Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Dwuletnia modernizacja fregaty „Leopold I” zakończona

Fregata belgijska „Leopold I” zakończyła dwuletnią modernizację – fot. Belgian Navy
Fregata belgijska „Leopold I” zakończyła dwuletnią modernizację – fot. Belgian Navy

Belgijska fregata typu M (Karel Doorman) zakończyła trwającą dwa lata modernizację i powróciła z holenderskiego portu Den Helder do swojej bazy macierzystej Zeebrugge.

Prace przeprowadzono w ramach belgijsko – holenderskiego programu modernizacyjnego, jakim objęto należące do obu państw fregaty typu Karel Doorman. Program ten jest prowadzony przede wszystkim przez organ logistyczny holenderskiej marynarki - Marinebedrijf naval maintenance organization.

Modernizacja objęła przede wszystkim okrętowy system obserwacji technicznej, który ma pozwolić fregatom typu M na działanie w rejonach przybrzeżnych. Główna zmiana to montaż nowego masztu, który zawiera w sobie anteny (opracowanych przez firmę Thales Netherlands) radaru Seastar i system optoelektronicznego Gatekeeper.

Seastar jest to radar obserwacyjny specjalnie przeznaczony do wykrywania małych obiektów (takich jak pływak, czy peryskop okrętu podwodnego) w każdych warunkach atmosferycznych. Gatekeeper to system optoelektroniczny, którego kamery są rozmieszczone wokół masztu zapewniając obserwacje dookólną.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama