Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Białoruskie samochody GAZ dla rosyjskich służb

Samochód GAZ-3308. Fot. gazgroup.ru
Samochód GAZ-3308. Fot. gazgroup.ru

Białoruskie przedsiębiorstwo BelGAZavtoservis i rosyjska firma GAZ tworzą spółkę, która zajmie się produkcją samochodów terenowych na terenie Rosji. Nowa firma ma nadzieję na dostawy swoich produktów dla rosyjskich resortów siłowych.

Powstająca firma będzie miała siedzibę w republice Komi. Będzie ona produkować serię pojazdów terenowych z rodziny Sadko, opartych o konstrukcję samochodów GAZ (GAZ-3308 Sadko, GAZ 330811 Vepr i GAZ-33081 Eger). Zdaniem zastępcy dyrektora generalnego BelGAZavtoservis, Andrieja Prowotarowa, samochody te są bardzo popularne wśród ich białoruskich użytkowników - funkcjonariuszy straży granicznej i lotniskowych służb bezpieczeństwa. Ma to wynikać z ich przemyślanej, odpornej konstrukcji i dostosowania jej do trudnych warunków służby.

Produkowane na Białorusi samochody to zmodyfikowane wersje pojazdów produkcji fabryki samochodów GAZ, posiadające ok. 20% części białoruskich. Zdaniem przedstawicieli producenta z Mińska, są one lepiej przystosowane do działań terenowych niż ich rosyjskie pierwowzory. Zainstalowano, między innymi, biołoruską przekładnię planetarną i polepszono komfort pracy kierowcy.

Zdaniem obu łączących wysiłki firm, nowe pojazdy przewyższają dotychczas wykorzystywane w służbach rosyjskich pojazdy terenowe tej klasy nie tylko niezawodnością, lecz także stosunkiem ceny do możliwości. Podkreśla się też łatwość dostępu do części zamiennych i certyfikaty pojazdu ważne na terenie Rosji, Białorusi i Kazachstanu.

Reklama

Komentarze (2)

 1. rafał_44

  Sami znawcy motoryzacji Białoruskiej, ja wiem jedno że nam daleko nawet z tym co u nas montują zachodnie koncerny do ich produkcji bo mają własną którą można spotkać na całym świecie nawet w Polsce np. autobusy !

  1. marine

   No akurat jeśli chodzi o białoruskie autobusy to MAZ do Solarisa kompletnie nie ma startu ;-) Zarówno jeśli chodzi o same pojazdy jak i o wielkość produkcji

 2. yey

  Wyśmiewana Białoruś a jednak ma własną fabrykę samochodów (nie mylić z zagraniczną montownią na białoruskiej ziemi)

  1. Thenews

   Czytaj ze zrozumieniem. Mają taką samą fabrykę samochodów jak i my, z tą małą różnicą, że w Polsce produkowane są pojazdy odrobinę bardziej zaawansowane.

  2. mobile4you

   Taka zaleta dyktatorskich krajów. Jak będzie chciał to i stocznie wybuduje ...

Reklama