Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Chwałek: Ponad 90 ze 104 elementów Tytana gotowych. Uniezależniamy się od zagranicznych poddostawców [SKANER DEFENCE24]

„System walki pod kryptonimem Tytan realizowany przez PGZ w ramach pracy badawczo-rozwojowej, wspólnie z podmiotami spoza grupy jest w dużej mierze odpowiedzią na oczekiwania Sił Zbrojnych RP i nowoczesnych armii świata w zakresie zapotrzebowania na systemy wyposażenia indywidualnego żołnierza, który pozwoli na szeroki przekaz informacji. Do żołnierza dociera informacja, a dzięki zamontowanym na oporządzeniu sensorom jest przekazana dalej: do dowódcy, do systemu informacji” – powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Dodał, że ZISW Tytan składa się ze 104 elementów, a „ponad 90” z nich już dziś jest gotowych. Zostało kilka drobnych elementów w zakresie umundurowania, a dokładnie temat ubrania ochronnego. Nie udało się rozwiązać problemu parametrów materiału, z którego ma być wykonany ten element umundurowania. „Prawdopodobnie będziemy rekomendować, aby przyjrzeć się wymaganiom na ten element umundurowania. Bo w Polsce i na świecie nie ma możliwości go wytworzyć” – powiedział prezes Chwałek.

Jednocześnie podkreślił, że większość przewidywanych systemów Tytana w tym jeden z noktowizorów, pistolet VIS, karabinek MSBS Grot i granatnik wraz z amunicją do niego, jest gotowych, przetestowanych i możliwych do dostaw w każdej chwili.

„Staramy się, aby większość komponentów niezbędnych była produkowana w kraju. Uniezależni nas to od sytuacji kryzysowych na świecie, rynków krajów trzecich” – powiedział prezes. Podkreślił, że żadna ze spółek PGZ podczas pandemii, żadna z linii produkcyjnych nie zatrzymała pracy. „Gdzie to było możliwe, wprowadziliśmy obostrzenia. W niektórych miejscach zwolniliśmy tempo ze względu na brak dostaw wspomnianych części zagranicznych. Uniezależnienie się od nich pozwoli na szerszy eksport.” – poinformował.

image

 

Reklama

Komentarze

    Reklama