Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Dostawa myśliwców F-35A dla Korei Południowej opóźniona przez pandemię

Fot. MSgt John Nimmo Sr./U.S.A.F.
Fot. MSgt John Nimmo Sr./U.S.A.F.

Planowana na kwiecień dostawa nowej generacji myśliwców F-35A ze Stanów Zjednoczonych do Korei Południowej została przełożona na drugą połowę roku z powodu pandemii Covid-19 – podała we wtorek agencja Yonhap, powołując się na anonimowe źródło wojskowe.

Dostawy myśliwców 5. generacji do Republiki Korei zaczęły  w marcu ubiegłego roku, a zgodnie z zawartymi umowami do 2021 roku ma nabyć łącznie 60 takich maszyn. W ubiegłym roku do kraju przybyło już 13 myśliwców.

Około 10 kolejnych samolotów miało trafić do Korei Płd. w roku bieżącym. Część z nich przybyła już do tego kraju w lutym, ale partia, której dostawę zaplanowano na kwiecień, została opóźniona w związku z restrykcjami epidemicznymi wprowadzonymi przez amerykańskie ministerstwo obrony dotyczącymi podróży personelu wojskowego, w tym pilotów – podał Yonhap.

Według ministerstwa obrony Korei Płd. myśliwce zostaną dostarczone przed końcem roku i nie będzie opóźnień w ich rozmieszczeniu.

Myśliwce F-35A uznawane są za centralny element strategii obrony Korei Płd. przed potencjalnymi atakami z każdego kierunku – podał Yonhap, powołując się na południowokoreańskich wojskowych. Na dostawy tych maszyn gniewnie reagowały władze Korei Płn., które oceniały je jako pogwałcenie porozumienia o unikaniu wzajemnej wrogości z 2018 roku.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. Navigator

  60sztuk na Koreę północną Na,centra łączności i dowodzenia To CHYBA jednak za MAŁO

  1. Gnom

   A 32 szt. na Rosję jak na tym forum sugerują niektórzy to właściwa ilość? Pomyśl co piszesz, F-35 to tylko samoloty do zrobienia wyłomu, do innej roboty mają wiele innych samolotów.

  2. Szlafmyca

   45tys sztuk artylerii na linii demarkacyjnej, ponad 600 stanowisk dowodzenia poziomu dywizji NAWET jeśli F35-zniszczą wyzszy szczebel to kablówki pojda w ruch i SALWA

 2. Polak

  Jak będzie trzeba to poczekamy na najlepszy samolot na świecie. Przynajmniej jest , działa i nie spada z nieba jak ruski su

 3. Japonesa

  A jednak to Korea a nie Japonia pędzi zF35

Reklama