Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Brazylijski Super Lynx z pociskami Spike

Fot. Marinha do Brasil
Fot. Marinha do Brasil

Brazylijska marynarka wojenna wybrała pociski Spike-ER jako uzbrojenie modernizowanych śmigłowców AH-11B Super Lynx. Nowe pociski produkcji Rafael mają zastąpić znajdujące się od lat osiemdziesiątych brytyjskie lekkie rakiety przeciwokrętowe Sea Skua.

Śmigłowce AH-11B Super Lynx znajdują się na uzbrojeniu 1°Esquadrão de Helicópteros de Esclarecimento e Ataque (1. eskadry śmigłowców rozpoznawczo-uderzeniowych) z bazy morskiej São Pedro da Aldeia. Brazylia była pierwszym zagranicznym użytkownikiem maszyn Super Lynx i posiada obecnie 14 egzemplarzy. W 2014 roku przeszły one modernizację, obejmującą wymianę silników na bardziej wydajne LHTEC CTS800-4N, wymianę awioniki, instalację nawigacji satelitarnej i dostosowanie kabiny do użycia gogli NVG.

Uzbrojenie śmigłowców od początku stanowiły bardzo skuteczne pociski Sea Skua, sprawdzone bojowo podczas wojny o Falklandy. Jak pisze Info Defensa, w ramach dalszego programu modernizacji brazylijskie Super Lynxy mają zostać dostosowane do użycia pocisków kierowanych Spike-ER produkcji izraelskiej firmy Rafael. 

Standardowa wersja Spike-ER może razić cele w przedziale zasięgów od 400 do 8 000 metrów. Opracowano również nowy wariant Spike ER2 o maksymalnym zasięgu wydłużonym do 10 000 metrów (z wykorzystaniem standardowego łącza światłowodowego). W przypadku odpalania ze śmigłowców opcją jest też zastosowanie łącza radiowego, co pozwala wydłużyć zasięg do 16 km. 

Masa pocisku Spike-ER/ER2 z kontenerem startowym to około 34 kg. Pociski w obu wersjach posiadają tandemową głowicę kumulacyjną oraz działający na podobnych zasadach system naprowadzania ze światłowodem i głowicą elektrooptyczną z kamerami dzienną i termowizyjną, przy czym w wersji ER2 zarówno głowica bojowa jak i układ naprowadzania zostały unowocześnione, a opcją jest wspomniane dodatkowe łącze radiowe.

Opracowano również wariant morski pocisku Spike-ER/ER2, zdolny do poważnego uszkodzenia (wyeliminowania z walki) niewielkich jednostek pływających. Jest on wyposażony w specjalną głowicę odłamkowo-burzącą, eksplodującą po przebiciu burty/pancerza celu. Prawdopodobnie to właśnie ten wariant ma trafić na uzbrojenie brazylijskich maszyn. 

Reklama

Komentarze (5)

 1. Anty 50 C-cali przed 500+

  A co z Caracalem + spike? Chce go kto?? Nikt??? Może Węgry, nad Dunaj i Balaton?

  1. hainz

   a co z black hawkiem s70i plus spike?chce go ktos?

  2. Adr

   Kolumbia? Z NLOS?

  3. Anty 50 C-cali przed 500+

   niegrzecznie pytaniem na pytanie. Ujawniono w czerwcu 2016 ..."Poland’s air force will equip its prospective 21 Airbus Helicopters H225M rotorcraft with Rafael Spike-ER missiles according to Israeli sources." (skoro Autor wywołuje flightglobal, to i niech mnie pozwoli). Czyli przez ostatnie 4 lata nikt tego mixu nie chce??

 2. Colombiana

  Taki sprytny Śmiglak a tyle uciechy

  1. Marek L.

   Urok tych Rafael'a SPIK'ów "ER-2", w które będą uzbrojone te brazylijskie Lynx'y, to polega na tym, iż mogą one być odpalane ze śmigłowców na DWA sposoby : i po kodowanym łączu RF, gdy potrzebny jest ich bardzo duży maksymalny zasięg, 16 km, i po światłowodzie, gdy potrzebne jest i pełne zaskoczenie, i pełna precyzyja --- a max. zasięg to i tak jest wtedy świetny --- całe 10 km.......

 3. Anty 50 C-cali przed 500+

  piloci Tam lubią tego Rysia, podobno. Ja lubię ich filmiki o Missilex manewrach, kolejnej edycji z 2018. Tak sobie strzelają co roku z Sea Jastrzębia a eksplozja pingwina Mk3 to powoduje przechył wcale nie malutkiego statku. Jak i w odcinku 2017 występuje obok Caracal- o -podobny heli, ale ten nie chwali się jakimkolwiek strzelaniem. Ci wariaci "zutylizowali" swego czasu fregatę rozmiaru naszych OHP, marnując pingwina jaki i Exocet z innej fregaty!!!

 4. Mesko Man

  Doskonałe na egipskie MISTRALE i na GAWRONA dokujacego w porcie

  1. y

   Z Brazylii? A co Brazylijczycy będą szukać w Egipcie czy w Polsce? I chyba jednak nie takie doskonałe...

 5. Bolko z Gliwic

  Czyli nasze 2 kamany z ohp tez moga je mieć No ale na to potrzeba INSPEKTORAT UZBROJENIA

  1. Lm

   Nie tak prędko, najpierw kilka dialogów a potem przetarg.

  2. SamJo20

   Kamany w odstawce , teraz mamy AW 101 i będą nowe AW !!

Reklama