Przemysł Zbrojeniowy

Brytyjski kontrakt na działko laserowe

Fot. www.mbda-systems.com
Fot. www.mbda-systems.com

Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii poinformował o bliskim sfinalizowaniu umowy, której przedmiotem jest produkcja demonstratora technologii, mogącego przyczynić się do seryjnej produkcji pierwszej brytyjskiej broni laserowej.

Michael Fallon poinformował o bliskim podpisaniu umowy, której przedmiotem ma być wyprodukowanie demonstratora działka laserowego. Umowa, o wartości 30 mln GBP, ma duże znaczenie dla przemysłu brytyjskiego, gdyż może przyczynić się w przyszłości do produkcji seryjnej tego rodzaju uzbrojenia.

Jak podkreślił przedstawiciel rządu brytyjskiego, to tylko jeden z przykładów nowatorskiej technologii, którą interesuje się ministerstwo obrony. Rząd brytyjski wspiera finansowo tego rodzaju nowoczesne rozwiązania, czerpiąc z puli 800 mln funtów, znajdujących się w tzw. Funduszu Innowacyjnym, pozostającym w gestii resortu obrony.

Sekretarz obrony wymienił w tym kontekście systemy monitorujące oznaki życiowe żołnierzy, supernowoczesny system obrony przeciwrakietowej, miniaturowe drony rozpoznawcze Skeeter, zaawansowane materiały ochronne, wykrywacz anomalii grawitacyjnych, służący do odnajdywania tuneli i pomocy w przypadku klęsk żywiołowych i przenoszoną na pokładzie samolotów broń laserową.

Umowa, o której mowa, ma zapewnić powstanie demonstratora o nazwie Laser Directed Energy Weapon. Jego budową zajmą się inżynierowie z koncernu MBDA UK. Zgodnie z już zawartymi ustaleniami, demonstrator technologii zostanie dostarczony do roku 2019. Posłuży on do opracowania systemów namierzania i śledzenia celów w dowolnych warunkach pogodowych zarówno na lądzie, jak i nad wodą.

Komentarze (3)

 1. małe be

  laser w warunkach opadów i mgieł w uk? to doprawdy odlecieli.

  1. sylwester

   zależy od długości fali , chciałbym zauważyć ze niektóre fale przechodzą bez przeszkód przez naszą planetę a więc

  2. Uduch

   Przecież nie chodzi oświatło widzalne...

 2. ryszard56

  a kiedy My swoje dzialka laserowe ,mamy naukowców czy są wykorzystani???ich wiedza

  1. Ad_summam

   Polska broń laserową już produkowała....

 3. Ironia

  Działo laserowe ??? Powinni wsiąść udział w dialogu na system Pilica

  1. Robert

   Tym bardziej, że Pilica to szczyt techniki.