Przemysł Zbrojeniowy

Części śmigłowców Airbusa powstaną na Węgrzech

Fot. Airbus Helicopters
Fot. Airbus Helicopters

Airbus Helicopters oraz władze węgierskie zawarły protokół ustaleń, wyznaczający ramy współpracy przemysłowej obu stron przy wieloletnich przedsięwzięciach branży lotniczej. Na początkowym etapie ma ona skupiać się na produkcji precyzyjnych części mechanicznych do śmigłowców. Projekt ten stanowi część narodowego programu rozwoju węgierskich sił zbrojnych „Zrinyi 2026”, którego celem jest osiąganie celów zapewniających temu państwu niezależnych zdolności obronnych.

„Nasze partnerskie relacje z Węgrami wpisują się w realizowaną przez Airbus strategię współpracy europejskiej, a jednocześnie dowodzą naszego zaangażowania w relacje z tym krajem jako z jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek naszego kontynentu”, powiedział Bruno Even, prezes spółki Airbus Helicopters.

Umowa ma na celu budowę i uruchomienie zrównoważonego, zintegrowanego zakładu produkcyjnego spółki Airbus, wytwarzającego podzespoły mechaniczne, które następnie będą trafiać do dużego centrum montażowego, gdzie będą wykorzystywane w produkcji różnych typów śmigłowców tego producenta, znajdujących się obecnie w eksploatacji w ponad 150 krajach na całym świecie. Porozumienie zakłada też włączenie w procesy produkcyjne lokalnego łańcucha dostaw, posiadającego odpowiednie kwalifikacje do wykonywania określonych prac, np. obróbki powierzchniowej.

Węgry od dawna są znaczącym odbiorcą zarówno cywilnych, jak i wojskowych produktów spółki Airbus, z których kraj ten korzysta w szerokim zakresie w obu tych sektorach rynku: węgierskie Ministerstwo Obrony zakupiło niedawno 36 śmigłowców – 20 sztuk H145M i 16 sztuk H225M, użytkuje też dwa samoloty A319. Z kolei Wizz Air, jedna z największych linii pasażerskich w Europie to przewoźnik, którego flota w całości składa się z samolotów Airbus. W barwach Wizz Air lata ich już ponad 100, a ponad 260 kolejnych zostało zamówionych.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.