Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Chiny i Rosja dozbrajają Wenezuelę

Wenezuela chce kupić więcej czołgów, rakiet i statków powietrznych od Rosji i Chin – fot. mil.ru/
Wenezuela chce kupić więcej czołgów, rakiet i statków powietrznych od Rosji i Chin – fot. mil.ru/

Wenezuela chce zwiększyć swoją siłę militarną kupując więcej uzbrojenia od Chin i Rosji. Pierwszym efektem tych deklaracji jest niepotwierdzony jeszcze oficjalnie zakup 24 odrzutowych samolotów treningowych L-15 od chińskiego koncernu lotniczego HAIG (Hongdu Aviation Industry Corporation).

O zwiększeniu zakupów wyposażenia i uzbrojenia wojskowego powiadomił 25 lipca br. prezydent Wenezueli Nicolas Maduro. Okazało się, że rozmowy na ten temat Maduro prowadził osobiście z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem i prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Jest to zgodne z wcześniejszymi deklaracjami strony rosyjskiej, która oceniała, że Wenezuela stanie się drugim najważniejszym importerem uzbrojenia produkowanego w Rosji po zrealizowaniu w latach 2012 – 2015 wszystkich kontraktów za około 3,2 miliarda dolarów.

Wenezuela otrzymała od Rosjan m.in. systemy przeciwlotnicze S-300, Buk i Peczora-2M, wyrzutnie rakiet niekierowanych Grad i Smiercz oraz czołgi (T-72B), działa (w tym samobieżne) i pojazdy wojskowe.

Reklama

Komentarze (5)

 1. ghhfd

  To zbrojenia się dopiero zaczną, jak na Ukrainie się uspokoi, a sankcje nałożone na Rosję zostaną odwieszone, wtedy będzie masakryczne zbrojenie !!! Teraz tylko czekać na 3 wś. kiedy buchnie to wszystko !!!

  1. j

   W dzisiejszych realiach III wojna oznacza zagładę świata więc nie wybuchnie koncerny chcą broń sprzedawać a nie wyparować a do tego są potrzebne konflikty o małym zasięgu jak to się dzieje teraz na Ukrainie.

 2. Wojmił

  Super dla zachodu... Kolumbia i inne kraje zaczną kupować uzbrojenie na zachodzie...

 3. fghfgh

  Wszystko co Rosja dostarcza to stare gruchoty, chcą sie pozbyć balastu bo nikt nie chce brać ;)

  1. rabarbarus

   Złom? A jaką realną alternatywę ma w służbie Polska, dla systemów S300 lub BUK?

 4. j

  Złom dobry na Amerykę Południową.

 5. znawca USA

  Muszą się dobrze uzbroić bo mając ropy jak Arabia Saudyjska grozi im, że USA wykryją tam "broń masowego rażenia" i "obozy treningowe terrorystów".

Reklama