Przemysł Zbrojeniowy

Bułgaria: prezentacja KTO Patria AMV 8x8 z wieżą bezzałogową

Fot. MO Bułgarii
Fot. MO Bułgarii

Koncern Patria zaprezentował na bułgarskim poligonie Zmeewo pojazd AMV 8x8 z wieżą bezzałogową Samson II. Strzelanie i pokaz dynamiczny odbyły się w ramach międzynarodowych targów uzbrojenia „Hemus-2018”, a udział wziął w nim wiceminister obrony Bułgarii Anatolij Wieliczkow.

Pokaz dynamiczny z udziałem wiceministra obrony i dziennikarzy stanowi element promocji tego pojazdu jako następcy transporterów opancerzonych BTR-60PB używanych w siłach zbrojnych Bułgarii. Koncern Patria oferuje konsekwentnie pojazd AMV 8x8, który brał już udział w testach poligonowych na terenie tego kraju w roku 2017. Firma zaoferowała również udział bułgarskiego przemysłu w produkcji pojazdów AMV o ile zostaną one wybrane przez tamtejszy MON. Deklarowane zapotrzebowanie to około 150 nowych transporterów opancerzonych.

Wersja transportera kołowego Patria AMV zaprezentowana w ostatnich dniach maja w Bułgarii uzbrojona była w wieżę bezzałogową SAMSON Mk II produkcji izraelskiej firmy Rafael. Wieża o skalowalnym poziomie opancerzenia dysponuje działkiem Mk 44 kalibru 30 mm, karabinem maszynowym MAG 58 kalibru 7,62 oraz dwiema rakietami przeciwpancernymi Spike. Dzienno-nocny system obserwacyjno-celowniczy oraz uzbrojenie są stabilizowane i wyposażone w autotracker.

Komentarze