Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Bliska współpraca Francji i Arabii Saudyjskiej. Wielomiliardowe kontrakty dla Paryża

H-145. Fot. Airbus Helicopters
H-145. Fot. Airbus Helicopters

Francja poinformowała o zawarciu z Arabią Saudyjską pakietu kontraktów gospodarczych o łącznej wartości 10,7 miliarda euro (12 miliardów dolarów). Pakiet ten obejmuje, między innymi, dostawę 23 śmigłowców wielozadaniowych H-145 oraz dwóch reaktorów dla elektrowni atomowej.

Informację o zawarciu wielomiliardowych kontraktów podano po obradach pierwszej wspólnej komisji francusko–saudyjskiej, której paryskim obradom przewodniczyli minister obrony Arabii Saudyjskiej książę Mohamed bin Salman i minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius.

Budowa dwóch reaktorów EPR (European Pressurised Reactor), uważanych przez specjalistów za najnowocześniejsze i najbezpieczniejsze na świecie, ma ogromne znaczenie dla Saudyjczyków, zważywszy na sąsiedztwo realizującego swoje programy atomowe Iranu.

Współpraca z Arabią Saudyjską stała się również bardzo ważna dla koncernu Airbus. Chodzi nie tylko o sprzedaż 23 śmigłowców H-145, czyli kontrakt o wartości 500 milionów euro lecz również o kontrakt na dostawę 50 samolotów pasażerskich wartości ok. 8 miliardów dolarów, o którym poinformowano w czasie tegorocznego Międzynarodowego Salonu Lotniczego w Paryżu.

Francuski minister spraw zagranicznych przypomniał też o planach zakupu przez Saudyjczyków 30 patrolowych jednostek pływających.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Afgan

  Jedno mnie zastanawia, po co temu średniowiecznemu państwu reaktory atomowe. Czy w tej Europie to już na głowę wszyscy upadli ? Z jednej strony afera wokół irańskiego programu atomowego, a z drugiej dostawy reaktorów do Arabii Saudyjskiej wspierającej IS. Zgadza się że z takiego reaktora plutonu do bomby atomowej się nie uzyska, ale wystarczy że Saudyjczycy podarują trochę zużytych prętów paliwowych islamistom i eksplozja takiej brudnej bomby w centrum Paryża sprawi że wieża Eifla będzie świecić "własnym" światłem przez następne 100 lat. Arabia Saudyjska jest państwem bardziej nieprzewidywalnym od Iranu i największym sponsorem terroryzmu na Bliskim Wschodzie, więc co wy robicie !?

  1. sln

   "Najśmieszniej" to będzie, jeśli w perspektywie np 15 lat upadnie monarchia saudyjska (nie można wykluczyć) i zlecą się tam psychopaci ISIS-podobni. Tamę w Iraku i starożytne miasta w Syrii już chcieli wysadzać w powietrze - a tutaj wysadzą reaktor - ot tak - żeby było o nich głośno. Arabia Saudyjska nie jest szczególnie stabilnym państwem, z pewnością możliwość rozpadu jest też o wiele wyższa niż np Iranu

  2. Te myśliwce i tak osiągnęły bardzo dobrą relację zestrzeleń do strat 1,5:1, sami Niemcy przyznają się do 1,1:1. Były bardziej zwrotne od samolotów niemieckich, a prędkość w obronie kominowej nie ma aż takiego znaczenia. Problem w tym, ze nawet tych samolotów ze starymi silnikami było za mało.

 2. gosc

  I co na to jeden z ruskich agentow tu na forum, ktory pial z zachwytu, ze AS rozmawiali w Moskwie o wspolpracy wojskowej? Czy poza rozmowami cos z tego wyniklo? Czy ruscy cos sprzedaja, podpisali jakies umowy z AS?

 3. Ja

  Na pewno Mielec i świdnik wezwą ich do sądu.

  1. Tyberios

   Airbus też pewnie... zamiast Caracala jakieś plastikowe H-145 cywilne chcą brać!

Reklama