposażenia.

Statek wyruszył i powrócił do portu UST-Ługa w obwodzie leningradzkim, gdzie teraz sprawdzane są uszkodzenia i klasyfikuje się sprzęt, który trzeba rozładować i naprawić. Już podjęto decyzję, że to wyposażenie, które nie zostało uszkodzone zostanie wysłane do Chin, natomiast pozostałe elementy zostaną tam dostarczone później – po wykonaniu odpowiednich prac. Jak na razie nie wiadomo, co było przewożone na statku. Nieoficjalnie wskazuje się, że prawdopodobnie chodzi o elementy stanowiska dowodzenia, stację radiolokacyjną, sprzęt zasilający i pomocniczy, części zamienne, narzędzia, itp. Nie miało tam być natomiast samych rakiet.

Rosjanie bardzo poważnie podchodzą do tego zdarzenia, ponieważ Chiny są pierwszym odbiorcą zagranicznym systemu S-400 „Triumf”. Kraj ten w ramach kontraktu zawartego w 2014 r. ma za ponad 3 miliardy dolarów otrzymać w sumie sześć dywizjonów. Pierwszy z nich został już prawdopodobnie przez Rosjan wysłany.

Reklama

Komentarze (16)

 1. dim

  \"...Systemy przewożone na jednostkach pływających powinny być bowiem zawsze zabezpieczone w taki sposób, aby przetrwały wszystkie możliwe anomalie pogodowe...\" - naiwność ? nieznajomość ekstremalnych waruków morskich ? nie wiem jak to jeszcze nazwać ? Nie ma takiego mocowania, którego morze nie potrafiłoby rozerwać.

 2. Stirlitz

  Wyklepią i będą chcieli opchnąć, a że celność będzie +/- 20 km to ich to nie martwi. Chińczykom już się chyba odechciało robić interesy z takimi nieprzewidywalnymi ludźmi.

  1. Polak

   Zazdrosc przez ciebie przemawia. S-400 sa kilka razy tansze od patriotow, a wiele parametrow maja lepszych. Zreszta Turcy, Chinczycy czy teraz Hindusi tez potrafia myslec i zlomu za grube miliatdy nie kupia. A w pentagonie sie wsciekaja..

  2. Stirlitz

   Panie Rosjaninie czy aby fantazja ciebie nie poniosła? USA nigdy nie planowali sprzedaży Chinom zaawansowanego uzbrojenia. W Pentagonie to raczej się cieszą, że w Chinach będzie dobrze im znany system, który bez problemu obchodzą co dobitnie pokazali w Syrii :)

  3. Marność nad marnościami a nad ta marnością jeszcze większa marność.

   Zawsze czytając takie komentarze zastanawiam się jakim trzeba być \"Misiem Puchatkiem\" aby każdego kto polemizuje ze swoiście pojętą \"wizją rzeczywistości\" komentatora \"z marszu\" określać ruskim trollem, Rosjaninem, agentem z Ologino itp. Nie boisz się otwierać lodówki? Przecież może z niej wyskoczyć Rosjanin-a nie daj Boże sam Putin!

 3. zak

  Załączone zdjęcie z salonu Almaz-Antey ? Kartki na szybach pojazdów? For sale by original owner! Never used in action! Low mileage on the tractor, odometer has not been tampered with !!! Winter Special 80% OFF !!! Almaz-Antay jak każde inne przedsiębiorstwo zbrojeniówki Rosji jest teraz pod sankcjami nie tylko technologicznymi ale również finansowymi. Następne sankcje ogłoszone będą za 3 tyg. Tak że chyba wyprzedaż?

 4. Pilot

  To ten system taki jest delikatny że w transporcie się psuje?

  1. niki

   Bardzo silny orkan był i ogromne fale. A chyba dobrze wiesz co się dzieje wówczas ze statkami i ładunkami.

 5. Patcolo

  Szanowni Państwo nie tylko Rosjanie mieli problem z swoim transportem. Ci co kupili nowe samochody i w styczniu mieli je odbierać wiedzą o czym piszę. Chyba że ich nie poinformowano że podczas sztormu coś się poluzowała i wygięło tak jak mnie. Niedowiarką proponuję sprawdzić efekty ostatnich nawałnic w UE chociażby na youtubie. Mnie dziwi tylko to że Rosjanie się przyznali.

 6. wanisław

  Za rok Chiny będą oferować na eksport system s-400 o lepszych parametrach, z lepszą elektroniką za pół ceny.

  1. znudzony trollami

   Jakoś Flankerów za pół ceny nie oferują...

  2. zyg

   Dla ciebie to raczej \"Misza Puszatek\"? Jeśli twierdzisz że ChRL nie skopiuje S-400 to ten kanadyjski imperialistyczny niedźwiadek przy tobie jest intelektualnym gigantem. Poczytaj sobie o S-300/HQ-15? Zresztą Rosjanie zdają sobie z tego sprawę i wydusili od swoich chińskich kuzynów kilka $ więcej sprzedając im oficjalnie TTA.

  3. Davien

   Biorąc pod uwagę że HQ-9 jest systemem lepszym od S-300 to nic w tym dziwnego.

 7. Maciek

  Nie trzeba było oszczędzać na transporcie. Wysłać koleją przez Syberię.

 8. Aeki

  Gniotsa i łamiotsa:))))

 9. alex

  Ciekawe o co pokłóciła się Rosja z Chinami, że wstrzymano dostawę.

 10. As

  A nasi nie mają okazji nic uszkodzić przy eksporcie.

  1. alex

   @As Wasi to właśnie rozj*ali system S-400

 11. Marcin

  Obwód Leningradzki? Od paru dekad jest Sankt Petersburg a nie Leningrad , Jeżeli cały artykuł jest równie wiarygodny....

  1. LLx

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Obw%C3%B3d_leningradzki To chyba ty jednak jesteś mało wiarygodny.

  2. Tomasz

   Po polsku mówi się i pisze Petersburg, nie żaden Sankt Petersburg. Istnieje coś takiego jak tradycja językowa i polskie nazewnictwo geograficzne. Do wglądu...

  3. Marcin

   Pewnie istnieje ale i tak nie jest to od wielu lat Leningrad, czyli nazwa jest błędna.

 12. magazynier

  6 dywizjonów za 3 mld $. To ile Patriotów za te pieniądze?

  1. zdziwiony

   Dla Rumunii to 3 baterie.

  2. luka

   Rumunia podpisała kontrakt na 7 baterii Patriot w najnowszej dostępnej w danej chwili wersji za kwotę niecałych 4 miliardów $ (3,6 albo 3,9 - nie pamiętam) a nam za tylko pierwsze 2 baterie w praktycznie tej samej konfiguracji tylko z IBCS\'em (który ma stanowić niby nie więcej niż 15% całego kontraktu na Wisłę) i bez rakiet GEM-T policzyli najpierw 10,5 miliarda a teraz \"łaskawie\" opuścili do 7 miliardów $ - to widzę, że ładnie nas próbują oskubać. Za 7 miliardów dolarów moglibyśmy mieć 4 pełne eskadry (64 samoloty) F-35 (lub nawet prawie 100 jeśliby nam liczyli cenę za sztukę tak jak puścili sobie niedawno zamówienie - 74 szt. za 5,5 miliarda $).

  3. jspr

   podążając za twoją \"logiką\" za $3mld można również kupić z 10 dywizjonów S-300 albo dokupić z 30 dywizjonów S-200 ? W końcu wszystkie obecnie \"sprawdzają się\" s Syrii w jednakowym stopniu.

 13. ksksjsidie

  Dykta się odgła

 14. AAK

  Statek a tak można klasyfikować - nie dopełnił podstawy załadunku . Czy to Rosjanie byli winni - wydaje się że tak skoro statek był armatora rosyjskiego . Ładunek zawsze może przesunąć się przy sztormie - czy winni są akurat kapitan ( nie przewidziane konsekwencji sztormu ) - czy tylko załoga zabezpieczająca sam ładunek . Morze i sztorm - to żywioł o czym przekonał się nasz HEWELIUSZ ale i inne statki zmagające się z sztormem ? Mieli pecha Rosjanie z ładunkiem ?

 15. ezzar

  oj coś mi się zdaje że eksport tych zestawów zostanie znacznie opóźniony , chyba nikt w miarę inteligentny nie da wiary w ten sztorm:)

 16. Jimbo

  Brawo! Byłeś najszybszy.

Reklama