Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Dostawa S-400 dla Turcji w przyszłym roku

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

W trakcie szczytu NATO w Brukseli turecki minister spraw zagranicznych powiedział, że Ankara spodziewa się otrzymania systemu S-400 przed końcem 2019 r.

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu stwierdził podczas szczytu NATO, że Turcja spodziewa się pierwszych dostaw przeciwlotniczego zestawu dalekiego i średniego zasięgu S-400 Triumf przed końcem przyszłego roku. Podkreślił przy tym, że kupno tej broni od Rosji nie oznacza chęci wycofania się z NATO. Słowa tureckiego ministra to potwierdzenie informacji z grudnia minionego roku, gdy podczas wysłuchania przed parlamentem turecki minister obrony przekazał parlamentarzystom, że dostawa pierwszego z zamówionych dwóch zestawów ma mieć miejsce w 2019 r. (drugi zestaw jest opcjonalny).

Miesiąc temu rosyjska agencja TASS poinformowała, że producent systemu otrzymał polecenie wyprodukowania zestawów dla Turcji do maja 2019 r.

Turcja jest drugim państwem, które zdecydowało się na kupno systemu S-400 (pierwszym są Chiny). Umowę podpisano oficjalnie we wrześniu 2017 r., początkowo datę dostawy podawano jako pierwszą połowę 2020 r. System S-400 Triumf zaliczany jest przez Rosjan do czwartej generacji. Według informacji strony rosyjskiej, jest on zdolny do zwalczania wszystkich współczesnych i perspektywicznych środków napadu powietrznego i kosmicznego, z wyjątkiem międzykontynentalnych pocisków balistycznych.

Z obecnie stosowanymi pociskami starszego systemu S-300PMU-2, S-400 może razić cele na odległości do 240 km. Zasięg wykrywania i śledzenia obiektów powietrznych przez komponent radarowy wynosi około 600 km, z możliwością jednoczesnego zwalczania do 10 celów i naprowadzania do 20 rakiet.

Reklama

Komentarze (10)

 1. Davien

  No właśnie panie yaro, jak zwylkle mam racje bo to nie USA poszło do Turcji ale odwrotnie. Jak widac fakt że F-35 przechodzi im koło nosa a ich marzenia o Su-57 upadły z hukiem trochę zmitygował Turków:)

 2. wojtek

  Niesamowite jakie zdolności ma Rosja w produkcji broni. Na samochód w salonie poczekasz pół roku, a tu system OPP w 1,5 roku... Bardzo to dziwne, chyba, ze pomalują używane przez siebie elementy i je sprzedadzą a sobie zainstalują nowsze wersje.

 3. yaro

  DAvien nie plec głupot bo: Trwają amerykańsko-tureckie negocjacje dotyczące warunków ewentualnej sprzedaży systemu Patriot - ujawniła podczas salonu lotniczego Farnborough 2018 Tina Kaidanow, pełniąca funkcję Asystenta Sekretarza Stanu USA ds. Polityczno-Wojskowych. Nie sprecyzowała, czy podczas europejskiej imprezy odbywają się spotkania dwustronne w tej sprawie.

 4. Davien

  Panei Ad Turcy włąśniepolecieli do USA żeby kupic Patrioty wiec cos nie tak z twoja argumentacja. Do tego chca sami budowac swój system OPL ale tez z pomoca zagranicy, jak na razie EUROSAM-u.

 5. Ad

  Potrzebowali takich systemów to je kupili, Turcy i Chińczycy maja większe możliwości technologiczne i finansowe niż my ale woleli kupić zamiast sami wymyślać i produkować za to my marzymy o super hiper systemach które jeszcze nie istnieją w służbie i chcielibyśmy je j nas produkować-z takim podejściem to nawet za 10 lat nie będziemy mieli nowoczesnej armii. Turcy kupili j będą używać a jak km się znudzi albo się system zestarzeje to kupią nowy a my wtopiony w patriota miliardy i będziemy go używać i robić jakieś bieda moderki przez lata.

 6. Viggen

  Zastanawia mnie zdolność produkcyjna Rosjan, podpisana umowa i za rok już są wyrzutnie, systemy naprowadzania a podpisana Wisła za +- 2/3 lata. Więc albo s400 budują jak klocki LEGO lub co mają pod ręką albo Wisła to tech.kosmiczna.

 7. Helite

  Właśnie na naszych oczach mityczna \"jedność\" NATO idzie w las...Pytanie kto teraz będzie ryglował południową flankę EU i NATO.

 8. Feluś

  Hm? A może by tak Trump w poniedziałek dogadał z Władimirem Władimirowiczem kilka sztuk S-400 dla USA. Też mógłby obiecać że nie wyjdzie z NATO.

 9. Gts

  Wlasciwosci s400 zaprzeczaja prawom fizyki, ale Rosjanie juz nie raz pokazali ze to tym gorzej dla praw fizyki... co tu duzo mowic, Turcje nalezy kopnac w zadek skoro zamierza wspolpracowac z Rosja. Troche sankcji i tureckie firmy beda blagaly Erdogana o zwrot na zachod, albo sie go pozbeda sami.

 10. rocky

  Raczej przereklamowany ten S-400

Reklama