Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Beryle dostarczone wojsku, Groty zgodnie z harmonogramem

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej/Twitter
Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej/Twitter

Fabryka Broni "Łucznik" w Radomiu dostarczyła Wojsku Polskiemu 17621 karabinków szturmowych Beryl - poinformował resort obrony narodowej za pośrednictwem oficjalnego konta na Twitterze. Ostatnia dostawa, zorganizowana na przełomie czerwca i lipca br., sfinalizowała umowę między polską firmą a Ministerstwem Obrony Narodowej z 2016 roku. Do Sił Zbrojnych RP, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej trafiają też karabiny Grot. Jak powiedział Defence24.pl rzecznik Dowództwa WOT ppłk Marek Pietrzak, ich dostawy realizowane są zgodnie z zapisami umowy. 

Dostawa 2131 karabinków zrealizowana została w ramach podpisanego w 2016 roku kontraktu na sprzedaż 17 621 sztuk 5,56 mm karabinków szturmowych wz. 96 Beryl oraz 8400 sztuk 5,56 mm karabinków wz. 96 Mini-Beryl dla polskich żołnierzy. Łączna wartość kontraktu szacowana była na ponad 156 mln zł, a czas przekazania - na lata 2016-2019. Rekordowy wtedy kontrakt był największą umową Fabryki od 2000 roku. Jego wartość przewyższyła jednak kwota umowy na dostawę karabinków MSBS, nazwanych Grot, podpisana w czasie MSPO 2017. Broń od ubiegłego roku jest dostarczana, przede wszystkim do Wojsk Obrony Terytorialnej. 

Jak powiedział Defence24.pl rzecznik Dowództwa WOT ppłk Marek Pietrzak, w ramach tej formacji karabiny Beryl, zgodnie z wcześniejszym planem, trafiają do 1., 2. i 3. Brygady Wojsk OT, podczas gdy pozostałe jednostki, począwszy od 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady WOT uzbrajane są w karabiny Grot i Beryl. Zaznaczył również, że dostawy karabinów Grot przebiegają zgodnie z zapisami umowy. Docelowo również 1., 2. i 3. Brygady WOT zostaną przezbrojone w karabiny Grot. Przez pewien oba typy broni będą wprowadzane do służby równolegle, również w Wojskach OT.

Czytaj też: GROT w rękach terytorialsów z Warmii i Mazur

Beryle wprowadzono w Siłach Zbrojnych z uwagi na konieczność zabezpieczenia etatowych potrzeb pododdziałów oraz realizowany proces wymiany nieperspektywicznych karabinków systemu Kałasznikowa typu AKM/AKMS, na amunicję 7,62x39 mm. Z kolei systemy Mini-Beryl mogą być używane, między innymi, przez żołnierzy jednostek wsparcia, zapewniając przy tym znacznie większą siłę ognia niż np. pistolety maszynowe. Jeszcze w czerwcu szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział dostawę do Sił Zbrojnych RP prawie 5 tys. karabinów Beryl do 2019 roku. 

Obie wersje broni rodziny Beryl posiadają składana kolbę i szyny montażowe w standardzie STANAG 2324 (Picantinny). Zasilanie odbywa się z magazynków polskiej konstrukcji o pojemności 30 naboi, a system selekcji pozwala na prowadzenie ognia pojedynczego, seriami 3-strzałowymi lub ciągłego z szybkostrzelnością teoretyczną 700 strz./min.

MR/JP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.