Przemysł Zbrojeniowy

Bomby i pociski z Dezametu [Defence24 TV]

To, co eksponujemy na targach w Kielcach, jest widoczne właśnie obok mnie. To jest amunicja 155 mm do Kraba i 120 mm do Raka, to ćwiczebna bomba lotnicza oraz naboje do granatników 40 mm. To są nasze główne wyroby. Oczywiście skupiamy się również na innych produktach — powiedział prezes zarządu i dyrektor generalny Zakładów Metalowych DEZAMET S.A. Tomasz Wawrzkowicz.

Prezes Wawrzkowicz wspomniał także o produkowanej przez jego spółkę amunicji do bojowych wozów piechoty BWP-1, a konkretnie pociskach PG-15. Na mocy podpisanej umowy z Inspektoratem Uzbrojenia spółka ta realizuje podpisany kontrakt i ma perspektywę na uzyskanie kolejnego zamówienia na tego typu amunicję.

W tym roku spółka Dezamet obchodzi jubileusz 80-lecia. Tomasz Wawrzkowicz poruszył także kwestie współpracy pomiędzy poszczególnymi spółkami PGZ S.A. w zakresie produkowanego uzbrojenia i wyposażenia. Wspomniał o bliskiej współpracy w zakresie produkcji amunicji ze spółkami BELMA S.A., NITRO-CHEM S.A., z Hutą Stalowa Wola, czy Zakładami Mechanicznymi Tarnów.

Podkreślił także, że dzięki zawieranym z SZ RP umowom na dostawy systemów uzbrojenia możliwy jest dalszy intensywny rozwój spółek zbrojeniowych, w tym Dezametu, który prowadzi rozbudowany program inwestycyjny, obejmujący m.in. zakupy maszyn i rozbudowę infrastruktury. Dzięki kierowaniu pieniędzy do krajowego przemysłu zbrojeniowego środki z budżetu MON nie opuszczają Polski i pozwalają na wzmocnienie gospodarki narodowej.

Komentarze (7)

 1. Jacek

  i tak powinno być jeszcze gdyby VIS100 był podstawowym pistoletem wszystjich formacji mundurowych w tym kraju było by elegancko ------- od polaków dla polaków

  1. Tomek pl

   Najpierw niech to poprawią i zrobią z kompozytów żeby był lżejszy. wprowadzać Nowy pistolet na starcie już przestarzały takie rzeczy tylko w Polsce

  2. Leopardzik

   Tomku a czym te poprawki Przecież to ręczny skladak Co nas kosztuje 31 mln strat

  3. Roman

   VIS100 jest już zamówiony i w dostawach.

 2. Sceptyk

  Tak pięknie? Jednak póki co brak jest nawet podstawowej (odłamkowo - burzącej) amunicji do 120 mm moździerza RAK a naboje 155 mm są składanką czesko - słowacką lub jak kto woli odwrotnie.

 3. HenryHarry

  100% pieniędzy które można to do polskiego przemyslu

 4. asdf

  Gdzie amunicja kasetowa 155mm do Kraba? Od kilku lat czytam na forach ze juz juz, tuz tuz zaraz bedzie? Gdzie amunicja naprowadzana termicznie (jak Strix) do Raka?

 5. Olo1

  To bardzo miło Panie Prezesie, fakt supportu polskiego przemysłu i gospodarki popieram ( głupi przy dobrym wymaganym produkcie by nie popierał) ale jeśli chodzi o te pociski RAK/KRAB to jak bym poprosił mimo wszystko o zasięg.....

 6. Ok bajdur

  Oby Raki szybko otrzymały amunicję specjalną. Precyzyjną, kumulacyjną i kasetową. To świetny sprzęt zdolny szybko zapewnić wsparcie. Brakuje im tylko własnego rozpoznania na BSL.

 7. Paweł P.

  Brawo!