Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Błaszczak: dodatkowe 18 tys. MSBS GROT

Fot. WOT
Fot. WOT

Minister obrony narodowej wskazał na prowadzenie prac nad pozyskaniem dodatkowych 18 tys. sztuk karabinków MSBS Grot dla wojska polskiego. W ten sposób MON chce wspierać polski przemysł zbrojeniowy oraz podnosić zdolności sił zbrojnych.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował za pomocą Twittera, że toczą się obecnie prace nad umową zawierającą możliwość zakupu kolejnych karabinków MSBS GROT. Są one wytwarzane przez Fabrykę Broni „Łucznik” w Radomiu. Jak wskazał minister Błaszczak, „już niedługo żołnierze otrzymają dodatkowe 18 tys. sztuk tej doskonałej, produkowanej w Polsce broni.” Jak zaznaczył szef MON, takie zakupy mają z jednej strony wspierać polski przemysł zbrojeniowy, a z drugiej wzmacniać zdolności sił zbrojnych.

MSBS GROT to całkowicie polska konstrukcja, opracowana przez Fabrykę Broni „Łucznik” – Radom i WAT, produkowana w zakładach w Radomiu. Modułowa konstrukcja pozwala na konfigurowanie broni stosownie do potrzeb użytkownika. GROT może zostać zaopatrzony w szeroką gamę wyposażenia dodatkowego. System MSBS jest dostępny w wersji z kolbą składaną i bezkolbowej, różnych kalibrach.

Obecnie do Wojska Polskiego dostarczana jest broń na amunicję pośrednią standardowego dla NATO kalibru 5,56 x 45 mm. Opracowano również odmianę systemu MSBS przeznaczoną na amunicję pośrednią 7,62 x 39 mm, używaną w broni systemu Kałasznikowa, przede wszystkim z myślą o użytkownikach eksportowych. Wreszcie, powstał również wariant Grota na amunicję karabinową 7,62 x 51 mm, mający pełnić rolę broni wyborowej.

Reklama

Komentarze (50)

 1. Roman

  I znowu zwaliła się watacha kacapoPOdobnych i latorośli trepów LWP.

 2. Polak

  Tylko czemu dla WOT a nie dla jednostek bojowych?

 3. zbyszek

  Panie Błaszczak tutaj nie trzeba pracować tylko podpisać i dać wolną rękę dla Polskiej zbrojeniówki na rozwój i rynek krajowy i zagraniczny to takie proste

  1. Adam.

   Przegrali już przetargi na karabinki w Portugalii, Francji, Niemczech, Estonii, Łotwie, Finlandii, Węgrzech, Rumunii, Indiach i Pakistanie.

  2. Ruskij sołdat-FR

   Czyli produkt nie trzyma jakości wykonawczej.

 4. Jansen

  Nie w dzikich krajach,m tylko we wszystkich normalnych służby chroniące obiekty penitencjarne i konwojujące więźniów mają TAKŻE bron długą, rzadko tak starą jak AK (której jedyne zalety dla SW nie są przydatne, a wady są wadami). Beretty trafiają głównie do grup specjalnych (GISW) jako broń skuteczniejsza i lepsza od Glauberytów.

 5. S...ek

  Graty? Dlaczego nie Beryle. Przecież tez produkuje je Radom na eksport sie nadają bo każdy kto obsługuje kałasza obsłuży beryla. Dlaczego tak uparli sie na odejście od systemu AK. Grot nie strzela po najmniejszym zapiaszczeniu. Nadaje sie jako... Broń sportowa!

  1. Kosciuszko

   No wiesz fazę testowa i strzelania robili w kompani honorowej więc wszystko grało. Faza wdrożeniowa zaliczona.

  2. QRF

   Bzdury, bzdury, bzdury... Grot strzela po zapiaszczeniu i to nawet lepiej niż AK. Ergonomia o niebo lepsza niż w Berylu. Grot to jeden z lepszych karabinów na rynku... miałeś go w ogóle w rękach?

  3. Jansen

   Kolego, propagujesz jakieś bajki a pomysły masz takie, że najlepiej żebyśmy dalej wozami konnymi jeździli bo kiedyś każdy powozić umiał i "nie trza" było prawa jazdy robić.

 6. mwa

  Ok, tylko dlaczego, jeśli GROT jest taki doskonały, to nie kupił go nikt oprócz naszej armii, ba nie brał nawet udział w żadnym przetargu? Choćby w tym dla armii francuskiej? Zakup dla WOT o ile dobrze pamiętam też nie wiązał się z żadnymi testami porównawczymi.

  1. Krystian

   Szedł w przetargu w Finlandii ale poleciał po pierwszym, papierowym etapie analizy ofert - co jest także potwierdzeniem twoich wątpliwości co do doskonałości tej konstrukcji. Bawiło mnie także zawsze blokowanie komentarzy pod filmikami np. na YT, to już była porażka :)

  2. Adam

   Nie spełniał wymagań

  3. Jansen

   W przetargu francuskim nie brał udziału bo był wymóg, że broń musi już być wykorzystywana przez siły zbrojne, a w momencie składania zgłoszeń WP miało dopiero wersje dla kompanii reprezentacyjnych. Po drugie, nie wystarczy wystartować, trzeba jeszcze dać gwarancję, że się dostarczy tyle sztuk ile chcą w określonym czasie - Radom wtedy jeszcze był przed rozbudową, zarżnął by się a nie zrealizował na czas dostaw (a za to są wysokie kary), WP czekałoby natomiast w kolejce na Groty jeszcze kolejne kilkanaście lat. Po trzecie, nie bierze się udziału w przetargu, o którym wiadomo, że są już "czarne konie". A WOT miał dostać krajową broń więc żadnych porównawczych testów z zagranicznymi nie robił z założenia.

 7. LMed

  Karabiny, chełmy, trochę Raków, pewnie znowu coś z amerykańskiej półki ( może jakieś śmigło dla odmiany) to dosyć proste i ograne. A taka Narew rodzima i niezbędna na przykład?

 8. Ślązak

  Gdzieś czytałem że ten snajperski Grot już zamówiony to chyba fake news był, a te 18 000 rozumiem że już z poprawkami wynikającymi z doświadczeń z dotychczasowej ekspluatacji.

  1. Orthodox

   Ukończony, ale nie zamówiony

  2. Adam

   Bez poprawek

 9. Zenobi

  Mam tylko nadzieję, że FB nie przeje pieniędzy które dostaje z kontraktów, tylko wejdzie w końcu na jakieś konkurencyjne rynki z konkurencyjnymi produktami na światowym poziomie: dla strzelców sportowych, myśliwych, do samoobrony itp. I nie chodzi tutaj tylko o system Grot. Wszyscy powinni pamiętać, że np. armia USA kupuje karabinki M4 po około 600 dolarów za sztukę, a my płacimy jakieś jakieś 1700 za podobny sprzęt. Ok Grot to półka wyżej niż M4, ale to ciągle jest konkretne dotowanie zakładu z pieniędzy podatników. Nie mam nic przeciwko temu, jeśli tylko te pieniądze idą na rozwój i podnoszenie konkurencyjności a nie na sute wypłaty tłustych związkowych "działaczy" i innych krewnych i znajomych królika na politycznie obsadzanych synekurach.... Bo jak za kilka lat okaże się, że znowu zakłady są na skraju bankructwa i znowu trzeba ich dotować, to może być naprawdę niewesoło. I lud pracujący miast i wsi może się naprawdę w końcu wku....rzyć i powywozić całe towarzystwo na taczkach (w najlepszym wypadku).

  1. Wojciech

   Ja tam chętnie zapłacę i 2000 USD za Grota. Kupię sobie i bratu na urodziny :-)

  2. dim

   Może nie wystarczyć :) skoro w przetargu dla służby więziennej Grot był po 8.200 PLN, czyli wtedy więcej niż 2000 USD. I to w hurcie.

  3. Adam

   Tylko się potem nie dziw że rdzewieje, wypadają regulatory gazowe, odpadają przyrządy celownicze, zamek nie sprostają w tylnym położeniu.

 10. Name

  Jeszcze tylko subkarabinki, granatniki podlufowe i kaliber 7,62 i będzie komplet.

  1. GRD

   W punkt! Mamy za małą siłę ognia na najniższym szczeblu. Pojedynczy BMP3 jest w stanie wybić batalion logistyczny/dowodzenia/łączności.

  2. Adam

   Ciekawe kiedy się kapną że NATO rezygnuje z 5,56 na rzecz 6.8 GP, a z 7,62 przechodzi na 6,5 Creedmore

 11. Wymiana

  Wymienić cały zagraniczny sprzęt na produkowany w Polce, nikt w czasie wojny nie będzie nam sprzedawać broni, pocisków lub części zamiennych. Tak było z maskami każdy myśli o sobie i tutaj mieliśmy przykład.

  1. kłopotek

   tak?? co pan proponuje za F16???

  2. Adam

   Zapewne Irydę

 12. Adam

  Ale co to za interes kupować rozpadające się Groty?

 13. Nowakbdg

  Ciekawe czy już w poprawionej wersji ?

  1. Roman

   W jakiej poprawionej??? Że im leciał magazynek w pistolecie to dopiero po artykułach w prasie zaczęli cokolwiek robić.

  2. Adam

   W zasadzie wszystko: - szybko rdzewiejące i luzujące się lufy - wypadające regulatory gazowe - odpadające przyrządy celownicze - zamki które nie zostają w tylnym położeniu - pękające rączki napinania, kolby i zamki - brak wymiennych luf rożnej długości - brak modułów - brak konwersji na inne kalibry - masę o 1 kg większą od innych karabinków jak M4 - skomplikowane rozkładanie wymagające narzędzi

  3. Adam

   Nic nie poprawili!

 14. Polak

  I o to chodzi kupując w rodzimym przemyśle inwestujemy w POLSKĘ I POLAKÓW ----- MSBS Grot plus Raki wkońcu cos pozytywnego Kraby następne ?

  1. Adam

   Nie wiem co jest pozytywnego w kupowaniu rdzewiejącego i rozpadającego się złomu.

 15. Fanklub Daviena

  No tak, nie obronią się kałaszami, choćby Berylem a obronią Berettą? Zdrowyś?... Ciekawe, że tylko w dzikich krajach straż więzienna ma broń automatyczną... A jak ktoś będzie napadał na więzienie, to będzie miał coś, co pozwala rozwalić bramę lub mury (np. granatniki) - więc co, może zaproponujesz wyposażenie straży więziennej w artylerię? Ponawiam pytanie - zdrowyś?

 16. Nedza

  Dlaczego ten klon kalasza jest taki drogi kupilby za to kilka razy wiecej poprzednikow, dlaczego brakuje celownikow opt. Dla kazd piechura w mocnym futerale, i broni na amunicje karabinowa i kalaszowa w druzynie, poza tym my jeszcze nie zaczelismy wchodzic w km minimi tzn 5,56 gdy zachod juz je odstawia, i przechodzi na amunicje ciezsza, posrednia, ale...dlaczego panstwo sprzedaje zaklady zbrojeniowe, by potem stwierdzic ze juz go stac na zakup broni po nowej cenie z jednym zerem dopisanym, itp, postawilbym na nowa amunicje,dla kazdej broni, lufowej czy nie, jest najtaniej i nowe celowniki, potem srodki rozpoznania w postci bsl, tanich duzo i i wiekszych i uzbrojonych i autonomicznych..etc. A juz o artylerji dalekosieznej czy wprost rakietowej zdolnej do precyzyjnych uderzen, i szybujacej, nie drogiej nie wspomne, Poza tym dlaczego strzelacie miedzia i mosiadzem strzelajcie stala ze stalowych lusek.

  1. QRF

   Że niby co jest "klonem kałasza"... Grot? Nędza to chyba z wiedzą u Pana. Celowniki w futerałach chcesz nosić? Ciekawe po co...? W drużynie piechoty zmech. jest etatowy PK lub UKM2000 więc po kiego grzyba wprowadzań nowy karabin maszynowy skoro etat wystarcza?

 17. Radarowiwc z Radomia

  Fabryka z Radomia jest w stanie złożyć 2390 sztuk miesięcznie Bo żaden nowy sprzet nie przyszedł

  1. Wojciech

   I wystarczy. Zdolności na poziomie 25 tyś rocznie są całkiem OK. A jeśli będzie potrzeba to się dołoży sprzętu.

  2. Ruskij sołdat-FR

   A jak z jakością? Czy tak jak z Berylem-2016, że po miesiącu przy średnio standardowej obsłudze/średnie-umiejętności konserwacji pokrywa się rdzą?

  3. Any fake news

   A skąd masz takie rewelacje? Proszę wiarygodne źródło podać a nie siać rosyjską propagandę. Zresztą nick jak widać trafnie dobrany do wypowiedzi.

 18. Myślenie nie boli

  Ktoś już wyłożył podstawy ekonomi tutaj. Sprawa jest bardzo prosta. Z tych 8000 PLN za Grota, w Polsce zostanie 99%, w przypadku Beretty byłoby dokładnie odwrotnie. Tak to trudno zrozumieć ?

 19. Darth Vader

  Radim przekazal 5'400 grotow dla wojska wiecej nie da rady bo magazyn części PUSTY

  1. Filip

   Spoko, spoko, kilka miesięcy i natłuką tego złomu w ilości oczekiwanej (są wybory więc głosy trzeba w Radomiu zbierać) potem okaże się że wylatują magazynki więc przez dwa lata będą je naprawiać itd . Biznes się kręci, jakby nie było to chyba najdroższy produkt w tej klasie w Europie!!! Trzeba się starać.

 20. Frezer

  Biedny Radom NIE da rady produkować 2tys grotow miesięcznie O czym Błaszczak mówi?

 21. ursus

  A może by tak zamównienie obejmowało również granatniki 40 mm?

  1. dim

   wskaż ministerstwu, że to tym zamówieniem wygrywa się wybory, to będą i granatniki.

 22. dim

  Czyli eksport "wyśmienitej broni" - zero.

  1. Lewandos

   Na ruskich forach piszą, że Węgrzy będą Czeską Zbrojovkę trzaskać w miejsce Grota, którym się interesowali...

  2. Wojciech

   Bren ma dłuższą historię od Grota. Kiedy się Węgrzy interesowali to jeszcze był na dotarciu.

  3. dim

   Bren jest też znacznie droższy od Grota, o circa 30%. Czyli, jeśli jednak inni wolą go ? - musi być i lepszy. Karabin, współpraca z zakładami, może i jakaś forma prowizji ? - ja nie mogę wiedzieć co. Ale współpracowałem z Czechami w elektronice security i byłem z tego baaaardzo zadowolony (wspomagali, reagowali niemal wzorowo !)... aż wykupili ich Amerykanie. I współpraca zgasła. Podobnie jak było poprzednio i z Polakami tejże branży. Gdy po pierwszych sukcesach nabrali wielkiej pewności siebie, nieomylności. Gdy Czesi rozumieją - mają dostarczać zawsze niezłą, ale i przystępną "Skodę", w każdej dziedzinie zdecydowanie międzynarodowo.

 23. Adaś

  Mając 50 lat, zobowiazania rodzinne i zawodowe, średnie zdrowie - do WOT sie nie zgłoszę. Ale każdy powinien móc zapłacić i mieć na czas godziny 'W' w magazynach policji swojego wlasnego Grota, płacić i ćwiczyć raz na miesiąc/kwartał. Dla chętnych ciąg dalszy: płatne szkolenia i zakup na własny koszt na ciężkie czasy lekkiego sprzętu ppanc, kamizelek, chełmów itp. Chętniej wydam na to, niż wymianę auta na nowszy model.

  1. Wojciech

   Znając polski bałagan i nieudolność urzędników ,w razie "W" nigdy byś swojego Grota nie zobaczył a listy posiadaczy na 1000% dostałyby się w ręce przeciwnika. Już przedwojenna Dwójka pokazała jakim jesteśmy pośmiewiskiem zostawiając na pastwę losu wszystkie dokumenty wywiadu na Niemcy z czego ci ostatni oczywiście skorzystali.

  2. Strzelnica sportowa

   Po co w magazynach policji? Wyrob sobie pozwolenie bedziesz trzymal pod własnym łóżkiem

  3. uzbrojony

   Super plan, zaplacic 8 kola zeby miec "w magazynie policji wlasnego" Grota:D Juz pedze. Chyba, ze chodzi ci o oplacenie szkolen - ale wtedy czemu mialbym latac na policje? Dowolna strzelnica zaoferuje mi to samo... Kolego, nawet jesli masz wlasna bron, to postokomunistyczna wladza ci te bron w razie W zabierze. I bedziesz pierwszym do ktorego przyjda.

 24. J.

  Panie Ministrze, apeluję do Pana aby Pan nie chwalił się tak nad "pracujemy nad umową". Proszę się chwalić wtedy gdy, "przekazaliśmy żołnierzom ..." Więcej ciszy zalecam. W myśl przysłowia "ciszej jedziesz dalej zajedziesz".

 25. abc

  Należy składać zamówienia w naszych fabrykach. Annegret Kramp-karrenbauer dostała ostry opr. w Bundestagu tylko dlatego że zamówiła 30 F-18 i 15 Boeing EA-18 Growler w Stanach (samoloty które nie miały odpowiedników w produktach niemieckiego przemysłu- brak certyfikatów na przenoszenie pocisków jądrowych, AGM-88 HARM, AIM-120_AMRAAM) jednocześnie zamówiła 90 samolotów w Holdingu Eurofighter Jagdflugzeug GmbH. Mimo wszystko pani minister została rozjechana na sali plenarnej przed kamerami wszelkich telewizji, bo oni wspierają swój przemysł, swój kraj, swoje miejsca pracy. Bo jeżeli kraj jest silny i szanowany, szanowani są też jego obywatele.

Reklama