Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Bułgaria: prezentacja KTO Patria AMV 8x8 z wieżą bezzałogową

Fot. MO Bułgarii
Fot. MO Bułgarii

Koncern Patria zaprezentował na bułgarskim poligonie Zmeewo pojazd AMV 8x8 z wieżą bezzałogową Samson II. Strzelanie i pokaz dynamiczny odbyły się w ramach międzynarodowych targów uzbrojenia „Hemus-2018”, a udział wziął w nim wiceminister obrony Bułgarii Anatolij Wieliczkow.

Pokaz dynamiczny z udziałem wiceministra obrony i dziennikarzy stanowi element promocji tego pojazdu jako następcy transporterów opancerzonych BTR-60PB używanych w siłach zbrojnych Bułgarii. Koncern Patria oferuje konsekwentnie pojazd AMV 8x8, który brał już udział w testach poligonowych na terenie tego kraju w roku 2017. Firma zaoferowała również udział bułgarskiego przemysłu w produkcji pojazdów AMV o ile zostaną one wybrane przez tamtejszy MON. Deklarowane zapotrzebowanie to około 150 nowych transporterów opancerzonych.

Wersja transportera kołowego Patria AMV zaprezentowana w ostatnich dniach maja w Bułgarii uzbrojona była w wieżę bezzałogową SAMSON Mk II produkcji izraelskiej firmy Rafael. Wieża o skalowalnym poziomie opancerzenia dysponuje działkiem Mk 44 kalibru 30 mm, karabinem maszynowym MAG 58 kalibru 7,62 oraz dwiema rakietami przeciwpancernymi Spike. Dzienno-nocny system obserwacyjno-celowniczy oraz uzbrojenie są stabilizowane i wyposażone w autotracker.

Reklama

Komentarze (12)

 1. Janusz :)

  I nie pływa - po co komuś coś co nie pływa? :) Powinniśmy zalać rynek naszymi Rośkami bo tylko one są pływające ale nie wiadomo dlaczego nikt ich nie chce :(

  1. Plush*

   KTO Rosomak to pojazd w nie odbiegający od swoich odpowiedników w innych armiach a wojskowi bardzo sobie je cenią. Jeżeli jednak ma pan jakiekolwiek sensowne uwagi pod jego adresem to bardzo proszę o podzielenie się z nimi z resztą forumowiczów. Jeżeli takowych brak (a nie ma pan) to bardzo proszę o wstrzymanie się od zamieszczania bzdurnych komentarzy w tej sprawie.

 2. zz

  Nasi to samo wyprodukują za 15 lat i ogłoszą sukces.

  1. Extern

   Przecież ZSSW-30 jest już na etapie badań zakładowych, A Hitfist-30p ze Spikami jest na etapie negocjacji handlowych. Lada moment będziemy mieli te wieże i to własne, a Bułgarzy na razie oglądają sobie pokazy i może kiedyś kilkanaście sztuk kupią.

  2. Wydra

   Dokładnie w przyszłym roku rusza ich produkcja w HSW. Potem integracja że spiker BMS a w przyszłości również ASOP

 3. Box

  Nie kupować niczego od Izraela. Sprzedadzą kody do zdalnego przejęcia automatycznej wieży i będzie napażała w swoich.

  1. Bartek 1

   Ja wiem że antysemityzm jest teraz modny ale są jakieś granice absurdu.

  2. Quetz

   Skąd Ty masz taką wiedzę? Czyżbyś dysponował informacjami o podobnych tego typu działaniach podejmowanych przez Izrael? Komu i co sprzedali? Proszę pochwal się swoją wiedzą w tym temacie, zapewne nie tylko ja jestem zainteresowanym.

  3. vvv

   sprzedadza kody do amunicji i bedzie zawracac! skad wy sie bierzecie?

 4. aaa

  Średnio mi się podoba ta wieża. Jakby nie od kompletu. Jakaś taka duża i toporna. Chyba, że to takie niefortunne ujęcie.

  1. Perun

   ZSSW-30 też urodą nie grzeszy.

  2. hehe

   Fakt, zabija śmiechem, wygląda jak nadmuchiwana.

  3. rafff

   Ale jest chyba mniejsza (niższa)

 5. Szymon

  Ojejku, to tak się da zrobić? No, kto by pomyślał... :)

  1. Marek

   A zrobili? Patria kupiła od Izraelitów ich wieżę, zintegrowaną z ich pociskiem i to była cała robota.

  2. b.w.a

   Oczywiście, że się da i polska wieża (załogowa i bezzałogowa) byłaby dawno już zintegrowana ze spike-ami, gdyby nie to, że jest to niezgodne z licencją jaką Polska kupiła od Izraela. Ile razy jeszcze malkontentom trzeba to będzie przypominać?

 6. cdee

  czyli wiemy dlaczego sami nie opracowujemy takiej wiezy od wielu wielu lat. Czekamy na LICENCJE

 7. Rafik21

  A my 15 lat i nic WIĘCEJ bravo tylko tak dalej

  1. wetto

   wat xD

 8. adams

  Nasze Rosomaki doczekają się rakiet przeciwpancernych za jakieś 30 lat jak dobrze pójdzie

  1. Realista

   Może szybciej, pod warunkiem, że kupimy te wieże Samson bez wymogu offsetu.

  2. Marek

   Mogą doczekać się nawet na jutro. Wystarczy zrobić tak, jak robią Niemcy dla siebie w Marderach. Czyli obsługa przez właz przykręconego do wieży zwykłego Spika dla piechoty.

  3. Marek

   Pomysł w stylu \"nie modernizujmy czołgów do 2PL, tylko zezłomujmy A4 i kupmy sobie fabrycznie nowe A7. Czyli taki, który z realizmem nie ma niczego wspólnego.

 9. N@ti

  To tylko pokaz a nie kontrakt

 10. sprawdź

  czyli nawet bułgarzy są przed nami

 11. CUD

  o zobaczcie....patrzcie no nasi z PGZ i MON...da się!!!! da się! bezzałogowa wieża i ppk....CUD!

 12. Okm

  Około i da się że spike

Reklama