Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Bezzałogowy śmigłowiec Airbus Helicopters poleci przed końcem roku

Bezzałogowiec VSR700. Fot. Airbus Helicopters
Bezzałogowiec VSR700. Fot. Airbus Helicopters

Koncern Airbus Helicopters planuje w tym roku przeprowadzić pierwszy lot śmigłowca bezzałogowego VSR700. Ma on wziąć udział w zaplanowanych na 2019 rok kwalifikacjach do francuskiego programu SDAM (Systeme de Drones Aériens de la Marine). 

Prototyp bezzałogowej maszyny pionowego startu opracowywano we współpracy z koncernem DCNS, program SDAM ma na celu wprowadzenie do francuskiej marynarki wojennej platformy bezzałogowej sprzęgniętej z systemami pokładowymi okrętów. Jej zadaniem ma być istotne poszerzenie świadomości pola walki, rozpoznanie, wykrywanie i śledzenie obiektów oraz pełna współpraca z pokładowym systemem walki.

Czytaj też: Nowe lekkie śmigłowce w dęblińskiej "Szkole Orląt".

Proponowany przez Airbus Helicopters pionowzlot bezzałogowy to de facto zmodyfikowany lekki śmigłowiec Hélicoptères Guimbal Cabri G2 o masie startowej 700 kg i sześciogodzinnej długotrwałości lotu przy prędkości sięgającej 185 km/h. Maszyny tego typu wykorzystuje do szkolenia pilotów dęblińska "Szkoła Orląt".

Airbus Helicopters opracował dla tego projektu m.in. system transmisji danych, układy antykolizyjne i automatyzujące różne fazy lotu, aby umożliwić operowanie w kontrolowanej przestrzeni powietrznej. DCNS odpowiedzialny jest natomiast za integrację maszyny z systemami pokładowymi, łącze przesyłu danych oraz wyposażenie operacyjne.

Czytaj też: Bezzałogowy śmigłowiec ze Świdnika na brytyjskich manewrach.

System pod względem możliwości i zastosowań zbliżony jest do maszyn takich jak Northrop Grumman MQ-8B Fire Scout testowany przez US Navy, czy Leonardo SW-4 SOLO/UMTAS, który brał udział w manewrach Royal Navy. 

Reklama

Komentarze (2)

 1. Afgan

  "System pod względem możliwości i zastosowań zbliżony jest do maszyn takich jak Northrop Grumman MQ-8B Fire Scout testowany przez US Navy, czy Leonardo SW-4 SOLO/UMTAS, który brał udział w manewrach Royal Navy." A gdzie tu jest napisane że może przenosić uzbrojenie? MQ-8B i SW-4 SOLO mogą być uzbrojone, a ta maszyna nie wygląda na zdolna do przenoszenia uzbrojenia.

  1. Davien

   Jakbys nie zauwazył to on jeszcze nawet nie lata. Na wszystko przyjdzie czas, na zdjęciu masz wizualizację komputerową.

 2. anty c-cal do misji Rozpoznawczo-BOJ

  Planuje?...Pierwszy? lot... a NASZ lata! nawet na manewrach R.Navy. a wrzaskun na forum Tu - u nas nie ma technologii!! a te "bieda"hawki Sprzedawane dla bogaczy Brunei, Chile (tam gdzie podobno istnieje caraczal ZOP zdaniem niejakiego boczka), msw A.Saudyjskiej...NO super heli to ten z eskadry prezydenckiej Niemiec, aczkolwiek Nie przeciw partyzantce w Mali. Bundeswehry

Reklama