Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Black Hawki z turecką awioniką

Black Hawk z turecką awioniką od Aselsan - fot. ASELSAN
Black Hawk z turecką awioniką od Aselsan - fot. ASELSAN

Turecki koncern Aselsan podpisał wart 491,5 mln dolarów kontrakt na produkcję awioniki i systemów pokładowych dla śmigłowców S-70 Black Hawk.

Jest to część wartej 3,5 mld dolarów umowy podpisanej pomiędzy Turcją a koncernem Sikorsky. Obejmuje ona dostawę do wszystkich rodzajów sił zbrojnych i innych służb państwowych 109 śmigłowców T-70, będących tureckim wariantem maszyny S-70i Black Hawk. Śmigłowce te będą produkowane w zakładach TAI (Turkish Aerospace Industries).

Koncern Aselsan ogłosił w ostatnich dniach podpisanie z firmą TAI kontraktu o wartości 491,5 mln dolarów, który obejmuje produkcję awioniki i innych systemów pokładowych dla śmigłowców T-70. W ramach tej umowy Aselsan będzie wytwarzać wiele kluczowych systemów, a w tym: nowy "szklany kokpit", wyświetlacze wielofunkcyjne, system zarządzania FMS, nawigację inercyjną, GPS i wirtualną mapę, identyfikator IFF oraz system samoobrony.  

Jest to ogromny sukces tej tureckiej korporacji zbrojeniowej, gdyż po pierwszej partii 109 maszyn możliwa jest produkcja przez zakłady TAI nawet 600 kolejnych. Mogą one zgodnie z umową z koncernem Sikorsky trafić do Turcji, jak również do krajów trzecich. Daje to Aselsanowi szanse na kolejne kontrakty o łącznej wartości sięgającej 3 mld dolarów. 

Reklama

Komentarze

    Reklama