Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Chorwacja dostawcą broni dla francuskiej armii i policji?

Chorwacki karabinek VHS-K2 na amunicję 5.56×45 mm – www.hs-produkt.hr
Chorwacki karabinek VHS-K2 na amunicję 5.56×45 mm – www.hs-produkt.hr

Chorwackie zakłady zbrojeniowe HS Produkt z Karlovac biorą udział w wartym 300 mln euro przetargu na dostawę uzbrojenia strzeleckiego dla francuskich sił zbrojnych i policji. Przy tak dużym kontrakcie konieczne będzie jednak wsparcie ze strony rządu Chorwacji.

Chorwacka firma HS Produkt rywalizuje w przetargu na dostawę dla Francji około 100 000 karabinów z takimi potentatami, jak niemiecki Sig Sauer czy włoska Beretta. Stawka jest wysoka, gdyż wartość zamówienia szacowana jest na 300 mln euro - nie licząc późniejszego serwisowania. 

Dla Chorwatów byłby to ogromny sukces, w czym mogą im pomóc dotychczasowe inwestycje, nowatorskie rozwiązania i wiedza, która wcale nie stawia ich na przegranej pozycji. Decyzja Francji zapadnie do końca 2016 roku i będzie dotyczyła nie tylko tego, kto dostarczy karabiny, ale również moździerze, amunicje i granaty.

Przedstawiciele HS Produkt zaznaczają, że wygrana byłaby związana między innymi z koniecznością budowy fabryki amunicji w Karlovac, a do tego byłaby już im potrzebna pomoc państwa.

Reklama

Komentarze (8)

 1. anty

  do Qba, nadal nie podaja konkretów, po ilu strzalach sa pierwsze zacięcia usuwalne / nieusuwalne przez zolnierza, jakie jest skupienie MOA, jaka celność lufy po np. 10 tys, jaka jest granica przegrzania lufy, by the way OA ma roleczki prowadzące które szybko ulegaja zużyciu, CZ combat zbyt szybko zużywane elementy spustu i powrotu zamka (ok tysiąc stralow), daleko im do HK, polski makarov wytrzymuje ok 10-15 tys strzalow, nie bronie FB ale czy to nie jest sprawa polityczna?

 2. Eagle

  Hehe... Chorwaci dostarczają spluwy dla Francji, a co tam słychać z MSBS? ;] może powinniśmy startować w przetargach na broń dla kompanii reprezentacyjnych? ;]

  1. chrzysztof

   MSBS wystartował w tym przetargu i odpadł.

  2. Qba

   Nie dostarczają bo odpadli, w przetargu zostały FN SCAR i HK 416

 3. anty

  skad taka opinia, przecież to było przy współpracy min z WAT ? A pasuje im Beryl i jego 15cm/100m? Ciekawe do TYMON gdzie i kiedy testowano MSBS bo mnie o tym nikt nie informowal. Oslona lufy mało wpływa na jej chłodzenie, zapewniam ze po wymianie ognia odpowiednio dlugiej KAZDA lufa pada bo taka jest przyroda. Co do blokady.....można to sprawdzić ale po seryjnej produkcji inaczej w to nie wierze, o bron trzeba dbac..... a może ktoś woli bron zagraniczna, przecież to fabryka panstwowa i nie ma winnych?

  1. Qba

   Łucznik testował, o zagraniczną broń jakoś nie trzeba dbać bo jest niezawodna i w dodatku tańsza.

 4. Tymon

  Dla wszystkich zainteresowanych nowy polski MSBS ma negatywne opinie wśród wojskowych głównie ze względu na konstrukcję która jest podatna na zabrudzenia komory, demontaż i montaż dla wyczyszczenia zablokowanych podzespołów zajmuje 28 razy więcej czasu niż w przypadku Beryla który swoją budowę czerpie z AK. Druga wada to zbyt osłonięta lufa i jej obsada co powoduje zbytnie nagrzewanie się broni przy prowadzeniu dłuższej wymiany ognia.

  1. Mietek

   Po to są teraz testy, aby takie rzeczy wychodziły. Problem byłby, jakby FB nie dała rady tego poprawić.

 5. Dana

  Znalezione w sieci..."The competition to replace the venerable FAMAS bullpup rifle has moved forward, and the only competing bullpup design, HS Produkt’s VHS-2, has been eliminated, along with Swiss Arms’ SG 550 and Beretta’s ARX-160. The downselect means that the next French standard rifle, replacing the four-decade old “Bugle”, will be either the Fabrique Nationale SCAR or the Heckler & Koch HK416, two heavyweight competitors on today’s rifle market."

  1. Qba

   SG 550 nie startował, tylko MCX.

 6. GUMIŚ

  BREN to czeska konstrukcja firmy Czeska Zbrojovka a nie produkt licencyjny. MSBS jest świetną konstrukcją, ale przez wiele lat nikt nie potrafił podjąć decyzji o jego testach i wdrożeniu do produkcji , a Łucznik Radom nie mając środków nie przygotowywał się do jego produkcji.

  1. Qba

   Na jakiej podstawie twierdzisz że to świetna konstrukcja?

 7. Podbipięta

  Rozpoczęły się badania państwowe MSBS..Potrwają pół roku.Badaniu podlega 30 egz. z 200 montowanych obecnie.W nowym roku uruchomiona zostanie linia montażowa.

 8. Pietrek

  Msbs to niedopracowany bubel. Czesi robią wspaniałe karabiny na licencji i dobrze na tym wyszli

  1. Qba

   Na jakiej licencji, oni maja własne konstrukcje

  2. Jonasz

   Czesi robią karabiny na licencji? Jakie? MSBS niedopracowany? A na podstawie opinii których użytkowników tak sądzisz?

Reklama