Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Boliwia kupuje śmigłowce Super Puma

Śmigłowiec Super Puma - fot. Eurocopter
Śmigłowiec Super Puma - fot. Eurocopter

Boliwia kupuje sześć śmigłowców Eurocopter EC225 Super Puma. Mają one zastąpić wysłużone maszyny typu Bell UH-1H Iroquois. Będą użwane przede wszystkim w operacjach antynarkotykowych i połączonych siłach brazylijsko-boliwijskich. 

Prezydent Boliwii, Evo Morales, porozumiał się w sprawie zakupu śmigłowców Super Puma z prezydentem Francji Francois Hollandem, podczas Zgromadzenie Ogólne ONZ w Nowym Jorku - donoszą agencje. Ustalono też, że rząd francuski udzieli La Paz kredytu na zakup wiropłatów. Dostawy Eurocopterów rozpoczną się w połowie 2014 roku i mają się zakończyć się przed końcem roku. 

Boliwijski siły powietrzne miały już na wyposażeniu podobne maszyny. W latach 2006-2010 wykorzystywały do przewozu VIP-ów dwa śmigłowce Eurocopter AS532 Cougar, wypożyczone od lotnictwa wojskowego Wenezueli. 

Eurocopter EC225 Super Puma jest średnim śmigłowcem transportowym dalekiego zasięgu, zdolnym przewozić 30 żołnierzy z pełnym wyposażeniem. Jego rozwinięciem jest maszyna typu EC725 Caracal, biorąca udział w przetargu na polski śmigłowiec wielozadaniowy. 

Reklama

Komentarze

    Reklama