Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Chwałek: kończymy badania nad ZSSW-30 [Defence24 TV]

Fot. Defence24.pl.
Fot. Defence24.pl.

Jesteśmy przekonani, że najbliższe miesiące pozwolą nam na zakończenie formalności związanych z zakończeniem prac rozwojowych nad wieżą ZSSW-30 – powiedział w rozmowie z Defence24 Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

W rozmowie z Defence24.pl prezes Chwałek zaznaczył, że ostatnia wizyta szefa Sztabu Generalnego w Hucie Stalowa Wola pozwala na ostatnie dostosowanie drobnych elementów systemu do wymagań Sił Zbrojnych. „Staramy się budować konkretne rozwiązania, skrojone na potrzeby żołnierzy. Pracujemy cały czas na bieżąco z Wojskiem Polskim” – dodał.

Wykonawcą wieży ZSSW-30, która trafi na KTO Rosomak, a następnie na BWP Borsuk, jest konsorcjum należącej do PGZ Huty Stalowa Wola (lider) i Grupy WB. Uzbrojenie systemu to armata Mk 44S Bushmaster II, podwójna wyrzutnia ppk Spike oraz sprzężony z nią karabin maszynowy, wspierane przez zaawansowany system kierowania ogniem klasy hunter-killer.

Reklama

Komentarze (20)

 1. Piotr ze Szwecji

  Oczywiście. To dobrze, że nic nie wymaga dalszej pracy rozwojowej. Tej bym nie spieszył, lecz jak są jakieś defekty, które można naprawiać już po rozpoczęciu produkcji seryjnej to jest to ok. Miałbym raczej pytanie jak szybko po zakończeniu tej fazy rozwoju ZSSW-30, PGZ rozpocznie pracę nad ZSSW-40? Chciałbym mieć istniejący dowód, że PGZ technologicznie sprosta tej prostej wymianie lufy, a stworzony ZSSW-30 nie będzie miał nagle z jasnego nieba problemów z amunicją 40 mm po tej lufy wymianie. Chcę podkreślić, że działko Bushmaster to technologia pochodząca z zagranicznego transferu i polscy inżynierzy nie uczestniczyli w jej rozwoju, dopracowywaniu i etc.

 2. edek

  W tym roku to juz nie ale w kolejnym to na pewno, a jak nie to w kolejnym i tak w kółko....teraz czekamy na zdjęcia z poligonu w którym wieża rusza lufą w górę i w dół......

 3. Roshedo

  Już? Nie za szybko? Tempo takie jakby Polska budowała bazę na Marsie. .. Ludzie przecież to się w tym tempie szybciej zestarzeje niż trafi i upowszechni w jednostkach liniowych. A gdzie jeszcze produkcja na eksport ( żeby walutę zarobić)?

 4. Oficer

  Wreszcie - dawno to powinno nastąpić !!!

 5. Rhotax

  Ten zasobnik zawiera 1 Spike ? Ładowanie oczywiście z zewnątrz wozu ? Na pierwszych 10 wozach pojawi się za 10 lat ? Extra .

 6. andys

  Wyobrazam sobie, pod jaką presja pracuja ludzie w PGZ, aby zdażyc ze swoja praca na kolejny artykuł i wywiad prezesa oraz ministra .

 7. abra kadabra

  "Chwałek: kończymy badania nad ZSSW-30" Kończycie? Raczej HSW kończy bo WY, kadra biurokratyczno- pasożytnicza możecie tylko programowi i armii zaszkodzić.

 8. Alek

  No to teraz czas na próby z Moskitem.

 9. Bretan

  8 lat i 2 miesiące. Może czas zakończyć ten chocholi taniec?

 10. Big Jim

  Trzeba sobie szczerze powiedzieć: ten projekt to klapa. Nie kompletna klapa, bo jednak wieża powstanie, ale czas i środki jakie na to poszły to po prostu skandal i sprawa dla prokuratury (a co najmniej NIK). A wszystko przez "bogoojczyźniane zacietrzewienie", że nas stać i że będziemy mieć własny produkt, zamiast kupić licencję i produkować je już od 2015. Przyjrzyjmy się zatem faktom. W 2013 miała powstać makieta - demonstrator technologii. Oczywiście miała miejsce "obsuwa" na czasie i mogliśmy go zobaczyć dopiero w 2014... jako projekt w CAD. Od 2016 produkt miał być już po testach i z końcem roku mieliśmy uruchamiać jego produkcję. Dziś mamy 2021 (już niemal połowę roku) a oni dopiero kończą testy i zbierają dokumentację, aby produkt zaoferować wojsku. Pewnie nie wcześniej niż w 2022. Oznacza to, że pierwsze egzemplarze trafią do armii najwcześniej w 2023... Czyli 7 lat od pierwotnego harmonogramu produkcyjnego. Skandal! HSW powinna zostać za to srogo ukarana. I piszę to jako osoba pochodząca ze Stalowej Woli. Ps. 10 lat to się projektuje i buduje czołg a nie wieżyczkę na transporter opancerzony.

 11. Netanyahu

  Rosja ma PKB mniej niż 3x większe od naszego a przemysł wojskowy 50x wydajniejszy.

 12. JSM

  Czyli wojsko jak zwykle osmarkane ze strachu przed jakąkolwiek decyzją i odpowiedzialnością kombinuje jak koń pod górę żeby przypadkiem nie podpisać badań. A latka lecą. Ile to już bo się pogubiłem?A co z Piratem? Też mu niedługo pełnoletność stuknie.

 13. badacz

  Prezes PGZ chce mieć szybko sukces, obiecując zakończenie badań polskiej wieży. To niestety musi potrwać jeszcze 2-3 lata, bo testy muszą dotyczyć strzelania w ruchu armaty i celu (4 opcje). To z reguły zabiera kilka lat, jeśli nie ma się doświadczenia.A HSW takiego doświadczenie nie ma, szkoda,że nie wykorzystano spolonizowanego Hitfista, dawno by jeżdził.

 14. ABC

  Kiedy produkcja i przezbrajanie Rosomaków, ile rocznie? Oby nie trzy. Borsuki też zapadły w sen zimowy. Po sukcesach w strzelaniu na poligonach, cały "enpel" wycofał się bez walki, to poco produkcja?

 15. Fantasta

  Bumbumbum, ile tych miesięcy? Nie mogliby zrobić pierwszej kompanii Rośków z tą wieżą już na 15.08. Tak na defilade

 16. Wera

  Niekończąca sie historia....

 17. trzcinq

  Szczerze mówiąc myślałem że już jest gotowa. No ok. Rozumiem. Cieszy że z wojskiem współpracujecie na bieżąco przy jej powstawaniu. Spora dezinformacja powstaje. Kiedy trafi na pierwsze Rosomaki oto me pytanie.

 18. Onnnnn17777

  Badania badania i badania ile to wszytsko będzie trwać latami ! Konkretne zakupy ustalić 30-35% budrzetu na zakupy brak Narwi brak samolotów 10 lat czekania na 32 samoloty f35 do tej pory powstanie kilka innych parti samolotów miecznik 3-4 min Apache do tego homar

 19. Potęga

  To polska myśl techniczna. Tylko armata amerykańska i pocisk izraelski. Przed wojną pisano tak o niszczycielach typu Grom, że zbudowane z udziałem polskiego przemysłu. W Polsce zbudowano szalupy ratunkowe i kociołki do kuchni.

 20. KrzysiekS

  Mk 44S Bushmaster II jak w końcu jest z licencją na produkcję w Polsce?

Reklama