Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Biały Dom blokuje sprzedaż broni i amunicji dla Ukrainy?

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

Co najmniej sześć umów o sprzedaży broni oraz amunicji ze Stanów Zjednoczonych na Ukrainę boryka się z opóźnieniami w ich realizacji, sięgającymi już przynajmniej jeden rok. Według BuzzFeed News, cytowanego przez całe spektrum mediów w Stanach Zjednoczonych i poza nimi, amerykańska administracja prezydencka mogła de facto zamrozić komercyjne transfery wyposażenia wojskowego na Ukrainę o wartości 30 milionów dolarów. Kijów ma obecnie domagać się zwrotu wydanych pieniędzy.

Strona ukraińska miała zamówić u amerykańskich firm pod koniec 2018 r. amunicję wartą 10 milionów dolarów. To właśnie ten kontrakt ma stanowić kluczowy problem dla władz w Kijowie, gdyż te borykają się z problemami w zakresie wytwarzania amunicji po zajęciu części fabryk przez separatystów wspieranych przez Rosję. Kolejne pięć umów zostało podpisanych już w 2019 r., obejmując chociażby zakup broni i innego wyposażenia na kwotę 20 mln dolarów. Odbiorcą zamówień ma być Ukroboronprom.

Jednak, od czasu złożenia komercyjnych zamówień w Stanach Zjednoczonych nie pojawiła się niezbędna w takich przypadkach, formalna zgoda na dokonanie eksportu wspomnianego wyposażenia wojskowego. Decyzja ma ostatecznie zależeć od zgody Białego Domu i Departamentu Stanu. Jednak, jak widać amerykańscy urzędnicy nie spieszą się z jej podjęciem, nawet pomimo wpłaty pieniędzy przez ukraińskich zamawiających. Co więcej, sama Ukraina nie wie dokładnie skąd wzięły się obecne opóźnienia w decyzjach oficjalnych czynników z Waszyngtonu.

Cała sprawa oczywiście jest wiązana przez dziennikarzy z niedawno zakończoną, na korzyść urzędującego prezydenta, procedurą impeachmentu w amerykańskim Kongresie. Wskazywano bowiem, że Donald Trump miał uzależniać pomoc wojskową dla Ukrainy (niemal 400 milionów dolarów) od wszczęcia przez tamtejsze władze śledztwa w sprawie Joe Bidena, byłego wiceprezydenta w administracji Baracka Obamy, a obecnie jednego z możliwych kandydatów Partii Demokratycznej na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Przy czym, jak zauważają media amerykańskie swoiste zamrożenie zgody na eksport amerykańskich produktów na Ukrainę może być podyktowane również innymi czynnikami geostrategicznymi. Interesującym wątkiem może być chociażby próba wywarcia presji na władze w Kojowie, żeby te blokowały próby chińskich inwestycji w tym kraju. Tak czy inaczej, zauważa się również, że od czasu rosyjskiej agresji na Krym i wschodnią część Ukrainy Waszyngton wsparł stronę ukraińską działaniami wycenianymi na 1,6 miliarda dolarów.

 JR

Komentarze (13)

 1. Sam Uncle

  Ale o co chodzi? Przecież Ukraińcy już fiknęli sąsiadom, tak jak Ameryka zagrała. Co prawda w efekcie baza w Sewastopolu jednak nie zmieniła użytkownika, aż tak mocno szczypnąć się nie udało. Ale nieco wpływów Iwan w Ukrainie stracił. OK. Ukrainiec, Kurd, Kto Tam Jeszcze - zrobił swoje, Ukrainiec, Kurd, Kto Tam Jeszcze - może odejść.

 2. Pentagram

  Biden juz ustrzelony Ukraina dała się nabrać Obamie

 3. Polak

  Znamy to , znamy .To samo dzieje się u nas , z tym że nam nie blokuja ( jeszcze ) do póki idziemy z prądem.

 4. J2333

  Anulujcie sprzedaż firmy Motor Sicz dla chińczyków to szybko wasze zamówienie zostanie zrealizowane.

  1. Autor

   Dokładnie, btw. Tak się zastanawiam ze w sumie nam tez brakuje amunicji dobrej np. Do krabów albo czołgów... żeby tak nagle ktoś wpadł na pomysł kooperacji i stworzenia w Polsce fabryki której projekt niech będzie nawet współfinansowany ale plus jak i dla nas i dla nich duży w dodatku ze test można by przeprowadzać w warunkach frontowych u naszych przyjaciół w doniecku

 5. roman 2

  to jest polityka ,jak się zadziera z pierwszym to się tak ma . Swoją drogą dobrze zrobił . Szerzący fanatyzm trzeba zastopować .

  1. Davien

   A niby jaki fanatyzm ma stopować. Bo tego rosyjskiego i rosyjskich terrorystów w Donbasie akurat nie stopuje.

  2. AntyUPA

   USARosja. Rosji (deal z Izraelem) nie przeszkadza by ci walili w syryjczykow rakietami. Polityka rzadzi. Ciekaw jestem co Trump chce na tym ugrać bo widocznie coś chce. Przypominam również koledze ze stanów że władze w Kijowie nadal Banderę traktuja jak bohatera. Mi tam separy nie szkodzą a władze ukraińskie same sobie piwa naważyły tzn. pokaz(ały)ują jakie są zepsute i obłudne na czym tracą sami obywatele.

  3. Billabongpl

   Anty jesteś hmm... nie wiem czym ale żyjesz w bance zwanej kraina wyobrazi byłeś chociaż na tej Ukrainie ??

 6. w

  nasz 'przemysł' nie moze im pomóc ???

  1. Prawy Człek

   A myślisz że gdzie idzie cała produkcja "122" czy fotodetektorow z CWR T-M

  2. Davien

   No popatrz panie nieprawy a ostatnio jakos pociski 122mm dla Gradów to trafiaja do WP??

  3. Prawy Człek

   Mówię o 122 mm do goździków ;-)

 7. tagore

  Sprzedaż Motor Sicz Chińskiej firmie ,czy nierealizowanie rozbudowy konektora z Polską to niektóre z powodów drobnych opóźnień

 8. Pol

  Tak się wychodzi na zakupach z cukierniami jeśli im coś tylko nie pasuje to blokada części ,uzbrojenia,itd..polityka szantażu. Umiesz liczyć licz na siebie .Nawet z chińczykami było by lepiej jeżeli chodzi o transfer technologi .

 9. Stary Grzyb

  Jasne. USA udzieliły Ukrainie wsparcia Ukrainie na 1,6 mld USD, z czego zasadnicza większość za rządów prezydenta Trumpa (i wyłącznie za jego rządów dostarczyły Ukrainie broń, w tym pociski "Javelin", a nie koce, menażki czy śpiwory, jak za Obamy) i teraz, "żeby wywrzeć presję", blokują sprzedaż amunicji karabinowej za 10 mln USD. Wyjątkowo sensowna i wiarygodna informacja.

  1. Davien

   Akurat dosyc wiarygodna patrzac co Trump wyczynia. Juz raz blokował dostawy na Ukrainę więc o co ci chodzi?

  2. Dalej pierdzący

   Wowczas wspierano Majdan. Z tych 1,6 mld spora czesc to zapewne kieszonkowe dla wplywowych. Dzis, gdy wlasciwi ludzie sa juz oplaceni, wystarcza mniejsze i symboliczne gesty. Byc moze to tez gest do FR. Taki taktczny teatrzyk, jakich wiele robi Trump. Bo sprzedaz pestek za 10 usd baniek na nikim wrazenia nie zrobi ani na Ukr ani tym bardziej na FR.

  3. CdM

   Owszem wspierali Ukrainę, a teraz pan Trump oczekuje wdzięczności, szantarzując w swojej prywatnej sprawie i przywódcę innego państwa, i wykorzystując do tego możliwości swego urzędu. Jeśli to nie jest nadużycie władzy, to nie wiem, co nim jest. I pomyśleć, że Nixon musiał odejść, bo minął się z prawdą na temat tego, kiedy dokładnie dowiedział się o włamaniu do pewnego prowincjonalnego biura demokratów. Z którym to czynem nie miał zresztą osobiście nic wspólnego. Coś takiego Trump zbyłby machnięciem ręki. Jak nisko upadły dziś normy.

 10. ciekawy

  a może po prostu trzeba za nie zapłacić?

  1. Davien

   Ciekawy, własnie zapłacili wiec coś chyba pan nie doczytał.

  2. hermanaryk

   Skoro Ukraińcy domagają się zwrotu pieniędzy, to raczej już zapłacili.

 11. Yugol

  Tak jak z gazem "Najpierw zapłać a kupione dostaniesz "

 12. Anty

  To moze my im pchnijmy? Mesko chyba da rade zrobic troche konserw extra? Bylo nie bylo w naszym interesie lezy, zeby ten konflikt sie tlil ale nie rozlal zbyt daleko...

  1. Olo

   akurat będziesz potrafił nim sterować kiedy kompletnie nic od ciebie nie zależy. Nie dolewaj oliwy do ognia bo może przypadkiem spłonąć twój dom.

  2. Davien

   Olo, oliwy to dolewa twoja Rosja i niejeden dom juz spłonał przez rosyskich terrorystów na Ukrainie.

  3. Anty

   Masz racje, lepiej, zeby sie dogadali, wtedy dopiero bedziemy tu mieli zgliszcza.

 13. Troll z Polszy

  I teraz pomyślą internetu, nas to nie dotyczy, na nas nie będą wywierane naciski w przypadku rozbieranej polityki z panem Hegemonem Naszym. Wszak my lepsi my z Polski i mamy sojusz