Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Borsuk strzelał w Drawsku. "Spektakularne efekty"

Fot. PGZ
Fot. PGZ

We wrześniu na poligonie w Drawsku Pomorskim pojawił się prototyp Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty (NBPWP) pk. Borsuk. Pojazd, wraz z zainstalowanym Zdalnie Sterowanym Systemem Wieżowym ZSSW-30 przeszedł serie badań i sprawdzeń, w tym testów ogniowych - poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa.

Badania „Borsuka” miały charakter poznawczy i były pierwszą poligonową weryfikacją przyjętych dla tego systemu założeń. Wyniki badań nie są jawne. Obecnie, realizowane są czynności związane z oceną przeprowadzonych badań i ich wpływu na konfigurację sprzętu wojskowego.

„Borsuk”, a dokładnie rzecz ujmując jego pierwszy prototyp został uzbrojony w ZSSW-30 i wyruszył na polowanie w Drawsku. Nie jesteśmy upoważnieni do informowania na tym etapie o wynikach przeprowadzonych sprawdzeń i testów, jednakże mogę z dumą powiedzieć, że jesteśmy w pełni zadowoleni z pierwszych efektów naszej pracy. Zarówno „Borsuk” jak i ZSSW-30 to najlepsze, istniejące przykłady tego, że inwestycje w krajowe kompetencje przynoszą spektakularne efekty

Bartłomiej Zając, prezes zarządu Huty Stalowa Wola S.A.

Projekt pod kryptonimem Borsuk ma na celu opracowanie Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty (NBPWP), następcy wozów BWP-1. Jest jednym z najbardziej wyczekiwanych przez wojsko produktów. Realizacja tego projektu ma pozwolić Grupie PGZ na znaczne zbliżenie się do czołówki światowych producentów gąsienicowych wozów bojowych. NBPWP cechuje się między innymi zdolnością do pokonywania przeszkód wodnych przy jednoczesnej wysokiej odporności na środki rażenia, zapewniającej możliwość bezpiecznego transportu i wsparcia ogniowego pododdziałów piechoty zmechanizowanej.

image
Fot. PGZ
image
Fot. PGZ

Zdalnie Sterowany System Wieżowy ZSSW-30, opracowywany przez HSW we współpracy z WB Electronics jest pierwszą w pełni polską konstrukcją bezzałogowej wieży. Zintegrowany z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych ZSSW-30 jest tworzony z myślą o wejściu do Sił Zbrojnych jako docelowe uzbrojenie nowych bojowych wozów piechoty i kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, stanowiących jeden z filarów wyposażenia Wojsk Lądowych.

image
Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. KrzysiekS

    Byłem przeciwny modernizacji BWP1 ale widząc co się dzieje modernizujcie byle z głową.

  2. Nowy dyrektor departamentu

    Bardzo ładny. Tylko dlaczego nie zabiera 12 ludzi? Trzeba przedłużyć. I dlaczego taka mała armata? Trzeba zdjąć wieżę i zastąpić taką z działem 120 mm. I dlaczego nie lata? Koniecznie trzeba zrobić coś, żeby latał.

  3. Grredo

    Niezależnie od Borsuka moduły wieżowe powinny trafiać do jednostek wyposażonych w Rosomaki. Wymieszanie w kompaniach plutonów z ppk i z wieżami hitfist zapewni tym jednostkom minimum obrony przed ciężkimi jednostkami przeciwnika.

Reklama