Przemysł Zbrojeniowy

Dziewiczy lot japońskiego myśliwca stealth

Fot. Japońskie Siły Samoobrony
Fot. Japońskie Siły Samoobrony

Japonia dołączyła, jako czwarty kraj świata, do elitarnego grona państw posiadających oblatane samoloty myśliwskie o obniżonych charakterystykach radarowych. Koncern Mitsubishi Heavy Industries dokonał oblotu swojej maszyny ATD-X.

Zgodnie z komunikatem Mitsubishi Heavy Industries w Kraju Kwitnącej Wiśni dokonano udanego dziewiczego lotu samolotu-demonstratora technologii Mitsubishi ATD-X. Maszyna wystartowała z lotniska Nagoya i w czasie trwającego 23 minuty lotu wykonała podstawowe manewry lotnicze, takie jak nabieranie wysokości, obniżanie i zakręty. Koniec lotu miał miejsce w bazie Japońskich Sił Samoobrony w Gifu.

Mitsubishi ATD-X to samolot wykonany w technologii obniżonej "widzialności" radarowej (stealth), będący demonstratorem technologii. W czasie jego projektowania duży nacisk położono na manewrowość maszyny. Prototyp ten nie będzie produkowany seryjnie, jednak lwia część jego elementów i technologie wykorzystane w jego budowie posłużą do skonstruowania nowego samolotu myśliwskiego.

Według wstępnych założeń wprowadzenie samolotu budowanego na bazie ATD-X odbędzie się obok wdrożenia w Japońskich Siłach Samoobrony myśliwców F-35. Nowe myśliwce zastąpią m.in. maszyny F-15.

Komentarze (3)

 1. Ekspert

  Nie dziwota,że kładą duży nacisk na manewrowość. Po wprowadzeniu cegły f-35 w miejsce myśliwca przewagi powietrznej f-15 nie będą mieli nic manewrującego. Tak samo amerykanie. F-35 może zastąpić dużo samolotów ale f-15 nie zastąpi bo oprócz nich hamburgery mają tylko około 180 f-22,a to dużo nie jest.

  1. Ogrodnik amator

   Co ci z manewrowości jak przeciwnik wystrzeli rakietę 80 km przed Tobą i nawet jej nie zobaczysz? Liczy się abyś to ty pierwszy go zobaczył, wystrzelił przed nim i wrócił spokojnie do bazy. Pojedynki lotnicze były w czasie II wojny dziś nie uciekniesz przed pociskiem przeciwlotniczym. Amerykanie wiedzą co robią. Ile było szumu jak 10 lat temu wpakowali kupę kasy w armato-haubice Paladin teraz patrząc na Donbas to wiedzieli co robią.

 2. magazynier

  To latający model?

 3. dgdg

  nic specjalnego z tego stealh nie wynika, po co to jaranie się tym, dobre to było 20 lat temu, teraz zbyteczne

  1. xawer

   Nie wydaje mi się, żeby było zbyteczne! Nawet wykrycie wrogiego samolotu szybciej o parę sekund daje olbrzymią przewagę taktyczną!

  2. Marek

   Jak widać Japończycy i nie tylko oni mają na ten temat zupełnie odmienne zdanie.

  3. vvv

   technologia poszla do przodu i obecnie tylko f-35 moze latac w zasiegu opl rosji takich systemow jak s-300/400 i to jest samolot do przelamywania opl wroga. polataj sobie su-35 ktory jest wielki jak dom, swieci jak pochodnia. kazdy kraj stara sie wprowadzic technologie stealth poczynajac od jeczacej rosji z T-50 ktory zostanie tylo jako prototyp bo nie ma na niego kasy :)