Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Białoruś prezentuje amunicję precyzyjną dla dronów

Fot. mil.by
Fot. mil.by

Jak poinformował Kompleks Wojskowo-Przemysłowy (WPK) Republiki Białorusi, wchodzący w jej skład Zakład Elektromechaniki Precyzyjnej cały czas rozwija swoją już bogatą ofertę uzbrojenia lotniczego dla bojowych bezzałogowych statków powietrznych.

O pracach tego typu prowadzonych w tej białoruskiej spółce informowaliśmy już w kwietniu br. Wtedy to zaprezentowano jeden z najnowszych produktów, jaką jest amunicja dla małych, bojowych bezzzałogowych statków powietrznych. Co ciekawe podstawą tego systemu jest subamunicja radzieckiej bomby kasetowej. Mowa konkrenie o radzieckich bombach przeciwczołgowych małego wagomiaru PTAB-2.5, których 60 sztuk stanowi ładunek bojowy radzieckiej bomby kasetowej RBK-500.

Wspomniany lotniczy system uzbrojenia został opracowany na specjalne zlecenie Ministerstwa Obrony Republiki Białorusi z myślą o dronach bojowych opracowanych i używanych w tym kraju. Obecnie mają z kolei trwać prowadzone z własnej inicjatywy zakładu prace nad dwoma zupełnie nowymi systemami tego typu. Obie te konstrukcje mają cechować się niską masą, prostotą konstrukcji oraz wysokimi właściwościami aerodynamicznymi. Ich makiety zaprezentowane na ekspozycji producenta na krajowych targach zbrojeniowych MILEX-2021, które odbyły się w czerwcu br., miały wzbudzić znaczące zainteresowanie.

image
Reklama

UPAB-08 to małogabarytowa kierowana bomba szybująca, która jest przeznaczona do niszczenia siły żywej, nieopancerzonych pojazdów, wozów bojowych i specjalistycznych, a także stanowisk dowodzenia czy elementów infrastruktury wojskowej i przemysłowej. Dzięki zastosowaniu zintegrowanego systemu sterowania może ona być kierowana w trybie inercyjnym lub za pomocą nawigacji satelitarnej. Bomba jest wyposażona w bezpiecznik kontaktowy, a jej głowica bojowa składa się z dwóch modułów — kumulacyjno-odłamkowego i odłamkowo-burzącego. Masa całkowita bomby wynosi 8 kg, a ładunku bojowego odpowiednio 4,5 kg. Minimalna wysokość zrzutu to 500 metrów, a prawdopodobne odchylenie kołowe wynosi 10 metrów. Bomba jest zdolna do penetracji pancerza o grubości 150 mm oraz skutecznego rażenia odłamkami siły żywej w promieniu 20 metrów.

KAB-05 to z kolei naprowadzana bomba lotnicza, która jest przeznaczona do analogicznych celów jak wyżej wymieniona UPAB-08. Ponadto jest wyposażona w analogiczny system sterowania i bezpiecznik. Jej głowica bojowa składa się jednak z pojedynczego ładunku kumulacyjno-odłamkowego. Masa całkowita bomby wynosi 5 kg, a samej głowicy 2,5 kg. Minimalna wysokość zrzutu i prawdopodobne odchylenia kołowe jest analogiczne do UPAB-08. Bomba jest zdolna do penetracji pancerza o grubości 150 mm oraz skutecznego rażenia odłamkami siły żywej w promieniu 15 metrów.

Reklama

Komentarze

    Reklama