Przemysł Zbrojeniowy

DARPA wybrała dwóch wykonawców następcy V-22 Osprey

Agencja DARPA wybrała dwie firmy do budowy następcy samolotów V-22 Osprey– fot. DARPA
Agencja DARPA wybrała dwie firmy do budowy następcy samolotów V-22 Osprey– fot. DARPA

Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) wybrała firmy Sikorsky i Aurora Flight Sciences do realizacji 1 etapu programu budowy pionowzlotu X-Plane – następcy V-22 Osprey.

W ramach program X-Plane ma zostać zbudowany samolot pionowego startu i lądowania VTOL (vertical takeoff-and-landing), który byłby o 50% szybszy niż obecnie wykorzystywany przez Stany Zjednoczone samolot koncernu Boeing V-22 Osprey (latający z maksymalną prędkością 277 węzłów/ 509 km/h).

Do prac zostały wybrane zakłady Sikorsky Aircraft Corp. w Stratford w stanie Connecticut (współpracujące z koncernem Lockheed Martin), które otrzymały na ten cel 14,4 miliona dolarów i zakłady Aurora Flight Sciences w Manassas w stanie Wirginia z sumą 14 milionów dolarów. W czteroletnim programie za 130 milionów dolarów ma powstać samolot latający z prędkością poziomą większą niż 400 węzłów (740 km/h) i z 75% większą wydajnością jeżeli chodzi o możliwość pionowego wznoszenia (w porównaniu do obecnie wykorzystywanych pionowzlotów). Wcześniej nie udało się opracować statku powietrznego, który działałby dobrze w obu tych profilach lotu.

Cały program X-Plane ma trwać od października 2013 r. do lutego 2018 r. przy czym pierwszy lot demonstracyjny prototypu ma się odbyć w 2017 r. 

Komentarze